Podraz od banky, zní z Liberce. Stovka zaměstnanců i celý provoz v ohrožení

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 30. 3. 2020 23:23
Problémy s financováním má Sport Park Liberec, jehož součástí je i multifunkční hokejová Home Credit Arena, v důsledku pandemie koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Do potíží se po zrušení naplánovaných akcí dostal kvůli tomu, že mu banka Sberbank v pátek s okamžitou platností ukončila čerpání provozního úvěru. Hokejový klub Bílí Tygři Liberec o tom informoval na svém facebookovém profilu.

"Musíme si pomáhat? Pro Sberbank to neplatí. Zatímco doteď jsme byli spolehlivý partner, ze dne na den jsme rizikovou společností. Podraz společnosti Sberbank ohrožuje chod celého areálu a firmy s bezmála stovkou zaměstnanců," stálo v příspěvku. 

"Banka nám to oznámila po telefonu v pátek večer se slovy: Vyhodnotili jsme to tak. To bylo všechno, co nám k tomu řekli," uvedl v prohlášení Lukáš Přinda, viceprezident Bílých Tygrů a jednatel společnosti, která je provozovatelem Home Credit Areny a Sport Parku Liberec.

Sberbank se k celé záležitosti vyjádřila pro deník Aktuálně.cz. 

"Banka nemůže poskytovat informace o konkrétních klientech a smluvním vztahu, je to předmětem bankovního tajemství. Obecně se však snažíme v této náročné situaci vycházet maximálně vstříc," uvedla tisková mluvčí Radka Černá s tím, že banka poskytuje snížení splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů i úvěrů pro firmy, podnikatele a živnostníky. 

"Jsme však ze zákona povinni postupovat i s péčí řádného hospodáře a posuzovat tak jednotlivé úvěrové případy. Jsme připraveni vycházet vstříc, individuálně vše posuzovat a hledal řešení, například formou dozajištění," dodala mluvčí.

Sport Park Liberec musí řešit situaci sám. "První krizové jednání jsme měli již o víkendu a díky půjčce od mateřské společnosti překleneme následující výplaty. Další vývoj bude záležet na tom, jak dlouho bude trvat nouzový stav," uvedl Přinda.

Podle něj je situace vážná. "I přesto, že zdraví je pro nás prioritou, vyhlášení nouzového stavu má na nás stoprocentní ekonomický dopad. Zrušené koncerty, play off, sportovní soutěže, konference, mítinky, soustředění v řádu milionů korun. Hledáme práci pro naše zaměstnance, utlumujeme firmu, počítáme každý den ztráty," prohlásil Přinda.

Sportovní park a Home Credit Arenu denně navštěvují tisíce sportovců i diváků. "Z minuty na minutu jsme přišli o sto procent příjmů, a to možná i na několik měsíců dopředu. Krach hrozí v případě, že nedokážeme udržet zaměstnanecký tým, který se profesionálně o celé zázemí a chod areálu řadu let bezchybně stará. Jedná se o téměř sto zaměstnanců a to nemluvím o firmách, které jsou na areál vázány. Nejde ale jen o výplaty. Spravujeme majetek v hodnotě 1,5 miliardy korun, který má své nároky a nemůžeme ho nechat ležet ladem. Ty náklady pořád běží i přesto, že je areál uzavřen pro veřejnost," uvedl Přinda.

Problémy se dotýkají i provozu Home Credit Areny. "Musíme zrušit úplně všechny investice, abychom měli na mzdy pro zaměstnance a zaplatili chod areálu a Home Credit Areny v tomto utlumeném stavu," prohlásil Přinda.

Na šetření se musí připravit i liberecký hokejový klub. "Tohle se dotkne všech. V tuhle chvíli nás mimo jiné žene dopředu i obrovská fanouškovská podpora, které si hrozně vážíme," dodal Přinda.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Singapuru zadrželi mladíka, který chtěl podle úřadů zaútočit na dvě mešity

V Singapuru zadrželi šestnáctiletého mladíka, který podle úřadů plánoval teroristické útoky na dvě mešity. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Podle ministerstva vnitra se mladík zjevně inspiroval činem bělošského extremisty Brentona Tarranta, který v roce 2019 v mešitách v novozélandském městě Christchurch zabil 51 lidí, a motivovala ho "silná antipatie vůči islámu".

Kvůli věku úřady neuvedly jméno zadrženého, podle nich ale jde o mladíka křesťanského vyznání. Protože útok nespáchal a je nezletilý, nemůže být obžalován, nejspíš jej ale čeká pobyt v nápravném zařízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy