Holíkův vnuk nechce hrát za Čechy. Jsem hrdý Kanaďan, říká

Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 8. 2014 5:00
"Taky vím, jak to v českém hokeji chodí a nechci to zažít," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Adam Musil. Vnuk legendárního Jaroslava Holíka se rozhodl, že bude hrát hokej za Kanadu.
Hokejový útočník Adam Musil je vnuk české legendy Jaroslava Holíka, jenže hokej za Česko hrát nechce: "Vím jak to tady chodí a nechci to zažít. Navíc jsem hrdý Kanaďan."
Hokejový útočník Adam Musil je vnuk české legendy Jaroslava Holíka, jenže hokej za Česko hrát nechce: "Vím jak to tady chodí a nechci to zažít. Navíc jsem hrdý Kanaďan." | Foto: ČTK

Praha - Už je to definitivní. Český hokej přišel o obrovský talent a možná i budoucí hvězdu NHL. Adam Musil, syn Františka Musila (ještě na olympiádě v Soči asistenta trenéra Hadamczika) a vnuk legendárního Jaroslava Holíka odmítl reprezentovat Českou republiku a bude hrát za Kanadu.

"Vím, jak to tady chodí a nechci to nikdy zažít," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Musil se v Kanadě narodil, ale hokej začínal hrát v Jihlavě. Česky mluví stejně dobře jako anglicky a přesto o sobě tvrdí: "Jsem hrdý Kanaďan a nerozhodoval jsem se ani vteřinu."

Teď je sedmnáctiletý talentovaný útočník v Česku.

S kanadskou reprezentací do osmnácti let přijel na Memoriál Ivana Hlinky do Břeclavi. V sobotu v přátelském utkání také za Kanadu poprvé nastoupil. Aby to bylo pikantní: právě proti České republice.

Když hrála na začátku zápasu hymna, cítil jste se více jako Kanaďan nebo, jako Čech?
Určitě jako Kanaďan. Hraju za Kanadu a jsem na to pyšný.

Mluvil vám někdo z okolí do toho, koho máte reprezentovat?
Ne, nemluvil. Já se rozhodl sám.

Na základě čeho?
V Kanadě jsem se narodil a také tam žiju. Navíc kamkoliv Kanada přijede, je favoritem na zlato. Já chci vyhrávat, proto hraju za Kanadu.

Zástupci Kanady věděli o tom, že se můžete rozhodnout? Přemlouvali vás?
Nevěděli a ani mě nepřemlouvali. Já jsem pyšný Kanaďan a rozhodovat jsem se nemusel ani vteřinu.

Takže to pro vás nebylo těžké rozhodování?
Nebylo. Já vím, jak to v Česku chodí a nechci to zažít.

Co tím konkrétně myslíte?
To nebudu vůbec komentovat.

Byl se na vás v sobotu do Břeclavi podívat i váš dědeček Jaroslav Holík?
Byl. A bylo to pro mě neskutečné. Děda je můj vzor, a jestli mi může někdo poradit, bude to určitě on.

Říká o vás, že jste lepší než jeho syn a váš strýc Bobby Holík. To se poslouchá hezky, ne?
Určitě se to poslouchá hezky, ale aby mě srovnával se strejdou? K tomu mám ještě hodně daleko. Je to ale můj cíl, abych dokázal v životě takové úspěchy jako on. Budu makat, abych dosáhl toho, co strejda.

Radí vám i sám strýc Bobby Holík?
To víte, že si od něj nechávám poradit. Je to hokejová legenda a velice moc ho respektuji. Vůbec to, že mám kolem sebe takovéhle lidi jako je můj strejda, děda, nebo taťka, je něco, co víc žádný člověk nemůže přát.

Za Kanadu jste poprvé nastoupil zrovna proti českému týmu. Jaký to byl pocit?
Bral jsem to, jako by to byl normální zápas. Ale pocit to byl dobrý. Reprezentovat svoji zemi je něco speciálního, cítíte hrdost navléknout ten dres.

Dotáhnete to s Kanadou někdy až na olympiádu nebo mistrovství světa?
Mým cílem je určitě NHL. Když by přišla šance zahrát si na mistrovství světa nebo olympiádě, to by byl bonus.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy