Zásadní změna navzdory protestům. Extraliga zavedla novinku, kterou v Evropě neznají

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 9. 2019 15:35
Nový ročník hokejové Tipsport extraligy je z hlediska této změny průlomový. Poprvé v historii samostatné české soutěže sestoupí poslední mužstvo po základní části rovnou do první ligy. Druhá šance v podobě play out nebo baráže už nepřijde. Tento systém je v Evropě jedinečný, ale ne všechny kluby s ním souhlasí.
Pardubice zachránily katastrofální minulou sezonu v baráži. V novém ročníku nejhorší tým sestoupí.
Pardubice zachránily katastrofální minulou sezonu v baráži. V novém ročníku nejhorší tým sestoupí. | Foto: ČTK

Radikální krok odsouhlasil v únoru Výkonný výbor Českého hokeje a reakce extraligových klubů byly od počátku různé. Jedni novinku kvitovali a poukazovali na sportovně spravedlivější systém, druzí přímý pád kritizovali a vadil jim způsob zavedení tak markantní změny.

V 11členném výkonném výboru totiž bylo v době rozhodnutí pouze pět zástupců extraligových klubů. Zbytek nemohl k návrhu nic říct.

"Verdikt považuji za arogantní rozhodnutí, v rámci kterého se s kluby s prominutím vy*ebalo. Pan Král (prezident svazu) na schůzkách majitelů klubů vždy tvrdil, že bude činit podle toho, jak si to kluby odhlasují. Zpronevěřil se sám sobě," kritizoval ostře v reakci pro deník Sport šéf Hradce Králové Miroslav Schön.

Jednoznačně proti přímému sestupu (a postupu z první ligy) vystoupily i Pardubice, Litvínov, Zlín, Plzeň nebo Olomouc. Naopak změnu podpořily Karlovy Vary či Chomutov, tedy paradoxně kluby v té době spolu s Pardubicemi nejvíce ohrožené posledním místem v základní části.

"Jsme rádi, že to tak je. Musíme koukat na český hokej, ne pouze na sebe. Klub se po sestupu může dole ozdravit," řekl sportovní manažer a trenér Karlových Varů Martin Pešout. Energie iniciovala tuto změnu hned po zvládnuté baráži v roce 2018. Chtěla prolínací soutěž zrušit.

Marně. Všech 13 ostatních extraligových klubů bylo vloni v létě proti.

Jednou z výhod systému bez baráže je delší čas na odehrání základní části v první lize. "Dosud byla nahuštěná a hráči, kteří hrají zároveň ve dvacítce nebo osmnáctce, by měli především trénovat. Nadáváme, že nemáme mladé hráče, jenomže místo tréninku je necháváme sedět v autobuse," vysvětloval Pešout.

Dalším pozitivem přímého pádu je podle jeho zastánců, prezidenta svazu Tomáše Krále a ředitele extraligy Josefa Řezníčka, větší dramatičnost ve spodku tabulky základní části extraligy. Pokud bude boj o záchranu až do konce vyrovnaný, půjde v posledních kolech opravdu o přežití.

"Sportovně je to správně. Mělo by to být jako za našich časů," hodnotil převrat ve hře o udržení bývalý útočník Richard Farda, který pamatuje přímé sestupy a postupy z éry československé nejvyšší soutěže.

Nicméně v historii samostatné české extraligy se podle těchto not bude hrát vůbec poprvé. V roce 1995 se z extraligy nesestupovalo z důvodu doplňování z 12 na 14 účastníků, v roce 2007 byla soutěž uzavřená, ovšem i tak z ní byl před novou sezonou administrativně vyřazen Vsetín.

Ve všech dalších sezonách došlo pokaždé ke konfrontaci extraligy s první ligou, ať už v souboji mezi dvěma, nebo čtyřmi mužstvy. Model se čtyřmi týmy, který platil do konce minulé sezony, fungoval od roku 2012.

V kontextu renomovaných evropských soutěží je absence jakékoliv prolínací soutěže ojedinělou záležitostí.

Nejvyšší soutěže ve Finsku a Německu jsou uzavřené a totéž platí do jisté míry o mezinárodních KHL nebo EBEL, do nichž bývají noví účastníci přiřazováni spíše na základě diplomacie než sportovní cestou.

Ve Švédsku hrají kvalifikaci o nejvyšší soutěž dva její nejhorší týmy a dva nejlepší zástupci z nižší ligy. Utkávají se napříč proti sobě ve dvou sériích na čtyři vítězná utkání. Vítězové si zajistí místa mezi elitou.

Jistá forma baráže nechybí ani ve Švýcarsku. Nejhorší mužstva z nejvyšší soutěže tam mají šanci zachránit se nejdříve v play out, a dvě z nich pak ještě navíc ve vzájemné sérii dvou nejslabších. Po propadnutí tímto sítem zbude jeden tým, který jde do poslední série proti vítězi nižší ligy.

O takové záruce si mohou extraligoví adepti na sestup nechat zdát.

Král a Řezníček vyzdvihovali zajímavější a napjatější boje ve spodním patře extraligové tabulky, ale v určitém případě může nový systém na dramatičnosti a atraktivitě také ubrat.

"Jsem zvědavý, jak to dopadne. Může se stát, že se někdo octne na konci s velkou ztrátou a soutěž pak bude v boji o záchranu nezajímavá," řekl sportovní ředitel Třince Jan Peterek. Pokud poslední tým brzy nabere velkou ztrátu, bude extraligu prakticky jen "dohrávat", na druhou stranu však v takovém případě mezi elitu objektivně nepatří.

Čtrnácté Pardubice dokončily základní část minulé sezony se ztrátou 14 bodů na předposlední Chomutov. Slavia skončila v roce 2015 poslední o deset bodů, o rok dříve nabral Chomutov ještě dvakrát výraznější manko. Zastánci nového systému věří, že sezona 2019/20 bude vyrovnanější.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy