Hudlerovo představení: Češi vyhráli domácí turnaj EHT

6. 9. 2009 20:16
Česká republika - Rusko 3:2sn (1:1, 0:1, 1:0)
Jiří Hudler se stal proti Rusku ústřední postavou
Jiří Hudler se stal proti Rusku ústřední postavou | Foto: Sport

Karlovy Vary - Hokejisté České republiky vyhráli téměř po sedmi letech turnaj hokejového Euro Hockey Tour, když v neděli porazili v Karlových Varech i reprezentaci Ruska 3:2 po samostatných nájezdech

Vítězství na domácím podniku vystřelil Jiří Hudler, který zaznamenal v řádné hrací době obě branky Růžičkova celku. Své galapředstavení pak nový útočník Dynama Moskva korunoval i vítěznou trefou při samostatných nájezdech

Utkání v nové KV Aréně si nenechali ujít nejen čeští fanoušci, ale i množství ruských příznivců, kteří se společně zasloužili o to, že bylo na rozhodujcí zápas turnaje vyprodáno.

Jejich reprezentanti vstoupili do posledního utkání na turnaji aktivně a Lukáš Mensator, který dostal v brance šanci před Jakubem Štěpánkem, musel hned v prvních minutách řešit řadu ošemetných situací.

Karlovarský gólman sice vychytal v úvodním klání proti Finům čisté konto, ovšem v neděli už inkasoval po šesti minutách hry.

Při vyloučení Blaťáka vyrazil v obtížné situaci puk jen před Sčastlyvého, a ten pohotovou dorážkou otevřel účet zápasu.

Česko-ruská klání jsou tradičně orámována nejen rychlou hrou, ale i důraznými souboji. Nejinak tomu bylo i ve Varech, kdy se jako první dostali „do křížku" Vašíček s Kormejevem.

Ačkoliv byl český hráč označen za hlavního viníka a vyfasoval dvojnásobný trest, Rusové z následné přesilovky svůj náskok nezvýšili.

Rusům vrátil vedení Kuljaš

Jejich útočníci však nadále komplikovali českým bekům rozehrávku, a tak první příležitost měl domácí celek až při Kolcovově vyloučení.

Během následné početní převahy zmáčkl Růžičkův výběr protivníka v jeho obranném pásmu. Nejblíže vyrovnání byl Němec, ovšem jeho střela skončila jen na tyči.

Podobně si však počínali na druhé straně i hosté, za které zase nevyužil svou šanci Pěrežogin.

Dvě a půl minuty před koncem první části se proto mohli radovat fanoušci českého týmu.

Karlovarský útočník Petr Kumstát nahodil puk od pravého mantinelu, a těsně před Jerjomenkem tečoval puk do sítě Jiří Hudler. Byla to třetí branka hokejisty Dynama Moskva na turnaji. A nebyla zdaleka poslední.

Nerozhodný stav ovšem nevydržel příliš dlouho. Rusové přidali ve druhé části na obrátkách a v sedmadvacáté minutě strhli vedení opět na svou stranu.

Po chybě v útočném pásmu se do přečíslení dostala hned trojice ruských hokejistů, přičemž na konci celé akce stál Kuljaš, proti jehož nekompromisní ráně neměl Mensator šanci - 1:2

Závěr ve znamení Hudlerova koncertu

Hosté rázem převzali veškerou iniciativu a po několik dalších minut nepouštěli Čechy vůbec do hry. Další šance měli i například Kalinin se Saprykinem, jenže těm se zvýšit náskok nepodařilo.

Svěřenci Vladimíra Růžičky se v této fázi dostávali před Jerjomenka jen velmi zřídka. Zřejmě největší příležitost měl v závěru prostřední třetiny Tomáš Kůrka, ale z dobré pozice těsně minul.

Diametrálně odlišné chvíle přišly v poslední části. Rusové do ní vstoupili s jasným cílem ubránit těsný výsledek, zatímco nápor domácího celku získával na síle. Stereotypní tlak však dlouho žádnou vyloženou příležitost nepřinášel.

Rusové dobře kouskovali hru a účelně tak rozbíjeli možný tlak. Až dvě a půl minuty před koncem našel Kumstát po zaváhání v soupeřově defenzivě Hudlera, který si vynutil prodloužení, a zároveň zajistil domácímu celku vítězství na turnaji.

Celkovou pohodu pak Češi korunovali i při samotných nájezdech, kdy zajistil konečnou výhru 3:2 opět Jiří Hudler.