Gólmana Břízu vytáhli z tréninku a za hodinu mluvil na Letné

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
17. 11. 2014 16:55
Bývalý hokejový brankář Petr Bříza byl jedním ze sportovců, kteří na Letné během sametové revoluce promlouvali k národu.
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sezona 1989/90 byla pro hokejového brankáře Petra Břízu hodně specifická. A to nejen proto, že v ní získal první ze svých čtyř domácích titulů.

V její polovině se totiž ocitl uprostřed dění, které s hokejem zas tak příliš společného nemělo. V hektických dnech Listopadu 89 promlouval k zaplněné Letenské pláni.

"Jednou za námi přišli do kabiny Sparty a sháněli někoho z národního týmu, kdo by vystoupil na letenské demonstraci. Já jsem se v podstatě od prvních dnů okolo toho motal, a tak jsem šel. Po tréninku jsem se během hodiny ocitnul na Letné," popisuje Bříza, jemuž v té době bylo teprve necelých 25 let.

"Měl jsem sice nějaký projev připraven, ale myslím si, že jsem nakonec před tou zaplněnou Letnou řekl úplně něco jiného," vybavuje si.

Sparťanská legenda vzpomíná i na dny okolo, kdy se o situaci ve státě mocně diskutovalo i v kabině. Vše pak vyvrcholilo demonstrativním odložením jednoho z utkání.

"V těch dnech jsme hráli v Jihlavě a poté nás doma čekal zápas s Plzní. Tehdy jsme v kabině hlasovali, jestli stávku studentů podpoříme. Nebylo to úplně jednoznačné, nicméně jsme se dohodli, že zápas neodehrajeme. Souhlasila s tím i Plzeň, takže když jsme pak nastoupili na led, oznámili jsme prostřednictvím hlasatele, že na podporu studentů hrát nebudeme," líčí Bříza.

"Bylo to tehdy velmi emotivní, jako všechno v těch dnech. Dělali jsme čestná kolečka, vykřikovali 'Svoboda! Svoboda!' a diváci nám tleskali," má před očima 25 let staré momenty.

Zkraje sametové revoluce však vedle euforie z blížícího se převratu panovaly také obavy, jestli mocenské orgány nepřistoupí k tvrdým represím, které by se dotkly i kariéry jednotlivých hráčů.

"V prvních dnech demonstrací kolovaly zvěsti, že u Mělníka jsou připraveny tankové divize a že milice to rozpráší, a tak je logické, že všem se do toho nechtělo. Někdo prostě chtěl a přidal se, někdo mlčky nevěděl, co má udělat, někdo měl strach a byl proti. To všechno ale k těm dnům patřilo," dodává hokejový manažer a pražský zastupitel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy