Gólmana Břízu vytáhli z tréninku a za hodinu mluvil na Letné

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
17. 11. 2014 16:55
Bývalý hokejový brankář Petr Bříza byl jedním ze sportovců, kteří na Letné během sametové revoluce promlouvali k národu.
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni
Petr Bříza promlouval v Listopadu 89 na Letenské pláni | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sezona 1989/90 byla pro hokejového brankáře Petra Břízu hodně specifická. A to nejen proto, že v ní získal první ze svých čtyř domácích titulů.

V její polovině se totiž ocitl uprostřed dění, které s hokejem zas tak příliš společného nemělo. V hektických dnech Listopadu 89 promlouval k zaplněné Letenské pláni.

"Jednou za námi přišli do kabiny Sparty a sháněli někoho z národního týmu, kdo by vystoupil na letenské demonstraci. Já jsem se v podstatě od prvních dnů okolo toho motal, a tak jsem šel. Po tréninku jsem se během hodiny ocitnul na Letné," popisuje Bříza, jemuž v té době bylo teprve necelých 25 let.

"Měl jsem sice nějaký projev připraven, ale myslím si, že jsem nakonec před tou zaplněnou Letnou řekl úplně něco jiného," vybavuje si.

Sparťanská legenda vzpomíná i na dny okolo, kdy se o situaci ve státě mocně diskutovalo i v kabině. Vše pak vyvrcholilo demonstrativním odložením jednoho z utkání.

"V těch dnech jsme hráli v Jihlavě a poté nás doma čekal zápas s Plzní. Tehdy jsme v kabině hlasovali, jestli stávku studentů podpoříme. Nebylo to úplně jednoznačné, nicméně jsme se dohodli, že zápas neodehrajeme. Souhlasila s tím i Plzeň, takže když jsme pak nastoupili na led, oznámili jsme prostřednictvím hlasatele, že na podporu studentů hrát nebudeme," líčí Bříza.

"Bylo to tehdy velmi emotivní, jako všechno v těch dnech. Dělali jsme čestná kolečka, vykřikovali 'Svoboda! Svoboda!' a diváci nám tleskali," má před očima 25 let staré momenty.

Zkraje sametové revoluce však vedle euforie z blížícího se převratu panovaly také obavy, jestli mocenské orgány nepřistoupí k tvrdým represím, které by se dotkly i kariéry jednotlivých hráčů.

"V prvních dnech demonstrací kolovaly zvěsti, že u Mělníka jsou připraveny tankové divize a že milice to rozpráší, a tak je logické, že všem se do toho nechtělo. Někdo prostě chtěl a přidal se, někdo mlčky nevěděl, co má udělat, někdo měl strach a byl proti. To všechno ale k těm dnům patřilo," dodává hokejový manažer a pražský zastupitel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy