Krvavým střídáním dopálil Spartu, teď pyká. Blbec, ztrhal debutanta Polášek

Daniel Poláček Daniel Poláček
Aktualizováno 13. 9. 2019 17:57
Jako by čtvrteční rozjezd hokejové extraligy zorchestroval sám její šéf Josef Řezníček. Třaskavá přetahovaná Sparty a Plzně před solidní návštěvou připomínala play off a přivedla diváky do varu. Má ale nepěknou dohru.
Miroslav Forman (vlevo) a Matyáš Kantner okořenili první kolo rvačkou.
Miroslav Forman (vlevo) a Matyáš Kantner okořenili první kolo rvačkou. | Foto: ČTK

Vítězství 7:6 v prodloužení sparťany hodně bolelo. Parádní obrat z 1:3 na 6:3 nezavršili třemi body a během večera ztratili dva hráče - Jana Piskáčka a Marka Kvapila. Ten kvůli utrženému prsnímu svalu promarodí nejméně dva měsíce.

Oba sparťany atakoval bezmála dvoumetrový bek Michal Houdek.

Až doteď neznámý mladík si na ledě Pražanů odbyl extraligovou premiéru. Nutno dodat, že hodně krátkou. Trvala dvacet vteřin. Pak Houdek po odpískání surově krosčekoval nic netušícího Kvapila.

Jako mstitel domácí hvězdy okamžitě přispěchal Piskáček. Proti o hlavu vyššímu sokovi však neměl šanci.

Po spršce tvrdých úderů skončil na zemi, prýštila z něj krev. Byl otřesený.

Houdek vyfasoval dohromady 39 trestných minut a stejně jako jeho oběti musel v půlce zápasu za stavu 3:3 předčasně do kabiny. Kvapil s Piskáčkem dnes podstoupili lékařské vyšetření. Prvně jmenovaný je ze hry minimálně na dva měsíce, ale není jasné, do jaké míry mu zranění způsobil neočekávaný krosček. Piskáček je až na šrámy v pořádku.

"Tohle je za hranou," komentoval Houdkovo řádění sparťanský obránce Adam Polášek. "Nějaký blbec přijede a takhle někoho krosčekuje. Nevím, co si chce dokazovat. Prostě stupidita."

Nový kapitán Pražanů Michal Řepík volal po disciplinárním řízení: "Doufám, že mu dají trest, jaký si zaslouží."

"Nemám důvod reagovat na komentáře pana Řepíka," utrousil 19letý Houdek. Zároveň objasňoval svůj přečin: "Vlezl jsem na led a viděl, že sparťan atakoval mého spoluhráče, vysekl mu hokejku z ruky. Takže jsem ho jel bránit, ale mrzí mě, že to dopadlo takhle."

Teď může mladého rabiáta mrzet ještě dodatečný trest, který skutečně přišel. Disciplinárka rozhodla o dvouzápasové stopce, což šéf komise Viktor Ujčík vysvětloval následovně: "Úder byl veden zezadu a zcela mimo zorný úhel. Kvapil ho žádným způsobem nemohl očekávat ani se mu jakkoli bránit."

Houdek si mezitím sehnal na Kvapila telefonní číslo a napsal mu, ať je brzy fit. "A Marek mi odpověděl, že jsem ho nezranil já," tvrdí teenager pro oficiální web klubu. 

Plzeňský kouč Ladislav Čihák poslal Houdka do akce se dvěma záměry: oživit defenzivu a přitvrdit. Jeho svěřenec však rozkazy splnil až moc důsledně. Kvapil s Piskáčkem můžou vyprávět. "Tohle by se nemělo dít," uznal Čihák. "Na druhou stranu, Michal je mladý kluk, jsme tolerantní." 

Chvíli předtím, než se Houdek stal padouchem zápasu, sledoval ze střídačky dvě jiné šarvátky. Vyvolal je zákrok na Piskáčka. Především Matyáš Kantner a domácí Miroslav Forman si dali co proto. Oba utkání dokončili.

"Klukům, co nehráli, jsem pak říkal, že mi to přišlo jako finále play off," prohlásil Forman. Před novináře předstoupil netradičně. V náruči držel dcerku Lauru a obličej mu "zdobily" červené šrámy.

"Musíme stát při sobě," líčil. "Už jsem se na bitku chystal dlouho, ale pořád jsem měl něco zlomeného, rozdrceného. Palce, předloktí. Trošku jsem se šetřil, ale tentokrát už proběhla zatěžkávací zkouška. Myslím, že dobré. Rukavice asi ještě párkrát shodím."

"Museli jsme Plzeňským ukázat, že jsou na Spartě. Že nehrají s žádnými nazdárky," dodal Polášek. "Uvidíte celou sezonu, že náš tým bude držet při sobě. Nenecháme do sebe píchat."

Šílenství z půlky klání, kdy rozhodčí počítali trestné minuty ve velkém, pomohlo Spartě. I díky pětiminutové přesilovce, zařízené Houdkem, šla do trháku. Skóre 6:3 však kvůli nápadným dírám v obraně neudržela. Následné prodloužení rozhodl svým druhým gólem večera obránce Jan Košťálek.

"Trochu šílený zápas, žádný pouťák," hodnotil Čihák. "Takhle by ale český hokej měl vypadat všech dvaapadesát kol."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy