Pomsta za MS vyšla. Češi na EHT porazili Švédy

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
5. 9. 2009 19:35
Češi živí velkou naději na výhru v turnaji
Češi nad Švédy dominovali především ve druhé třetině, trefil se i navrátilec do reprezentace Jiří Hudler. | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Už druhý výborný zápas sehráli čeští hokejisté na prvním turnaji Euro Hockey Tour. V sobotu porazili Švédy 5:2 a mohou myslet na triumf na Českých hokejových hrách.

O góly se za domácí postarali Josef Melichar, Jaroslav Bednář, Jiří Hudler a Josef Vašíček, za tým tří korunek se pak do statistik zapsali Johan Harju a Linus Omark.

Česko si po čtvrtečním vítězství nad Finskem připsalo druhou výhru v základní části během Českých hokejových her, a živí tak před nedělním utkáním s Ruskem dobré naděje na celkové vítězství v turnaji.

Růžičkův výběr zahájil odvetu za nevydařené čtvrtfinále loňského MS aktivním a důrazným hokejem, který protivníka často nutil k chybám. Po minele hostující obrany se ostatně prosadil i první střelec zápasu Josef Melichar.

Hosté však ještě do první sirény dokázali zaslouženě srovnat, a sice v přesilovce, kdy se puk dostal k nekrytému Harjuovi a ten měl dostatek času, aby pohodlně zasunul do Štěpánkovy branky.

Do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Češi zabrali ve druhé části

Druhá část ovšem patřila české reprezentaci, která vstřelila hned tři góly. Domácí zároveň ve dvou dobrých příležitostech Švédů podržel Jakub Štěpánek.

Čtěte dále: Hudlerův návrat: Gól a pochvala úžasného Mensatora

O branky se postarali nejprve po pěkné souhře v přesilovce Bednář a po pěkné individuální akci Hudler, který se trefil podruhé ze dvou utkání po svém návratu do reprezentace.

Do přestávky stihli Češi přidat ještě jeden gól, když v přesilovce trefil do brány Holmqvistem vyražený puk ze vzduchu Vašíček.

Tříbrankový náskok český tým možná až příliš uklidnil, a tak se ihned po druhé přestávce po zaváhání české obrany radoval Omark.

Seveřané pokračovali v dynamickém hokeji a dokazovali, že po vyrovnané první třetině a české aktivitě v druhé části jsou teď na řadě oni.

Štěpánek několikrát zachraňoval

Češi pod tlakem dělali chyby a fauly a častokrát je musel zachraňovat v pohodě chytající Štěpánek.

S postupujícím časem se ovšem švédská aktivita vytratila a utkání se dohrávalo spíše ve vlažném tempu.

Při power play hostů se asi nejzajímavěji prezentovali po závaru před českou brankou karlovarský bek Ondřej Němec, jenž se popral s dotírajícím Mathiasem Tjärnqvistem, a další "domácí" hráč Petr Kumstát, který trefil odkrytou branku hostů.

Zbrusu nová KV aréna tak mohla podruhé tleskat vítězství českého týmu, tentokrát v poměru 5:2.

Růžičkoví svěřenci si připsali druhou výhru na turnaji a se šesti body vedou tabulku jak Českých hokejových her, tak Euro Hockey Tour.

Česká republika - Švédsko 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Melichar (Kumstát), 33. Bednář (Červenka, Rolinek), 34. Hudler, 40. Vašíček (Hubáček), 60. Kumstát - 18. Harju (Zackrisson, Jonsson), 42. Omark (D. Tjärnqvist). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Bláha, Pešek (oba ČR). Vyloučení: 8:8, navíc Bednář (ČR) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 5295.