Gólmana Břízu vytáhli z tréninku a za hodinu mluvil na Letné

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
17. 11. 2014 16:55
Bývalý hokejový brankář Petr Bříza byl jedním ze sportovců, kteří na Letné během sametové revoluce promlouvali k národu.
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sezona 1989/90 byla pro hokejového brankáře Petra Břízu hodně specifická. A to nejen proto, že v ní získal první ze svých čtyř domácích titulů.

V její polovině se totiž ocitl uprostřed dění, které s hokejem zas tak příliš společného nemělo. V hektických dnech Listopadu 89 promlouval k zaplněné Letenské pláni.

"Jednou za námi přišli do kabiny Sparty a sháněli někoho z národního týmu, kdo by vystoupil na letenské demonstraci. Já jsem se v podstatě od prvních dnů okolo toho motal, a tak jsem šel. Po tréninku jsem se během hodiny ocitnul na Letné," popisuje Bříza, jemuž v té době bylo teprve necelých 25 let.

"Měl jsem sice nějaký projev připraven, ale myslím si, že jsem nakonec před tou zaplněnou Letnou řekl úplně něco jiného," vybavuje si.

Sparťanská legenda vzpomíná i na dny okolo, kdy se o situaci ve státě mocně diskutovalo i v kabině. Vše pak vyvrcholilo demonstrativním odložením jednoho z utkání.

"V těch dnech jsme hráli v Jihlavě a poté nás doma čekal zápas s Plzní. Tehdy jsme v kabině hlasovali, jestli stávku studentů podpoříme. Nebylo to úplně jednoznačné, nicméně jsme se dohodli, že zápas neodehrajeme. Souhlasila s tím i Plzeň, takže když jsme pak nastoupili na led, oznámili jsme prostřednictvím hlasatele, že na podporu studentů hrát nebudeme," líčí Bříza.

"Bylo to tehdy velmi emotivní, jako všechno v těch dnech. Dělali jsme čestná kolečka, vykřikovali 'Svoboda! Svoboda!' a diváci nám tleskali," má před očima 25 let staré momenty.

Zkraje sametové revoluce však vedle euforie z blížícího se převratu panovaly také obavy, jestli mocenské orgány nepřistoupí k tvrdým represím, které by se dotkly i kariéry jednotlivých hráčů.

"V prvních dnech demonstrací kolovaly zvěsti, že u Mělníka jsou připraveny tankové divize a že milice to rozpráší, a tak je logické, že všem se do toho nechtělo. Někdo prostě chtěl a přidal se, někdo mlčky nevěděl, co má udělat, někdo měl strach a byl proti. To všechno ale k těm dnům patřilo," dodává hokejový manažer a pražský zastupitel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Neymar věnoval milion dolarů na boj s koronavirem

Brazilská fotbalová hvězda Neymar věnoval milion dolarů (25,7 milionu korun) na boj s koronavirem v rodné zemi. Podle televizní stanice SBT částku rozdělil mezi brazilskou pobočku dětského fondu UNICEF a nadaci svého přítele televizního moderátora Luciana Hucka.

Podobně se nedávno zachoval i Neymarův spoluhráč z Paris St. Germain Kylian Mbappé, který věnoval významnou částku francouzské charitativní organizaci. Výše jeho příspěvku nebyla zveřejněna.

Neymar tráví období pandemie ve své vile v Mangaratibě ve státu Rio de Janeiro. V minulých dnech čelil kritice, že po příletu do Brazílie nedodržuje karanténu, když se ukázal s přáteli na beachvolejbalovém hřišti. Hráč však uvedl, že je v izolaci a stýká se jen s lidmi, kteří přijeli z Francie s ním.

Osmadvacetiletý Brazilec je třetím nejlépe vydělávajícím fotbalistou světa. Podle magazínu France Football si v této sezoně přijde na 95 milionů eur. Lépe jsou na tom jen Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nehodě kánoe se pohřešuje vnučka exprezidenta Kennedyho a její syn

Po nehodě na kánoi se v USA pohřešují dva ze členů rodinného klanu Kennedyových, vnučka Roberta F. Kennedyho Maeve Kennedyová Townsendová McKeanová a její osmiletý syn Gideon. Neštěstí se stalo v zálivu Chesapeake na východním pobřeží. Oblast prohledávají záchranáři. Podařilo se jim najít loďku a pádlo, ale žádná těla, napsala agentura Reuters.

Pátrání začalo ve čtvrtek odpoledne místního času poté, co policie dostala oznámení o dvou lidech v zálivu Chesapeake, kteří kvůli silnému větru zřejmě ztratili kontrolu nad svou lodí a nemohou se dostat na břeh. Později záchranáři našli převrženou loď. Kathleen Kennedyová Townsendová, matka Maeve, později vydala prohlášení, ve kterém informovala, že její dcera a vnuk se pohřešují po nehodě na kánoi a zřejmě oba zemřeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy