Extraligu odstartovala parádní přestřelka se třinácti góly. Sparta porazila Plzeň 7:6

12. 9. 2019 21:31
Hokejisté Sparty zdolali v předehrávce 1. kola extraligy Plzeň 7:6 v prodloužení.
Michal Řepík přispěl k výhře Sparty dvěma zásahy
Michal Řepík přispěl k výhře Sparty dvěma zásahy | Foto: Tomáš Liška

Škoda inkasovala v úvodním utkání nové sezony jako první, přesto vedla po první třetině 3:1. Druhou část ale vyhráli domácí 4:0. Ve třetí převzala taktovku opět Plzeň a vyrovnala ze stavu 3:6. V čase 64:22 však rozhodl domácí bek Jan Košťálek, který si dnes připsal tři body za dva góly a nahrávku.

Hned první souboj extraligové sezony nabídl prakticky vše, co nabídnout mohl. A proměnil se v obrovskou bitvu. Už ve druhé minutě využil Řepík po pouhých 11 vteřinách přesilovku, když za Frodlova záda usměrnil Poláškův pokus. Jenže v páté minutě vyrovnal Rob a v dalších šancích hostů se několikrát vyznamenal Machovský. Vychytal opět Roba a dvakrát Budíka.

Ve 13. minutě zakončoval zblízka Kvapil, ale neuspěl. A Plzeňští trestali. Nejprve načal osobní střelecký účet nejlepší kanonýr minulé sezony Gulaš a přesně o 100 sekund později dal třetí gól hostů Straka. Indiáni hráli vzápětí ještě přesilovku, kterou ale nevyužili.

Druhá třetina začala svižně. V čase 20:38 došlo na premiéru trenérské výzvy, která byla v extralize nově zavedena. Sáhl k ní hostující kouč Ladislav Čihák, jenž reklamoval při zásahu Smejkala nedovolené bránění brankáři. Jenže neuspěl, ztratil tak oddechový čas a Sparta slavila snížení. Už o 17 sekund později navíc vyrovnal Řepík.

Na ledě výrazně přibylo nervozity. Nejprve si vyměnili pěstmi názory Forman s Kantnerem a Polášek s Vlachem, ve 32. minutě pak Houdkův krosček nastartoval hromadnou bitku, při níž se pralo pět dvojiček a v klinči nebyli tak jen gólmani. Houdek dostal trest do konce zápasu a při pouhých 20 odehraných vteřinách nastřádal celkem 39 trestných minut. Přesilovku pak navíc využil Košťálek a o chvilku později zvýšil Říčka už na 5:3.

Už po devíti sekundách třetího dějství byl na konci parádní akce Dočekal a zdálo se být rozhodnuto. Ve 44. minutě ale pozvedl plzeňský prapor Gulaš po souhře s parťákem Mertlem a zase bylo o co hrát. Západočeši vycítili šanci a šli si za ní, jenže chvilky náporu, kdy sparťany svírali před Machovským, v další gól dlouho nepřetavili.

Na konci 53. minuty neuspěl tváří v tvář Straka proti Machovskému, ve vlastním oslabení zakončil mimo. Pak ale musela do čtyř Sparta a Mertl snížil na rozdíl jediného gólu. V 57. minutě ujel Němec a s koncovkou si skvěle poradil - 6:6. Rozhodnout mohl chvilku nato Řepík, situaci ale zachránil blokem klečící Kodýtek.

V prodloužení vychytal Frodl Ďalogovo sólo. Když už se začalo schylovat k nájezdům, odmítl je povedenou ranou z kruhu Košťálek.

Předehrávka 1. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 7:6 v prodl. (1:3, 4:0, 1:3 - 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Řepík (Polášek, V. Růžička ml.), 21. Smejkal, 21. Řepík (Kvapil, Kalina), 35. Košťálek (Pech, Polášek), 38. Říčka (Smejkal, Sukeľ), 41. Dočekal (Smejkal, Košťálek), 65. Košťálek (Forman, Ďaloga) - 5. Rob (Gulaš, Mertl), 15. Gulaš (Pulpán, Mertl), 16. P. Straka (Eberle), 44. Gulaš (Mertl), 55. Mertl (Gulaš, Pour), 57. V. Němec (Budík, Čerešňák). Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 11:10, navíc Forman, Piskáček oba 10 min. - Houdek 5 min., 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 8632.

Sparta: Machovský - Polášek, Piskáček, Ďaloga, T. Pavelka, Blain, Kalina, Košťálek - Smejkal, Černoch, Dočekal - Řepík, V. Růžička ml., Kvapil - Forman, Pech, A. Kudrna - Rousek, Sukeľ, Říčka. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Pulpán, Kaňák, Moravčík, Vráblík, Budík, od 21. navíc Houdek - Gulaš, Mertl, Pour - Kantner, Roman Vlach, V. Němec - Rob, Kolda, Indrák - Kodýtek, Eberle, P. Straka - Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a J. Špaček.