Hráči za mnou sami chodí a inspirují mě, přiznal kouč Pešán po vítězné premiéře

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 11. 2020 19:54
Vítězně začal působení na lavičce české hokejové reprezentace trenér Filip Pešán. Po výhře 3:1 na Švédskem v úvodním utkání turnaje Karjala si dvaačtyřicetiletý bývalý kouč Liberce pochvaloval, jak mu mužstvo k úspěšné premiéře pomohlp.
Filip Pešán
Filip Pešán | Foto: Dalibor Sosna

Zápas koučoval naposledy v sezoně 2018/19 v Liberci, kde ještě v minulé sezoně zůstal jako sportovní ředitel. Zároveň zaujal pozici šéftrenéra Českého hokeje, generálního manažera reprezentace do 20 let a dopředu daného nástupce Miloše Říhy staršího na lavičce národního týmu od této sezony.

"Trošičku nervózní jsem před zápasem byl, ale to jsem asi před každým zápasem," přiznal Pešán.

"Kluci mi ale tím, jak k zápasu přistoupili, pomohli. S kolegy jsme si vytvořili navíc velmi dobré pracovní prostředí, pomohli mi a myslím, že jsem ani nemusel řešit žádnou extrémně těžkou situaci, co se rozhodování v utkání týká. Za mě tedy ideální návrat zpátky," pochvaloval si.

Češi v závěru první třetiny získali dvoubrankový náskok díky přesilovkovým trefám Filipa Hronka a Hynka Zohorny. Přestože tým mohl společně trénovat jen v úterý a ve středu, sehrál hned první dvě početní výhody na turnaji ideálně.

"Samozřejmě bych si to takhle představoval pořád, ale na druhou stranu musím říct, že je hrozně příjemné trénovat a pracovat s hráči s takovým přístupem, když oni sami chodí za trenéry a inspirují je," řekl Pešán.

"Kluci si sami k té přesilovce něco řekli. Přišli za mnou a Martinem Strakou, prokonzultovali jsme to, vyzkoušeli na tréninku a pak to v utkání po zásluze proměnili. Takhle bych si představoval přístup hráčů, kteří chtějí týmu pomoct," doplnil.

Jeho tým od začátku předváděl aktivní hru. "Myslím, že jsme Švédy i trochu zaskočili velmi dobrou a silnou hrou na kotouči. Některé situace jsme využili k tomu, že jsme byli faulovaní, a potom jsme přesilovky proměnili po dobrých individuálních výkonech. Do zápasu jsme šli s tím, že kotouč chceme mít my, hrát na něm a minimálně půl zápasu se nám to i dařilo," podotkl Pešán.

Ocenil také výkon brankáře Patrika Bartošáka, který si připsal 19 úspěšných zákroků. "Byl základním kamenem dnešní výhry. Měl tam pár těžkých zákroků. Líbí se mi jeho přístup k tréninku, zájem komunikovat nejen s kouči, ale i s obránci na ledě. Je to velmi aktivní brankář, což je přesně ten typ, s nímž se trenérovi dobře dělá," uvedl.

Debut v národním týmu si odbyli útočníci Michael Špaček a osmnáctiletý Jan Myšák. "Mladí kluci podle mého odehráli parádní zápas. Sebevědomí, urputní v soubojích a myslím, že do dalších zápasů je na jejich postech na čem pracovat," konstatoval Pešán.

Kvůli koronavirové krizi absolvoval debut v Hartwall Areně bez diváků, výjimkou na turnaji bude jen sobotní duel s domácími Finy, na který může omezený počet fanoušků. "Nezvyk to samozřejmě je, ale když se koukáte na fotbal nebo tenis, je tam opravdu slyšet každé slovo všech účastníků zápasu," řekl Pešán.

"Je to i pro nás samozřejmě nezvyklá věc, ale alespoň je poznat, kteří hráči dobře komunikují na ledě. Před prázdným hledištěm to bylo velmi dobře slyšet, alespoň z tohoto pohledu je to dobrá věc," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy