Hadamczik: Prodloužení jsme nehráli podle mých představ

5. 5. 2008 1:00
Trenér reprezentace se chystá zavolat i Rozsívalovi
Alois Hadamczik
Alois Hadamczik | Foto: Ondřej Besperát

Québec - První ostrá prověrka je za nimi. Čeští hokejoví reprezentanti v utkání vysoké kvality prohráli s Ruskem 4:5 v prodloužení. Do zápasu už zasáhla i první posila z mužstev, které vypadly ve druhém kole Stanley Cupu. Jaroslav Hlinka patřil k nejlepším na ledě.

"Jeho povolání a zařazení do první formace byl uvážlivý a správný krok," tvrdí kouč Alois Hadamczik. Ten je už navíc domluven na příjezdu Tomáše Plekance. V nejbližších hodinách chce jednat i s Michalem Rozsívalem.

Zařazení Jaroslava Hlinky do centru první formace byl z vaší strany perfektní tah...
Věděli jsme, co od něho můžeme očekávat. Jarda Hlinka je perfektní kluk a hlavně velice přizpůsobivý hráč. Mluví za něj jeho výsledky z předchozích let a dnes opět dokázal, jak je důležitý pro tým.

Hlinka neprožil v Colorada ideální sezonu. Chvíli hrál stabilně, jindy zase bez vysvětlení trenéra do hry téměř nezasahoval. Nebál jste se o jeho výkonnost?
Vůbec mě nezajímá, jestli mu dávali v Coloradu ice-time deset nebo patnáct minut. My víme, co v něm je. Jeho nominace a zařazení do první pětky byl krok velice uvážlivý a správný.

Druhé kolo play off NHL vrcholí. Včera se rozhodla série mezi Montrealem a Philadelphií. Tím pádem jsou pro šampionát volní Roman Hamrlík a Tomáš Plekanec. Už jste s nimi mluvil o eventuálním příjezdu?
Sledoval jsem poslední zápas série, ale hned po utkání jsem jim nevolal. Nechal jsem to až na dnešek.

A jaký je výsledek vašeho rozhovoru?
Roman Hamrlík se omluvil z rodinných důvodů. Říkal, že neviděl pět měsíců dceru a že chce jet domů. Poděkoval jsem mu. Co se týče Plekance, tak ten má v pondělí pohovor s manažerem a lékařskou prohlídku. Když dostane povolení, přijede.

Pokud vše půjde podle plánu, kdy by se tedy Plekanec objevil v Québeku?
Jeho příjezd bychom mohli očekávat tak, že ve středu už bude na tréninku. To znamená, že k dispozici by byl do prvního utkání osmifinálové skupiny.

Před chvílí vyřadil Pittsburgh newyorské Rangers...
Opravdu? Tak to znamená, že oslovíme Rozsívala.

A Petra Průchu nikoliv?
Ještě uvidíme. Stále čekáme na to, jak dopadne San José.

S Milanem Michálkem jste tedy domluveni?
S Milanem jsme domluveni tak, že zatím dává góly za San José.

Pojďme ještě k duelu s Ruskem. Jak jste byl spokojen s výkonem českého mužstva?
Celkově jsem s výkonem mužstva spokojený. Mrzí mě jen řada neproměněných šancí. V první třetině jsme mohli odskočit za stavu 2:1 na vyšší rozdíl a možná by se v tu chvíli utkání zlomilo v náš prospěch.

Hlasujte: Eliáš zářil. Ale komu se zápas nepovedl?

Hrálo se atraktivní utkání a vedení se dlouho přelévalo. Tým ukázal, že je psychicky odolný. Souhlasíte?
Naprosto. I za stavu, kdy jsme prohrávali, šlo mužstvo svědomitým výkonem za vyrovnáním. To mě velice těší. Dokázali jsme, že si umíme vytvořit tlak i šance. Počet vstřelených gólů nebyl malý. Musíme si ještě dávat pozor, abychom jich tolik nedostávali.

Milan Hnilička možná v dalším duelu s Itálií dostane volno.
Milan Hnilička možná v dalším duelu s Itálií dostane volno. | Foto: Reuters

Drama vrcholilo v závěru normální hrací doby. Nejdříve jste přežili dvě oslabení a pak se naopak nechal vyloučit čtyři minuty před koncem Mozjakin. Vzal jste si oddechový čas. Co jste při něm hráčům říkal?
Hlavně jsme potřebovali, aby si odpočinula první pětka a mohla jít zpátky na led rozehrát přesilovku. Chtěli jsme samozřejmě utkání rozhodnout a tomu jsme vše podřídili. Chybělo jen to, aby Martin Erat proměnil střelu do prázdné branky.

Určil jste mužstvu speciální taktiku na prodloužení?
Chtěli jsme držet puk a nechodit bezhlavě do protiútoků. Měl jsem trochu v úmyslu počkat si na gólovou šanci, nebo to dohrát až na penalty.

Kde tedy byla chyba?
Trochu jsme to uspěchali. Až moc jsme chtěli dát gól a to se nám vymstilo. Prodloužení jsme nehráli podle mých představ.

Nyní vás čeká utkání s Itálií...
Hráči si teď potřebují odpočinout. Itálie může porazit Dánsko, a body z našeho zápasu s Italy by se tedy mohly počítat. Bude třeba přistoupit k tomuto střetnutí jako ke každému jinému zápasu.

Co se dá dělat z vaší strany proto, aby nedošlo k podcenění soupeře?
Upozorníme na to, ale je to samozřejmě na hráčích. Každý musí hrát tak, aby pro nás ten zápas nebyl složitý. Všichni jsou kvalitní hráči. My tady kluky netrénujeme. Jen je usměrňujeme, kdo s kým bude hrát. Zbytek dělají sami na ledě.

Plánujete pustit do branky náhradníka, a dát Milanu Hniličkovi volno?
Přemýšlím o tom, ale ještě je na tohle rozhodnutí čas. Určitě ho mám ale v hlavě. Ještě si s kolegy i s Milanem Hniličkou sedneme a najdeme nějaké optimální řešení.