Po "divadle v médiích" přišel skvělý výkon. Hrachovina je splachovací, chválil Pešán

ČTK ČTK
8. 11. 2020 7:54
I ve svém druhém utkání na lavičce české hokejové reprezentace si mohl nový kouč Filip Pešán vychutnat výhru a po vítězství 2:0 nad domácím Finskem na turnaji Karjala v Helsinkách si pochvaloval především skvělou hru v oslabeních a představení debutanta v brance Dominika Hrachoviny. V neděli bude jeho tým od 12:30 hrát s Ruskem o prvenství na turnaji, které připadne vítězi.
Dominik Hrachovina
Dominik Hrachovina | Foto: ČTK

"Finové se velmi dobře pohybovali, protože měli trošku v hlavách nepovedené utkání s Ruskem a hlavně samozřejmě hráli před domácím publikem," řekl Pešán a připomněl čtvrteční prohru Finů s ruským juniorským výběrem 2:6.

"Dělalo nám to ze začátku trošičku problém, protože se pořádně netrénovalo a tak dále, takže jsme pár minut měli k tomu, abychom se s tím tempem srovnali," prohlásil.

"Jak jsme začali hrát víc a víc na kotouči, tak jsme začali zápas vyrovnávat. Byli jsme velmi vyrovnaným soupeřem, dali jsme dvě branky a důležitá byla ubráněná oslabení, která kluci sehráli parádně. A v brance byl bezchybný Dominik Hrachovina," podotkl dvaačtyřicetiletý kouč.

Výkon šestadvacetiletého gólmana Tappary Tampere, který byl jako trojka na mistrovství světa v Dánsku v roce 2018, ho nijak nepřekvapil. Ani poté, co se Hrachovina ve středu vyjádřil, že v souvislosti s koronavirem podle jeho názoru probíhá "divadlo v médiích" a následně se on i vedení národního týmu za výroky z on-line rozhovoru omlouvali.

"Nebyl jsem nějaký nervózní, nebo že bych byl překvapený, že to Dominik takto odchytal. Je v tomhletom v uvozovkách splachovací, což může být pro pozici brankáře jen dobře. Od té doby, co se trošičku nešťastně vyjádřil v té situaci, tak na tohle téma nepadlo jediné slovo. Dominik se už plně věnoval přípravě na utkání, což bylo dneska vidět," prohlásil Pešán.

Pochvaloval si, že jeho tým získal ve 13. minutě díky Andreji Nestrašilovi vedení v době, kdy se Finové dostávali do tlaku. "Byl to důležitý gól, který rozhodl o osudu utkání. Finové v tu chvíli byli o chloupek lepší a my jsme v té fázi udeřili parádně sehraným signálem po buly. Myslím, že je to na pár dalších minut trošku nalomilo," podotkl.

Po 31 sekundách druhé části dovršil výsledek z úniku Jan Ordoš. "Byla to podobná situace, kdy Finové vstupy do třetin měli výborné. I v této se na nás snažili vletět a my jsme trpělivostí a otočením hry dokázali udeřit. Sehráli jsme výborný únik na Honzu Ordoše, který jej proměnil. Pak měl ještě jeden nájezd, který bohužel neproměnil," uvedl Pešán.

Závěrečnou část vyhráli Finové na střely 12:4, ale stav se nezměnil. "Samozřejmě vsadili všechno na jednu kartu a chtěli zápas otočit. Byla otázka, jestli dostanou třetí gól, když měli po tlaku u nás v pásmu trošku otevřená vrátka. My jsme kromě několika málo jejich vyložených šancí měli tu třetinu pod kontrolou," doplnil Pešán.

Vedle Hrachoviny debutoval i devatenáctiletý útočník Jaromír Pytlík, který nahradil v sestavě dalšího juniora Jana Myšáka. "Jsou to takové úmylsné tahy, kdy i po výborném výkonu Honzy Myšáka jsme ho vyndali ze sestavy, abychom obehráli hráče," uvedl Pešán.

"Není to úplně otázka výkonnosti, ale i toho, abychom pomohli dvacítce zvládnout mistrovství světa. Honza Myšák i Jarda odehráli výborný zápas, Ruda Červený se Stráňou (Šimonem Stránským) jim velmi pomohli. Hráli zkušeně, aby se kluci mohli ukázat. Jednoznačně budou nejrozehranější z té skupiny, která zítra nastoupí," řekl kouč.

Proti Rusku zařadí do sestavy všech deset juniorů z devětadvacetičlenného výběru. "Příprava na utkání bude obdobná jako na Švédy a Finy. Rusové vypadají samozřejmě dobře. Naši junioři mají za sebou velmi složitý týden, kdy trénink nebyl dostačující a byl vždycky mimo tu pracovní skupinu, což nikdy není lehké," podotkl Pešán.

"Doufám, že se do toho kluci po pár střídáních dostanou a ukážou, že můžou být plnohodnotným soupeřem takhle rozjeté ruské mašině. Snad další kluci, co v týmu zůstanou a budou hrát i třetí utkání, těm našim mladíkům pomůžou," dodal Pešán.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy