Sparta rozstřílela Třinec pěti góly, Kladno navyšuje manko na dně tabulky

28. 1. 2024 20:11
Hokejisté Sparty porazili ve 41. kole extraligy Třinec 5:1, ukončili sérii tří porážek a vzdálili se v tabulce třetím Ocelářům na 11 bodů. Dvěma góly se na tom podílel útočník Filip Chlapík. Utkání bylo první součástí 15. ročníku charitativního projektu Sparta vzdává hold a sledovalo jej 15.527 diváků.
Jan Buchtele slaví gól Sparty
Jan Buchtele slaví gól Sparty | Foto: ČTK

Oceláři přijeli do metropole s dvěma výhrami v zádech a pěti výhrami z posledních šesti zápasů a v úvodu to bylo vidět. Hosté byli lepší a brankář Třince Mazanec si první symbolický zákrok připsal až v 5. minutě.

Úřadující mistr ale nedokázal otevřít skóre a Sparta se naopak prosadila z první vydařené akce. Hauser vyslal do brejku Tona a syn legendy Pražanů předvedl sebejisté zakončení. Jedenadvacetiletý útočník si tak ve třetím extraligovém startu připsal první gól.

Spartu vedení povzbudilo a do dalších slibných příležitostí se dostali Konečný, Horák a Kousal, Mazance ale překonat nedokázali. Oceláři mohli vyrovnat v přesilové hře, Kořenář byl ale pozorný. Ve 28. minutě připravil Horák překvapivou přihrávkou gólovou šanci pro Buchteleho, který se v zakončení nezaváhal.

Třinec následně přidal v útočné aktivitě, Pražané ale se ale soustředili na pozornou obranu. Navíc Kořenář chytal spolehlivě. Na začátku třetí třetiny Sparta nevyužila druhou přesilovku a následně trefil Mužík tyč. Zdramatizovat zápas mohli Hrehorčák s Vránou, Kořenář ale jejich šanci zlikvidoval.

Ve 49. minutě tak posunul domácí k výhře Chlapík, jenž vybruslil zpoza branky a prostřelil Mazance. Hosté ale nerezignovali a o dvě minuty později připravil Kořenáře o první možné čisté konto v sezoně Kundrátek. Drama se ale nekonalo. Při přesilovce skóroval Chlapík a při power play Forman. Zápas zakončila série šarvátek po skončení duelu.

Boleslavi stačil k výhře jediný gól

Brněnští přestříleli Karlovy Vary 5:1 a na domácím ledě vyhráli pošesté v řadě. Po vyrovnané první třetině rozhodla Kometa o svém tříbodové zisku dvěma trefami ve druhém dějství. Moravané tak ve vyrovnaném středu tabulky na čtvrté místo, znamenající přímý postup do čtvrtfinále play off, ztrácejí pět bodů. Energie prohrála podruhé za sebou a v tabulce je stále desátá.

Litvínov vyhrál na ledě Plzně 5:3 a odčinili páteční domácí porážku s Pardubicemi. Vyrovnané utkání rozhodli Severočeši ve svůj prospěch dvěma góly během necelé půl minuty na začátku třetí třetiny. Dva góly Litvínova zaznamenal Nicolas Hlava, dvě přihrávky si připsali Michal Gut s Ondřejem Kašem. Naopak Plzeňští zaznamenali čtvrtou porážku v řadě.

Jediný gól vstřelený v prodloužení rozhodl o dnešním vítězství hokejistů Mladé Boleslavi 1:0 ve Vítkovicích. Duel v 62. minutě rozseknul ve prospěch Středočechů Sebastián Malát svou čtvrtou trefou sezony. Pro Mladou Boleslav to byl první bodový zisk proti Ostravanům v sezoně.

Pardubice zdolaly Kladno 3:1. Poslední Rytíři prohráli jedenáctý zápas za sebou a ztrácejí na třináctou Mladou Boleslav už sedm bodů. Východočeši vedou extraligu o osm bodů před Spartou. K deváté výhře Dynama v řadě přispěl útočník Matej Paulovič gólem a dvěma přihrávkami.

41. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 7. Ton (Hauser), 28. Buchtele (R. Horák, Irving), 49. Chlapík (Buchtele), 58. Chlapík (Kempný, Sobotka), 60. M. Forman (Krejčík, O. Najman) - 51. Kundrátek (Cinciala, P. Vrána). Rozhodčí: Šír, Hribik - Šimánek, Špůr. Vyloučení: 3:5, navíc Mozík, Chlapík, Hauser, M. Forman - D. Voženílek, Polášek, Dravecký, Čacho všichni 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 15.527.

Sparta: Kořenář - Mozík, Kempný, Moravčík, Krejčík, Irving, Němeček - Řepík, Sobotka, M. Forman - Chlapík, R. Horák, Buchtele - P. Kousal, O. Najman, Konečný - Hauser, Mužík, Ton. Trenér: Gross.

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek - M. Růžička, Nestrašil, D. Voženílek - Helewka, P. Vrána, Cienciala - Hrehorčák, Holinka, Miloš Roman - Sikora, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 8. Söderlund z trestného střílení, 37. Holešinský (Rekonen, Mertl), 52. Schleiss (Michal Houdek) - 14. Koblasa (Gut, Zygmunt), 31. A. Kudrna (O. Kaše, Baránek), 44. Jaks (Gut, A. Kudrna), 45. Hlava (O. Kaše), 60. Hlava. Rozhodčí: Ondráček, Mejzlík - Gerát, Zíka. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 5626.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Malák, Laakso, Kvasnička, Piskáček, Michal Houdek - Šiler, Lev, Schleiss - Rekonen, Mertl, Holešinský - M. Indrák, Benák, Söderlund - P. Straka, Jansa, K. Hrabík - Pour. Trenér: Kořínek.

Litvínov: M. Tomek - D. Zeman, Baránek, Jaks, Zile, Demel, Czuczman, Šalda - Koblasa, Gut, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, T. Urban - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

HC Vítkovice Ridera - BK Mladá Boleslav 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branka a nahrávka: 62. Malát (O. Roman). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 5278.

Vítkovice: Klimeš - Grman, Percy, L. Kovář, Mikuš, R. Jeřábek, Auvitu, Prčík - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Barinka, Krieger, Roberts Bukarts - Rihards Bukarts, Claireaux, Kalus - Vondráček, Šoustal, Peterek. Trenér: Trnka.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pyrochta, Bernad, Čech, F. Pavlík, Gewiese, Lintuniemi, Jánošík - Skalický, O. Roman, Lantoši - Dvořáček, Järvinen, Rohdin - Krivošík, Malát, Závora - Šmerha, Pitule, J. Stránský. Trenér: Král.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Vincour (Ekrt, Osburn), 22. Cingel (A. Zbořil, Moses), 32. Moses (Okál, A. Zbořil), 43. Kollár (J. Kos, K. Pospíšil), 60. Zaťovič (Ščotka) - 2. Kofroň (M. Rohan). Rozhodčí: Mrkva, Vrba - Lederer, Blažek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 6991.

Brno: Kavan - Gazda, Ďaloga, Moro, Ščotka, Osburn, L. Kaňák, Hrbas - Flek, Cingel, Zaťovič - J. Kos, Kollár, K. Pospíšil - Moses, A. Zbořil, Okál - Kohout, Ekrt, Vincour. Trenér: Modrý.

Karlovy Vary: Frodl - Havlín, Plutnar, Stříteský, D. Mikyska, Bartejs, A. Rulík, M. Rohan - O. Beránek, Černoch, Jiskra - Kangasniemi, Gríger, T. Rachůnek - O. Procházka, Hladonik, T. Redlich - Kružík, Kofroň, Koffer. Trenér: Bruk.

HC Dynamo Pardubice - Rytíři Kladno 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Hájek (T. Zohorna, Paulovič), 25. Radil (Paulovič, R. Kousal), 45. Paulovič (R. Kousal, Radil) - 24. Ticháček (Smoleňák, Klepiš). Rozhodčí: Kika, Cabák - Axman, Bohuněk. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 9923.

Pardubice: Klouček - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, J. Kolář, Hájek, Vála - Hyka, T. Zohorna, Pánik - Radil, R. Kousal, Paulovič - Hrníčko, A. Musil, Pavlata - Říčka, Poulíček, Mandát. Trenér: Zadina.

Kladno: Bow - Babka, Ticháček, Nemčík, Slováček, Martenet, Veber - Tralmaks, Klepiš, Sideroff - Melka, Smoleňák, M. Procházka - Jágr, Jarůšek, Frolík - O. Bláha, Vimmer, Š. Jelínek. Trenér: O. Vejvoda ml..

HC Olomouc - Banes Motor České Budějovice 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Klimek (Sirota, Nahodil), 60. Nahodil (Sirota, Navrátil), rozhodující sam. nájezd Navrátil - 1. Ordoš (Gulaš, Kondelík), 40. Gulaš (M. Doudera, M. Beránek). Rozhodčí: Jaroš, Šindel - Brejcha, Hynek. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4366.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Ondrušek, A. Rutar, Sirota, T. Černý, Švrček, Ozols - Navrátil, Macuh, Anděl - Bambula, Nahodil, Klimek - Orsava, J. Knotek, Kusko - Mácha, Menšík, Ministr. Trenér: J. Tomajko.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Štich, M. Doudera, Kachyňa, Gulaši - Gulaš, Kondelík, Ordoš - Kubík, F. Přikryl, M. Beránek - Koláček, M. Hanzl, M. Toman - Valský, Vopelka. Trenér: Čihák.