Nagano nic nepředčí, vzpomíná Ručinský. Hokej už hraje jen ve snech, rád cestuje

ČTK ČTK
22. 1. 2019 20:21
Bývalý útočník Martin Ručinský se stal hned při první příležitosti po splnění nutné tříleté odmlky od skončení kariéry členem Síně slávy českého hokeje.
Martin Ručinský převzal ocenění z rukou Tomáše Krála a Dominika Haška.
Martin Ručinský převzal ocenění z rukou Tomáše Krála a Dominika Haška. | Foto: Milan Kammermayer

Sedmačtyřicetiletý olympijský šampion z Nagana a trojnásobný mistr světa z let 1999, 2001 a 2005 si této pocty hodně považuje. V současnosti si ale jinak naplno užívá hokejového důchodu a dohání běžné radosti života, jež si musel odpírat.

"Víc než jmenování do Síně slávy už nic není. A já si toho nesmírně vážím. Je to pro mě čest a pocta. Už jen to stát tady s lidmi, s nimiž jsem tu dnes stál. Když se člověk rozhlídne a vidí, kdo už byl do Síně slávy jmenovaný… Vždy jsem říkal, že ta osobní ocenění nemám moc rád, ale tohle je něco úplně jiného," řekl Ručinský novinářům.

"Jde o ocenění té celoživotní hokejové práce. Člověk bilancuje. Hlavně tedy, když končí, alespoň já to tak měl. Dnes to však byl speciální moment, neboť do Síně slávy nejste uváděný každý den," dodal Ručinský.

Za vrchol kariéry považuje olympijský triumf. "Nagano - alespoň u mě osobně - nic dalšího nepředčí. Nagano bylo jen jedno a bylo to něco speciálního nejen pro mě. Já však rád vzpomínám na všechny zápasy, které jsem prožil v národním týmu, i ty neúspěšné, protože k tomu hokeji to patří. Vždy potřebujete spadnout dolů, abyste zase mohli šplhat nahoru," prohlásil Ručinský.

Přiznal, že rád vzpomíná i MS 1999 v Norsku a 2005 ve Vídni. "Protože třeba ve Vídni jsme měli srovnatelný mančaft s tím v Naganu, jen tam nebyl v brance 'Hašan'," připomněl jednoho z hlavních strůjců olympijského úspěchu Dominika Haška, který je nyní v čele návrhové komise Síně slávy. "Byla ale přerušená NHL, nehrálo se kvůli stávce a všichni hráči měli možnost mistrovství světa hrát. Šlo proto o hodně kvalitní turnaj a my jsme opět vyhráli," zasnil se Ručinský.

"V Norsku jsme si prošli během turnaje určitými problémy, málem jsme ani nepostoupili ze základní skupiny a nakonec jsme to zlato stejně vybojovali," připomněl další ze silných momentů.

V současnosti hraje hokej už jen jednou ročně, a to 24. prosince. "S klukama máme takový vánoční zápas, hrajeme jen tři na tři na hřišti Na Františku v centru Prahy. Už to máme jako tradici a je to jediný den, kdy se dostanu na led. Hokej mi hrozně schází, dodnes mám hokejové sny, rád bych hrál na té úrovni, co jsem hrál, ale už to bohužel nejde. Bez té každodenní dřiny to nejde," podotkl Ručinský.

Často však hraje po nocích, v hokejových snech. "Tak dvakrát do týdne se mi zdají některé hokejové věci, jak jsem někde zase hrál, dal gól a podobně. Většinou je to z míst, kde jsem působil. Ale co jsem se bavil s Petrem Nedvědem, ten to má taky. Asi to tedy není nic nenormálního a je to jen spjaté s tím, čemu jsem se tak dlouho věnoval," smál se Ručinský.

Po konci aktivní dráhy působil ještě rok a půl u národního mužstva jako generální manažer. "Už po konci kariéry jsem říkal, že bych si chtěl trochu odpočinout a v životě zvolnit. Nějakou dobu nedělat nic a jen si užívat, tedy dělat věci, co jsem nemohl dělat, když jsem ještě hrál. Tehdy se to tou nabídkou funkce manažera posunulo, teď už ale prožívám právě to období, co jsem chtěl," pochvaloval si Ručinský.

Volnosti využívá k cestám do hor kvůli oblíbenému lyžování, ale i cestování jako takovému. "Dělám věci, které mě baví. A které dělat chci. Mám čas na svůj život. Třeba lyžování mám strašně rád, protože jsem lyžoval odmalička, vždyť jsem z Krušných hor. Ale během kariéry se člověk nesměl zranit, nebyl na to ani čas a dvacet let jsem nejezdil. Teď si to vážně užívám," přitakal Ručinský.

Vyhlédnutou destinací je pro něho Nový Zéland. "To je země, která by mě lákala. Mám však hodně míst, kam bych se chtěl podívat, ale vezmu to všechno popořádku. Teď na to mám dost času, netřeba spěchat. Až přijde správná chvíle a budu mít chuť, tak se prostě zabalím a pojedu se podívat na místa, která chci vidět," řekl Ručinský.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy