Kosticyn při své premiéře přihrál na dva góly Pardubic, v Třinci padlo 16 gólů

Aktualizováno 24. 1. 2021 19:44
Běloruský veterán Andrej Kosticyn sice přihrál na dvě branky pardubického Dynama, ale prohře 2:3 s Kometou nezabránil. Výhry 3:2 se dočkal i Litvínov, který doma porazil Zlín, Sparta, jež v prodloužení udolala Mladou Boleslav, a Liberec, který si tímto skóre poradil s Vítkovicemi. Olomouc v neděli podlehla Plzni 3:4, Hradec porazil Karlovy Vary 4:0 a Třinec Budějovice 9:7.
Andrej Kosticyn
Andrej Kosticyn | Foto: ČTK

Pardubice v neděli nasadily i své nejnovější posily z KHL - extraligovou premiéru si v brankovišti odbyl Konstantin Barulin, do prvního útoku poslali trenéři Andreje Kosticyna, jenž ozdobil nástup do červenobílého dresu dvěma asistencemi. Brňané mohli poprvé v tomto kalendářním roce nasadit Petera Schneidera, jenž v sestavě chyběl ze zdravotních důvodů.

Hosté se hned zkraje utkání ubránili po Zámorského sekání, aby posléze udeřili ve své první početní výhodě. Dvanáct sekund před koncem Nakládalova trestu za nedovolené bránění se prosadil Klepiš dobře schovanou střelou přes obránce Koláře, na kterou Barulin nedosáhl.

Krátce po otevření skóre mohli zvýšit náskok Komety Bondra a po něm Valský, obě situace si ale novic v brance Dynama pohlídal. Východočeši zahrozili mladíky: Blümel neuspěl nepodařeným samostatným únikem a Rohlíkovu střelu z mezikruží vykryl Vejmelka.

Červenobílí v úvodu druhé části hry ubránili pardubickou přesilovku, po jejím skončení Paulovič trefil tyč Vejmelkovy branky. Kometa získala dvougólový náskok ve 24. minutě po úspěšné střele Valského, která Barulinovi proklouzla těsně za brankovou čáru.

Kometa byla blizoučko třetí brance při Kousalově vyloučení za podrážení, Valský už překonal Barulina, gólmana Dynama ale zaskočil Poulíček a vytáhl kotouč z poloviny doputovaný za brankovou čáru. Ruský brankář pak podržel svůj tým při brněnské přesilovce pět na tři, když zneškodnil šance Muellera a dorážejícího Holíka.

Pardubičtí dokázali srovnat dvoubrankové manko v závěru druhé třetiny. Nejprve v přesilovce využil křížnou Kosticynovu pobídku Paulovič a snížil. Čtvrt minuty před koncem Dynamo mělo signalizovanou výhodu, po Kosticynově prudkém pasu od mantinelu se přes Kousala dostal puk k Romanovi a ostravský rodák jej bekhendem poslal přímo do rohu nad Vejmelkovu lapačku.

Vrátit zpět náskok na stranu hostů mohli ve 45. minutě Holík s Muellerem v akci dvou na jednoho, obrana Pardubic ale nebezpečnou situaci ustála. O dvě minuty později nejprve neuspěl v zakončení Zaťovič, puk poté zpoza brány vrátil do mezikruží Mueller a Král překonal Barulina. Kometa vedla 3:2.

Pardubice už sílu na další odpověď nenašly. Blízko k vyrovnání byli Hrádek s Kousalem v 52. minutě, jejich souhra ale k úspěchu nevedla. V předposlední minutě domácí trenéři odvolali brankáře, Brno ale těsný náskok po obětavém výkonu uhájilo.

V Třinci padlo šestnáct gólů

Třinec v neděli na svém ledě po divokém průběhu porazil České Budějovice 9:7. Oceláři prohrávali 0:3, 3:6 a 5:7. Na obratu se podílel čtyřmi body Taylor Leier, který si kromě premiérového gólu v extralize připsal i tři přihrávky. Stejnou bilanci zaznamenal na druhé straně dvacetiletý Matěj Toman, který před utkáním povýšil do elitní řady.

První šanci zápasu sice hostují Přikryl zahodil, když netrefil před odkrytou brankou dobře skákající puk. Ještě v témže střídání ale Alderson napřáhl zpoza levého kruhu a parádně umístil střelu k tyči. Poté nováček zvýšil na 3:0 dvěma krásnými kombinacemi v přesilových hrách, které zakončovali do prázdné branky Toman a Voženílek.

Třinec o 24 sekund později vstřelil první gól. Střílenou přihrávku Růžičky šikovně usměrnil Gernát v předbrankovém prostoru. Domácí v úvodu druhé třetině hýřili aktivitou a po gólech kanadských útočníků rychle vyrovnali. Rodewald si vychutnal Čiliaka bekhendovou kličkou a Leier se prosadil z dorážky. Slušné šance ještě nevyužili Stránský a Hrňa.

Z ojedinělého protiútoku vrátil Českým Budějovicím ve 29. minutě vedení Doležal a vyhnal tím z branky Kacetla. Ani Štěpánek nulu dlouho neudržel, když ho tvrdou ranou od modré čáry překonal Lytvynov. O 15 sekund později zvýšil znovu osamocený Doležal na 6:3.

Domácí prapor opět pozvedl Gernát, který se prosadil dorážkou ze vzduchu. Ještě před odchodem do kabin dal kontaktní gól z přečíslení dva na jednoho Stránský. Od vyrovnání zachránil hosty Vydarený, který zastoupil Čiliaka na brankové čáře při střele Michala Kovařčíka.

Den otevřených dveří pokračoval i ve třetí třetině. V jejím úvodu zmrazil domácí hráče Ville, který překonal Štěpánka z úniku krásnou kličkou a dal svůj první extraligový gól. Domácí Michal Kovařčík následně trefil tyč, ale o chvíli později v přesilové hře už z dorážky snížil. Za 69 sekund později vyrovnal Stránský. Nejlepší střelec soutěže skóroval dal 25. branku sezony.

Zápas rozhodl v 54. minutě z dorážky Dravecký, který při zranění Kundrátka nastupoval ve třetí třetině na postu obránce. Českobudějovičtí ve zbytku utkání domácím zatápěli a Holec trefil dokonce tyč. Třinec definitivně uklidnil Hrehorčák, který při power play zpečetil jeho výhru.

Kromě Leiera a Tomana si ještě šest dalších hráčů připsalo po třech bodech: domácí Gernát se Stránským (oba 2+1) a Růžička s Vránou (oba 0+3), na druhé straně byli produktivní Doležal (2+1) a Voženílek (1+2).

Litvínov si poradil s Berany, Sparta vyhrála v prodloužení

Litvínov v neděli zdolal doma Zlín 3:2 a naplno bodoval i ve třetím vzájemném utkání v sezoně. Berani sice poprvé dokázali Severočechům vstřelil gól, přesto jim to k zisku nestačilo a venku prohráli počtvrté za sebou. Litvínov naopak doma zabral po porážkách se Spartou a Třincem.

Právě Sparta v neděli porazila Mladou Boleslav 3:2 v prodloužení. Pražané si připsali třetí výhru za sebou zásluhou gólu kapitána Michala Řepíka v čase 61:35. Lídr soutěže tak bodoval podeváté za sebou, z toho sedmkrát vyhrál. Hráči Bruslařského klubu přes porážku nevyšli naprázdno ani ve třetím vzájemném souboji sezony, bod si vysloužili vyrovnáním z 0:2 na 2:2.

Liberec přetlačil Vítkovice, Mazanec má nulu

Hokejisté Liberce porazili na svém ledě Vítkovice 3:2 a vyhráli čtvrtý zápas v řadě. Navíc Bílí Tygři bodovali už podesáté za sebou a při této sérii utrpěli jen dvě porážky. Naopak Ostravané nenavázali na páteční výhru s Olomoucí a prohráli podruhé z posledních tří zápasů.

Hradec Králové zvítězil doma nad Karlovými Vary 4:0 a vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů. Přispěl k tomu 34 úspěšnými zákroky brankář Marek Mazanec a připsal si první čisté konto v sezoně. Energie potřetí v řadě nebodovala.

Plzeň v neděli porazila Olomouc 4:3 a po sérii čtyř porážek podruhé v řadě uspěla. Rozhodl o tom v čase 58:55 kapitán Indiánů Milan Gulaš, který ukončil svůj dvanáctizápasový gólový půst. Hanáci prohráli třetí z uplynulých čtyř duelů a získali v nich jen dva body.

39. kolo hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky 37. Paulovič (A. Kosticyn, Nakládal), 40. O. Roman (R. Kousal, A. Kosticyn) - 9. Klepiš (Vejmelka), 24. Valský (Brabenec, T. Šoustal), 47. F. Král (Mueller, Zaťovič). Rozhodčí: Sýkora, Šír - Pešek, Votrubec. Vyloučení: 5:2. Využití: 1:1. Bez diváků.

Sestavy:

Pardubice: Barulin - Nakládal, Ďaloga, J. Zdráhal, J. Mikuš, Bučko, J. Kolář, Hrádek - Camara, O. Roman, A. Kosticyn - L. Horký, R. Kousal, Paulovič - Blümel, Poulíček, Kusý - Matýs, O. Rohlík, T. Zeman. Trenér: R. Král.

Brno: Vejmelka - Zámorský, F. Král, Holland, Mlčák, S. Svozil, Gulaši, Kučeřík - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Schneider, Klepiš, Plášek - Kusko, Brabenec, Valský - T. Šoustal, F. Dvořák, D. Bondra. Trenér: L. Zábranský st.

HC Oceláři Třinec - Madeta Motor České Budějovice 9:7 (1:3, 4:3, 4:1)

Branky a nahrávky: 16. Gernát (Martin Růžička), 22. Rodewald (Kurovský, Leier), 24. Leier (Rodewald, Kundrátek), 37. Gernát (Leier), 38. M. Stránský (Martin Růžička), 47. M. Kovařčík (Gernát, Leier), 48. M. Stránský (Martin Růžička, P. Vrána), 54. Dravecký (M. Stránský, P. Vrána), 60. Hrehorčák - 5. Alderson (Vydarený), 10. M. Toman (M. Forman, D. Voženílek), 16. D. Voženílek (M. Toman, Z. Doležal), 28. Z. Doležal (M. Toman, M. Forman), 34. Lytvynov (Holec, D. Voženílek), 35. Z. Doležal (M. Toman), 43. G. Ville (P. Novák, Karabáček). Rozhodčí: Kika, Vrba - Axman, Hlavatý. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:2. Bez diváků.

Sestavy:

Třinec: Kacetl (28. J. Štěpánek) - Gernát, M. Doudera, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Kurovský, Rodewald, Leier - Hrňa, Marcinko, Hrehorčák - Dravecký, M. Kovařčík, Kofroň. Trenér: Varaďa.

České Budějovice: Čiliak - Plášil, Pýcha, Kubíček, Vydarený, Slováček, Štencel, od 21. Lytvynov - Z. Doležal, M. Toman, M. Forman - Alderson, R. Přikryl, Martin Novák - Holec, D. Voženílek, Jonák - G. Ville, P. Novák, Karabáček. Trenér: Prospal.

HC Verva Litvínov - PSG Berani Zlín 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Ščotka (Petružálek, Irving), 34. V. Hübl (F. Lukeš, Pospíšil), 36. Zygmunt (Jícha) - 11. Fořt (Ferenc), 38. Fryšara (Řezníček, Vopelka). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 0:4, navíc Cibulskis (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Bez diváků.

Sestavy:

Litvínov: Godla - Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Demel, Štich, D. Zeman - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Petružálek, Žejdl, M. Látal - Helt, Jícha, Zygmunt. Trenér: Országh.

Zlín: Huf - Řezníček, Žižka, Suhrada, Ferenc, D. Nosek, M. Novotný, Matyáš Hamrlík - Kubiš, Fořt, Vopelka - Okál, Fryšara, J. Svoboda - Köhler, Karafiát, Dufek - Dobiáš, P. Sedláček, J. Ondráček. Trenér: R. Svoboda.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. A. Rutar (Ondrušek, Gřeš), 35. Gřeš (Ostřížek, Vyrůbalík), 56. Kolouch (Dujsík) - 10. Rob (Kracík), 24. Jiříček (F. Suchý, Kodýtek), 34. Pour (Kracík, Stříteský), 59. Gulaš (P. Straka). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 5:2. Využití: 0:2. Bez diváků.

Sestavy:

Olomouc: Konrád - Dujsík, Švrček, Škůrek, Valenta, A. Rutar, Ondrušek, Vyrůbalík - Klimek, Nahodil, J. Káňa II - Gřeš, Kolouch, Ostřížek - Bambula, J. Knotek, Strapáč - Olesz, Mácha, Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, Budík, Stříteský, V. Lang, Jiříček, L. Kaňák, Vráblík - Gulaš, Kodýtek, M. Lang - Pour, F. Suchý, Korkiakoski - Malát, Kracík, P. Straka - Eberle, F. Přikryl, Rob. Trenér: Čihák.

HC Sparta Praha - BK Mladá Boleslav 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Košťálek (Sobotka, Tomášek), 35. Tomášek (R. Horák), 62. Řepík - 37. Dlapa (D. Šťastný, Jääskeläinen), 50. Lunter. Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 6:4, navíc Šidlík (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 2:0. Bez diváků.

Sestavy:

Sparta: Machovský - Jurčina, Tomáš Dvořák, Němeček, Košťálek, Polášek, Kalina, M. Jandus - Řepík, Sobotka, Rousek - A. Kudrna, R. Horák, Tomášek - Říčka, Pech, Buchtele - Dvořáček, M. Sukeľ, D. Vitouch. Trenéři: Jandač a Hořava.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Hrbas, Dlapa, Bernad, Allen, Šidlík - D. Šťastný, A. Zbořil, Lunter - Kotala, Cienciala, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Ridera 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Gríger (A. Musil, A. Najman), 30. Gríger (P. Jelínek), 32. A. Musil (Lenc, Knot) - 52. Irgl z trestného střílení, 59. Svačina (Pyrochta). Rozhodčí: Hodek, Kubičík - Gebauer, Ganger. Vyloučení: 4:2, navíc Lakatoš 10 min. a do konce utkání, Dočekal (oba Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Bez diváků.

Sestavy:

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, T. Hanousek, Rosandič, Kolmann, Derner - Lenc, Bulíř, Birner - A. Musil, Gríger, A. Najman - R. Pavlík, P. Jelínek, J. Vlach - Průžek, Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Vítkovice: Miroslav Svoboda - R. Polák, Pyrochta, Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Koch, od 35. navíc L. Doudera - Lakatoš, J. Hruška, Svačina - Irgl, Dej, L. Krenželok - Schleiss, J. Mikyska, Fridrich - Dočekal, Werbik, Mallet. Trenér: Holaň.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Orsava (J. Sklenář), 24. Blain (Jergl, Nedomlel), 37. Lev (Nedomlel), 41. Cingel (Lev). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Lhotský, Votrubec. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Šalda, Gaspar, Čáp - Jergl, Koukal, Kevin Klíma - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Lev, Cingel, Smoleňák - Kubík, Pilař, Zachar. Trenér: V. Růžička st.

Karlovy Vary: F. Novotný - M. Rohan, Šenkeřík, Graňák, Weinhold, Pulpán, L. Zábranský ml., D. Mikyska - Flek, T. Mikúš, T. Rachůnek - O. Beránek, Skuhravý, Vondráček - Kohout, Černoch, Koblasa - M. Zabloudil, Hladonik, Redlich. Trenér: Pešout.