Jandač: Hudlera chápu, asi byl naštvaný. Mezi náhradníky máme i Vránu a Zachu

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 9. 2016 16:54
Kouč hokejové reprezentace Josef Jandač před Světovým pohárem určil brankářskou jedničku i asistenty kapitána, těmi budou Jakub Voráček a Aleš Hemský, ale starosti mu neubývají. Naopak. V posledních hodinách přišel o Davida Krejčího, Tomáše Hertla a Radka Gudase, kteří jsou buď zranění, nebo je nepustil klub. "Jak se to zatím vyvíjí, tak předpokládám, že v pondělí na tréninku někdo dostane pukem do nártu a pojede na Motol," hořce konstatoval Jandač v rozhovoru s novináři v útrobách hotelu Hilton.
Josef Jandač na srazu české reprezentace před Světovým pohárem.
Josef Jandač na srazu české reprezentace před Světovým pohárem. | Foto: Milan Kammermayer

Jak složité pro vás byly poslední dny a hodiny?

Pořád jsme telefonovali a zjišťovali aktuální informace. Pro Davida Krejčího jsme nechali prostor do poslední chvíle, ale když jsme se dozvěděli, že nepojede, hned jsme měli připravené náhradníky. Do toho přišel ještě Tomáš Hertl, informaci o něm jsme měli o něco dřív. Pořád jsme ale politicky bojovali a snažili se s klubem nějak domluvit, bohužel to nešlo.

Ze strany San Jose tedy nebyla vůle?

Už trénoval naplno a nic ho neomezovalo, do prvního utkání na Světovém poháru je navíc poměrně dlouho. Proto jsme věřili. I podle Pavla Koláře, který ho také měl na starosti, byl připravený. Stanovisko klubu ale bylo jiné, je těžké proti němu jít. To by se mu ten kluk musel postavit sám, ale myslím si, že na to ještě nemá pozici.

Místo Hertla pojede do Toronta Michal Birner. Proč právě on?

Oslovili jsme Jirku Hudlera, ale ten to odmítl. Potom jsme vzali Michala Birnera, důvodů bylo víc. Zaprvé je to univerzál, může hrát na jakémkoliv postu, zadruhé bere jakoukoliv roli, zatřetí mu vyšlo mistrovství světa. Je to hodně bruslivý hráč, což nám vyhovuje.

Co říkáte na postoj Jiřího Hudlera?

Je to jeho právo. Nevzali jsme ho v prvních dvou nominacích, takže se zkrátka bude připravovat na nové angažmá. Respektuji to, také to chápu. Zkrátka jsme ho oslovili, jestli pojede. Martin Ručinský se mu nedovolal, jeho agent nám pak vzkázal, že nemá zájem.

Nemohla v něm zůstat hořkost, že jste ho nevybrali v prvních dvou nominacích?

Samozřejmě, asi ho to štvalo. Nominaci jsme diskutovali ze všech stran, ale rozhodnutí bylo takové, jaké bylo. Teď jsme pro něj měli místo v prvních dvou pětkách, v první přesilovce, a tak jsme ho oslovili, ale už asi byl nastavený jinak. Musíte se zeptat jeho, ale chápu ho.

Trenér národního týmu Josef Jandač na nedělním srazu před Světovým pohárem.
Trenér národního týmu Josef Jandač na nedělním srazu před Světovým pohárem. | Foto: Milan Kammermayer

Byli jste připravení na to, že kvůli zranění nepojede hned několik hráčů?

Malinko jsme počítali s tím, že otazník u Davida Krejčího byl, tam jsme varianty měli. U nikoho dalšího jsme s tím nepočítali. Měli jsme ale okruh náhradníků, pořád ho máme. Jak se to zatím vyvíjí, tak předpokládám, že v pondělí na tréninku někdo dostane pukem do nártu a pojede na Motol.

Všichni náhradníci, na které jste ukázali, tedy Roman Červenka, Michal Birner a Tomáš Kundrátek, hrají v Evropě. Není to risk? Původně jste upřednostňovali hokejisty ze zámoří.

Musím oslovovat hráče, kterým věřím a kteří podle nás mají určité parametry. Výběr v NHL se nám hodně zúžil, někteří kluci pro hokej udělali už hrozně moc a na takhle brzký začátek sezony by se ani nemuseli připravit. Třeba Židla (Marek Židlický) ještě ani nemá angažmá. Spíš jsem volil mladší hráče.

S Radimem Vrbatou jste nemluvili?

Uvažovali jsme o něm v okamžiku, kdy podepsal smlouvu. Do té doby jsme ho vedli v patrnosti, ale vážně jsme o něm neuvažovali, protože při inspekčních cestách on sám ani nevěděl, co bude dál.

Pokud dojde k dalšímu zranění, mají šanci i mladší hráči ze zámoří, jakými jsou třeba Jakub Vrána nebo Pavel Zacha?

Tyhle jména tam samozřejmě také máme.

Tomáš Plekanec, kapitán Česka na Světovém poháru. Áčko budou na dresu nosit Jakub Voráček a Aleš Hemský.
Tomáš Plekanec, kapitán Česka na Světovém poháru. Áčko budou na dresu nosit Jakub Voráček a Aleš Hemský. | Foto: Milan Kammermayer

Všichni ve stávající nominaci jsou zdraví? Spekulovalo se o tom, jestli je plně připravený Vladimír Sobotka.

Ten byl na Spartě s Jirkou Kalousem v plném tréninku a žádné obtíže jsme nezaznamenali. Věřím, že všichni tady jsou zdraví, ale už se radši ani neptám.

Na Světovém poháru jste chtěli hrát rychlý hokej. Na tom se nic nemění?

Nemění. Myslím, že kluky, kteří přišli, dobře známe. Kundrátek je dobrý bruslař, mobilní obránce. Na mistrovství světa jsme s ním byli spokojení. Nebudí takový respekt z fyzické hry jako Gudas, ale zase má jiné přednosti. U Birnera, jak už jsem říkal, nám vyhovuje, že může naskočit na všech postech. Další plus je, že oba jsou rozehraní. Někdo nahodí motory později, ale oni už je nahozené mají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Ministři EU si s Blinkenem potvrdili jednotný postoj vůči Rusku, řekl Lipavský. Unie s USA dále připravuje společné sankce pro případ ruské agrese.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bohemians v přípravě zvítězili nad Gabalou 3:1, Liberec prohrál s Charkovem

Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili v přípravném utkání na soustředění v Turecku nad ázerbájdžánskou Gabalou 3:1 i díky dvěma gólům Jana Chramosty. Naopak Liberec prohrál s Charkovem 0:1. Hradec Králové rovněž na kempu v Turecku remizoval s jiným ukrajinským celkem Veres Rivne 1:1.

Výsledky:

Bohemians Praha 1905 - Gabala (Ázerb.) 3:1 (2:0)

Branky: 17. a 36. Chramosta, 80. Hronek - 75. Alimi z pen.

Slovan Liberec - Metalist Charkov 0:1 (0:0)

Branka: 80. Riascos.

FC Hradec Králové - Veres Rivne (Ukr.) 1:1 (1:0)

Branky: 18. Vlkanova - 71. Gajdučyk.

Dynamo České Budějovice - Chimki 4:2 (2:1)

Branky: 11. Van Buren, 44. Škoda, 51. Havel, 77. Mihálik - 3. Žumabekov, 60. Glušakov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy