Jágr na roztrhání: Příprava se teď zhoršila, všechno skloubit je stále těžší

Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 9. 2016 6:00
Jaromír Jágr. Jméno, při němž zbystří média, fanoušci i sponzoři. I proto má legendární hokejista přes léto tak napilno, až někdy sotva stíhá trénovat. Už za necelé tři týdny odletí na Floridu, kde rozehraje svou 23. sezonu v NHL.
Jaromír Jágr se připravuje na novou sezonu v dresu Floridy, ale nemá to lehké.
Jaromír Jágr se připravuje na novou sezonu v dresu Floridy, ale nemá to lehké. | Foto: ČTK

Praha – Hokejista Jaromír Jágr si může pomalu začít odškrtávat poslední letošní dny v Česku. A také úkoly, které však vnímá jako součást svého poslání.

Například včera křtil pod dozorem médií svůj kalendář, ještě předtím rozdával podpisy v obchodním domě na Smíchově, kde na něj čekala předlouhá šňůra zájemců.

"Zůstali jsme tam o hodinu déle, aby lidi, kteří čekají na Jágra dvě hodiny, byli spokojení. Já bych tedy nečekal," smál se při rozhovoru s novináři.

V hlavně ještě měl čerstvé vzpomínky z pražské Stromovky, kde tři dny sportoval s dětmi. I proto toho v poslední době natrénoval méně, než by si představoval.

Jaromíre, jak jste necelé tři týdny před odletem na Floridu naladěný po hokejové stránce?

Byl jsem na tom líp. Poslední týden nebo dva jsem měl hodně sponzorských povinností, takže jsem trošičku vypadl z tréninku. Jsou ale věci, které musím do odletu zvládnout. Třeba na akci, co se jmenovala Dostaň Jágra, jsem skoro celý den strávil dětmi. Bylo to příjemné, ale hrozně mě to unavilo. Příprava se tedy zhoršila, ale nedá se nic dělat.

Je pro vás příprava na novou sezonu rok od roku těžší?

Těžko říct. Jde o to, na jak dlouho vypadneš ze zápasového tempa. Kdybych hrál finále Stanley Cupu, měl bych přestávku jen dva a půl měsíce, to by bylo nejjednodušší. Pamatuju si, že když jsem byl vytrejdovaný do Bostonu a jel až do finále, druhý rok jsem měl nejlepší sezonu za posledních deset let, aniž bych dělal něco extra.

Dostat se zpátky do zápasového tempa, to je ve stáří těžké, protože se nemůžeš srovnávat s tím, co jsi byl na konci play off. Musíš se srovnávat s tím, co jsi byl včera. Nějakým způsobem to protrpět.

Musel jste v Česku řešit i záležitosti kolem hokejového Kladna, které spolu s městem vlastníte?

Za poslední dva roky, kdy jsme spadli a potom se nedostali do baráže, jsme byli hodně kritizovaní jak od lidí, tak od města, našeho partnera, že nehrajeme hokej, že peníze do nás jsou investované zbytečně. Tyhle věci zamrzí, protože se snažím dělat maximum.

Vím ale, že komunikace s městem a naší stranou nebyla ideální. Nejsme klub, který by si mohl dovolit ztratit dotace od města. Že poslední dva roky nepřicházely, to nám hodně ublížilo. Nějakým způsobem jsme to přežili, ale dál by to takhle nešlo. Řekl jsem tedy, že ustoupím většině požadavků, které město mělo, a uvidím, jak to bude dál.

Dá se říct, že přes léto se jen tak nezastavíte. Kromě kladenských Rytířů a vlastního tréninku máte i sponzorské povinnosti. Jde to skloubit?

Jsou věci, které už jsou dané, a já mám určitou zodpovědnost, alespoň tak jsem si to vždycky říkal. Je mi líto, aby – já nevím – 560 dětí, které na Kladně máme, přišlo o milovaný sport. Proto se snažím všechno skloubit, dokud to půjde. Je to ale těžší a těžší.

Stihl jste před sezonou všechno, co jste chtěl?

Já jsem člověk, který nikdy není spokojený. Jak bych to vysvětlil… Když člověk není v únavě, říká si: "Mohl jsem toho udělat daleko víc." Ale když v únavě jsi, prostě to nedokážeš. Tak je to se vším. Jako když hraješ zápas a říkáš si: "Kdybych ještě trochu šlápnul, mohlo to dopadnout jinak." V daný moment to ale nejde.

Budete sledovat Světový pohár?

Až začne, budu zrovna odjíždět do Ameriky. Půjdu se podívat na zápas s Ruskem, který tady bude, a pak to nějakým způsobem budu sledovat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy