Hokej je tu úplně jiný, hlásí Erat z Omsku. Na reprezentaci už nemyslí

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 10. 2015 11:49
Přestože hokejový útočník Martin Erat podle svých slov nabídky z NHL měl, rozhodl se pro odchod do ruského Omsku. Tam se mu však zatím příliš nedaří. "Jak jednou řekl pan Jágr, je hokej a hokej. V Americe se hraje úplně jinak než tady v Evropě, takže chviličku potrvá, než si zvyknu," přiznal.
Takhle se Martin Erat proháněl v národním dresu na květnovém mistrovství světa v Česku.
Takhle se Martin Erat proháněl v národním dresu na květnovém mistrovství světa v Česku. | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava – Když reprezentační kouč Vladimír Vůjtek skládal tým pro finský Karjala Cup, opomněl jednoho z nejhvězdnějších Čechů v Evropě – Martina Erata. Překvapení to však nebylo, neboť 34letý křídelník v Omsku rozhodně nezáří a teprve v půlce minulého týdne doléčil zranění.

Šéfové Avangardu se v rozběhnutém ročníku Kontinentální ligy snažili ulovit i jiného Čecha – Jiřího Tlustého. Ten ale na poslední chvíli sehnal práci v New Jersey. Volba proto padla na Erata.

Zkušený útočník, jenž v NHL odehrál přes 900 utkání, však zatím nepatří k tahounům mužstva. V devíti duelech skóroval jen jednou, body posbíral dva. Čekalo se víc.

"Jak jednou řekl pan Jágr, je hokej a hokej. V Americe se hraje úplně jinak než tady v Evropě, takže chviličku potrvá, než si zvyknu,“ komentuje Erat pro Aktuálně.cz vlažnější rozjezd. "Myslím si, že už to nebude trvat dlouho. Vytvářím si šance, takže si myslím, že to přijde.“

Další Češi přitom v Omsku sbírají ovace. Exslávistický brankář Dominik Furch chytá se solidní úspěšností většinu zápasů, Michal Kempný vede produktivitu obránců a kapitán Vladimír Sobotka je nejlepším střelcem mužstva. Ostatně všichni tři obléknou na Karjala Cupu národní dres (více o nominaci ZDE).

V NHL nabídky měl

Erat, trojnásobný účastník olympiády, jemuž v květnu neuniklo ani domácí mistrovství světa, bude mít volno. To ho ale netrápí. "V téhle chvíli na reprezentaci vůbec nemyslím, i když jsem nikdy neřekl, že už nebudu reprezentovat,“ prozradil. "Teď řeším jen to, aby byla spokojená moje rodina.“

Pro odchod na Sibiř se rozhodl i přesto, že zámořskou NHL nutně opouštět nemusel. "Nabídky jsem měl, ale rozhodl jsem se takhle. Chtěl jsem si ještě zahrát dobrý hokej a být někde, kde mám šanci vyhrát.“

A kde dostane víc prostoru. Zatímco za oceánem v posledních letech střídal kluby a cítil, že jeho pozice slábne, v Rusku mu navzdory pomalejšímu startu stále věří.

V posledním klání Omsku na půdě bratislavského Slovanu naskočil v první lajně vedle Sobotky s Pěrežoginem, hrál přesilovky a připsal si jednu asistenci. Tedy první bod po sedmi zápasech. Aby však naplnil tužby vedení, bude jich muset přidat podstatně víc.

 

Právě se děje

Další zprávy