Gólmana Břízu vytáhli z tréninku a za hodinu mluvil na Letné

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
17. 11. 2014 16:55
Bývalý hokejový brankář Petr Bříza byl jedním ze sportovců, kteří na Letné během sametové revoluce promlouvali k národu.
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sezona 1989/90 byla pro hokejového brankáře Petra Břízu hodně specifická. A to nejen proto, že v ní získal první ze svých čtyř domácích titulů.

V její polovině se totiž ocitl uprostřed dění, které s hokejem zas tak příliš společného nemělo. V hektických dnech Listopadu 89 promlouval k zaplněné Letenské pláni.

"Jednou za námi přišli do kabiny Sparty a sháněli někoho z národního týmu, kdo by vystoupil na letenské demonstraci. Já jsem se v podstatě od prvních dnů okolo toho motal, a tak jsem šel. Po tréninku jsem se během hodiny ocitnul na Letné," popisuje Bříza, jemuž v té době bylo teprve necelých 25 let.

"Měl jsem sice nějaký projev připraven, ale myslím si, že jsem nakonec před tou zaplněnou Letnou řekl úplně něco jiného," vybavuje si.

Sparťanská legenda vzpomíná i na dny okolo, kdy se o situaci ve státě mocně diskutovalo i v kabině. Vše pak vyvrcholilo demonstrativním odložením jednoho z utkání.

"V těch dnech jsme hráli v Jihlavě a poté nás doma čekal zápas s Plzní. Tehdy jsme v kabině hlasovali, jestli stávku studentů podpoříme. Nebylo to úplně jednoznačné, nicméně jsme se dohodli, že zápas neodehrajeme. Souhlasila s tím i Plzeň, takže když jsme pak nastoupili na led, oznámili jsme prostřednictvím hlasatele, že na podporu studentů hrát nebudeme," líčí Bříza.

"Bylo to tehdy velmi emotivní, jako všechno v těch dnech. Dělali jsme čestná kolečka, vykřikovali 'Svoboda! Svoboda!' a diváci nám tleskali," má před očima 25 let staré momenty.

Zkraje sametové revoluce však vedle euforie z blížícího se převratu panovaly také obavy, jestli mocenské orgány nepřistoupí k tvrdým represím, které by se dotkly i kariéry jednotlivých hráčů.

"V prvních dnech demonstrací kolovaly zvěsti, že u Mělníka jsou připraveny tankové divize a že milice to rozpráší, a tak je logické, že všem se do toho nechtělo. Někdo prostě chtěl a přidal se, někdo mlčky nevěděl, co má udělat, někdo měl strach a byl proti. To všechno ale k těm dnům patřilo," dodává hokejový manažer a pražský zastupitel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy