Hanobení sexuální oběti netolerujeme. Univerzitní hráči rozpoutali nevídanou rvačku

V Kanadě řeší hromadnou bitku dvou univerzitních hokejových týmů, rozhodčí dohromady rozdali přes 300 trestných minut. Rozbuškou konfliktu byla podle verdiktu ligy hanlivá poznámka směřující k oběti sexuálního napadení.
Takhle se do sebe pustily dva kanadské univerzitní týmy. | Video:

K incidentu, který zvedl diváky ze sedaček, došlo o víkendu ve Wolfville v Novém Skotsku, kde tamní univerzitní mužstvo Acadia Axemen hostilo rivaly St. Francis Xavier X-Men.

Emoce vzplály ve třetí třetině. Do prvního boxerského souboje se po buly pustili pouze dva hráči. V hokeji nic neobvyklého. Pak ale začalo být rušno u domácí střídačky, kterou hosté hromadně dobývali. Kromě pěstí létaly také nadávky. Rozhodčí nakonec rozdali celkem 310 trestných minut.

Zápas pokračoval až po 20 minutách a domácí Axemen zvítězili 6:3.

Velkou šarvátku vyvolala, jak liga potvrdila, hanlivá poznámka nepřímo směřující k oběti sexuálního násilí. Měla rozhodit útočníka Sama Studnicku, který má k této oběti velmi blízko. Hráč Acadijské univerzity konkrétně použil slovo "rapist" (sexuální násilník), zřejmě v ironickém smyslu, neboť Studnicka nikoho neznásilnil.

"Náš kouč pak něco řekl rozhodčím a také trenérovi soupeře," popsal 24letý Studnicka, jak vypadalo dění na ledě před bitkou. "O pár minut později mě šokovalo, když hráč, který měl tu hanlivou poznámku, byl proti mě poslán na buly. Myslím, že pro tyhle věci není v naší společnosti místo. Sexuální násilí je vážný problém a hanobení jeho obětí je zkrátka neakceptovatelné."

"Jsem pyšný na své spoluhráče, jak se za mě postavili kvůli něčemu, co je větší než hokej," pokračoval kanadský forvard, starší bratr velké naděje Bostonu Jacka Studnicky.

Podle druhé strany proběhl incident trochu jinak. "Informace, které jsme získali, nejsou v souhlasu s obviněním obsaženým ve veřejném prohlášení St. Francis Xavier University," poznamenal nejdřív Kevin Dickie, představitel Acadijské univerzity. Ta po ligovém verdiktu vydala prohlášení, že její hráč sice pronesl probíranou hanlivou poznámku, ale v jiném kontextu.

"Řekl bych, že šarvátce se dalo snadno vyhnout, protože jsme o Samově situaci opakovaně diskutovali," dodal Studnickův trenér Brad Peddle. "Podpora Sama vždycky byla naší prioritou. V tomhle případě se za něj náš tým postavil, aby ho chránil před opakovanými a zbytečnými urážkami, které nemají místo ve sportu ani ve společnosti."

Studnicka potvrdil, že podobným poznámkám jako v sobotu čelil na univerzitě, kde hraje třetím rokem, už v minulosti.

Obě strany nyní znají dodatečné tresty (jejich výčet ale nemusí být kompletní, neboť liga incident stále prověřuje). Dohromady 15 hráčů dostalo stopku v rozmezí dvou až pěti zápasů, suspendace zasáhla i oba trenéry.

Tresty rozdal regionální orgán organizace U Sports. Ta zaštiťuje univerzitní hokej v Kanadě, stejně jako NCAA ve Spojených státech, a momentálně v ní působí dva Češi - útočník Tomáš Šoustal a brankář David Ovsjannikov.

Hromadná šarvátka studentů z pohledu fanouška: 

Takhle se popraly dva kanadské univerzitní týmy. | Video: Youtube.com

Poznámka: Text jsme aktualizovali s upřesněním, jaké je postavení Studnicky v celém incidentu. Původní informace nevylučovaly, že obětí sexuálního násilí je sám Studnicka, to ale později liga vyvrátila.

 

Právě se děje

Další zprávy