Výzva i horor. Baráž bude velmi vyrovnaná, soudí Rulík. Na Kladno dohlédne vyšší moc

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 3. 2018 11:20
Startuje baráž o hokejovou extraligu. Lesk jí dodá Jaromír Jágr, byť střídačku Kladna pravděpodobně neopustí. Dalšími účastníky jsou Litvínov, Jihlava a Vary.
Jaromír Jágr na střídačce Kladna.
Jaromír Jágr na střídačce Kladna. | Foto: ČTK

Praha - Pro kluby z první ligy výzva, pro extraligové mančafty horor. Tak lze ve zkratce popsat ošemetnou hokejovou baráž.

"Je to největší strašák," prohlásil o ní před časem kapitán Zlína Ondřej Veselý.

"Už nikdy ji nechci hrát," řekl Tomáš Rolinek, když loni s Pardubicemi "slavil" záchranu.

Jaroslav Bednář rok předtím takové štěstí neměl. "Potupa, zklamání, obrovská bezmoc. To nejhorší, co v hokeji může být," soukal ze sebe po sestupu Slavie.

Letošní baráž sehrají Litvínov, Jihlava a vyzyvatelé z nižší ligy: Karlovy Vary s Kladnem. Mezi sebou budou zápolit ve 12 kolech, takřka měsíční přetahovaná o dvě kýžená místa skončí 22. dubna. "Tahle mužstva jsou velmi vyrovnaná. Rozhodnou maličkosti," předvídá kouč Radim Rulík, jenž nevyzpytatelnou soutěž zažil dvakrát.

Bookmakeři slova 52letého trenéra potvrzují. Mírně favorizují Litvínov, na jehož udržení vypsali kurz kolem 1,7:1. Pravděpodobnost, že postoupí kladenský "outsider", stanovili na 2,1:1. Z toho plyne, že rozdíly jsou minimální a že fanoušky čeká nejeden infarktový zápas.

Pod větším tlakem jsou pochopitelně kluby z extraligy. Jestliže opustí elitu, přijdou o sponzory, část diváků a prestiž. Tím pádem nebudou mít dost peněz na udržení aktuálního kádru.

"Extraligové týmy vůbec nejsou v lehké situaci," ví Rulík. "A pod největším tlakem je trenér. Pokud má v sobě alespoň trochu odpovědnosti vůči veřejnosti, fanouškům, hráčům a klubu, tak ho baráž nemůže nechat chladným. Nic příjemného."

Rulík absolvoval baráž coby kouč Litvínova a Karlových Varů. V obou případech došel ke zdárnému konci.

Vervu vedl ještě v tomto ročníku, ale po odvolání zamířil do Sparty Praha. S tou skončil v předkole play-off. Nyní bude v baráži přát úspěch svým bývalým mančaftům. A také Kladnu, které trénuje Miloslav Hořava, Rulíkův někdejší parťák z Litvínova.

"Je ale strašně těžké někoho pasovat do nejlepší výchozí pozice," dodává Rulík. "Kdyby došlo k nějakému překvapení, vůbec bych se tomu nedivil."

Jágr jen na střídačce

Otázkou je, zda překvapení vůbec může nastat. Nejvíc by se mu blížil postup kladenských Rytířů.

Ti už ukázali, že umí překazit plány papírovým favoritům. V semifinále první ligy přehráli České Budějovice 4:1 na zápasy. "Kladno má natrénováno, je špičkově organizované," soudí Rulík.

Jágr po ataku havířovského Marka Sikory.
Jágr po ataku havířovského Marka Sikory. | Foto: ČTK

Rytíři zvládli nástrahy play-off, přestože neměli k dispozici majitele klubu a legendu Jaromíra Jágra. Ten vteřinovými pobyty na ledě pouze sbíral starty, aby případně mohl naskočit do baráže. Teď má příležitost, ovšem jen teoretickou. Prakticky ho pořád trápí pochroumané koleno po ataku havířovského útočníka Marka Sikory. Nemůže ani naplno trénovat.

"Pokud skutečně netrénuje, tak je strašně těžké, aby nastoupil," říká Rulík. "I sebezkušenější hráč Jágrova kalibru se přikloní k tomu, že prostě musí být připravený. Že nebude riskovat další zranění. Myslím, že mužstvu pomůže jinak."

Konkrétně přítomností na střídačce. V minulých týdnech spoluhráče cepoval, když vedle nich seděl ve výstroji. Teď se postaví přímo k trenérům Hořavovi a Pavlu Paterovi.

"Dohlíží na nás vyšší moc," s úsměvem řekl klubovému webu Rytířů bek Martin Kehar. "Je to obrovská podpora. Nevím, koho víc bychom na střídačce chtěli. Oproti ostatním týmům máme v tomhle výhodu. Když je tam legenda s takovými zkušenostmi, je to něco neuvěřitelného."

Houževnatou Jihlavu a zkušený Litvínov zkusí přelstít také Karlovy Vary, které drží šňůru 11 výher.

Právě z vítězného naladění můžou týmy z první ligy těžit. Navíc nejsou pod takovým tlakem. "A proto mají trošku výhodu," myslí si Rulík.

Čísla nemluví jednoznačně. Od znovuzavedení stávajícího modelu baráže slavily prvoligové týmy čtyřikrát, extraligové šestkrát.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy