Dejte mi 50 procent a vyhraju. Hokejista bojuje s rakovinou

Adam Sušovský Adam Sušovský
3. 2. 2015 7:52
Peteru Frühaufovi byla den před Vánocemi diagnostikována rakovina varlat. Obránce extraligového Hradce Králové teď o boji se zákeřnou chorobou otevřeně promlouvá.
Peter Frühauf otevřeně popisuje svůj boj s rakovinou varlat.
Peter Frühauf otevřeně popisuje svůj boj s rakovinou varlat. | Foto: Jakub Šafránek

Hradec Králové - Málokdo si dokáže představit, co před Vánocemi prožíval. A o to víc pak všechny kolem těší, jak se se svou situací statečně pere. Extraligový obránce Hradce Králové Peter Frühauf se den před Štědrým dnem dozvěděl šokující diagnózu: Máte rakovinu

"V té chvíli se mi život změnil na počítání procent. V první chvíli jsem si řekl, dejte mi padesát procent. Stačí padesát. Já se s tím poperu a zvítězím. Mám přece synka, musím ho vidět odmaturovat, těch padesát procent mi k tomu bude stačit," vypráví teď zcela otevřeně hokejista v rozhovoru pro Hradecký deník.

Frühauf jen pár hodin po kruté diagnóze mířil na sál a operace dopadla úspěšně. Teď ho čeká léčba radioterapií, nicméně hokejista se zkušenostmi ze slovenské reprezentace už hledí spíše na následující sezonu. Připravuje se na to, že se k hokeji vrátí.

Když se život změní na počítání procent

"Když jsem se o tom dozvěděl, připadal jsem si jako ve zlém snu. Jen jsem čekal, že mě někdo vzbudí. Bylo to fakt zlé, první hodiny jsou děsivé," líčí Frühauf.

První problémy přitom objevil už na začátku sezony. Bolesti na slabinách ale přisuzoval vadě výstroje a moc se jimi nezabýval. Jenže těsně před Vánocemi se bolesti vrátily.

"Věděl jsem, že to z hokeje nebude. I na dotyk jsem cítil změnu, přesto jsem to nechal být. Čekal nás důležitý úsek sezony, tak jsem do sebe nechtěl cpát antibiotika a chodit po doktorech."

Jako Lance. Bojuje úspěšně

"V kabině jely fórky morbidnějšího charakteru, dělali jsme si z toho srandu. Náš fyzioterapeut Jakub Dudek to ale vzal vážně a poslal mě 23. prosince do nemocnice. Možná mi tím prodloužil život, který se od té chvíle změnil na počítání procent," tvrdí Frühauf.

V nemocnici dostalo vše rychlý spád, stačilo pár vteřin k tomu, aby se na urologii vše vyjasnilo. Doktoři okamžitě rozpoznali, že jde o rakovinu varlat. Hokejistu poslali na operaci a v děsivých chvílích nejistoty jej utěšovali případem legendárního cyklisty Lance Armstronga.

Tomu před lety objevili rakovinu varlat v nejtěžším možném stádiu s metastázami do plic, naděje na přežití? Sotva padesát procent. Jenže cyklista to zvládl a v tuto chvíli i extraligový obránce Frühauf zatím úspěšně bojuje.

Vyhlíží další sezonu a chce pomáhat ostatním

Obránce i díky podpoře rodiny, kamarádů a fanoušků neodpadl psychicky a už pět dnů po operaci přihlížel zápasu Hradce Králové s Litvínovem z tribuny, i když by měl správně rehabilitovat doma v posteli. "Měl jsem bolesti, ale nešlo to jinak. Rána mě sice tlačila jak sviňa, dělal jsem blbosti," vzpomíná měsíc poté s úsměvem obránce.

"Já už jsem se ale vnitřně dostal do stádia, že už se bavím jen o hokeji a našem synkovi. Teď už si nepřipouštím nic špatného a zajímá mě jen to, kdy začnu trénovat. Tahle sezona už je asi pasé, ale je skvělé, že se můžeme bavit o té příští a další hokejové kariéře."

Před léčbou radioterapií, která jej nyní čeká, už má i novou práci. Zkušenosti, které v těžkých životních chvílích získal, chce předávat dál. "Budeme chodit po školách, pořádat semináře a vést debaty v rádiích. Chlapi nevědí, jak se prohmatat, spousta z nás se stydí. Když aspoň jednomu člověku pomůžeme, bude to pro nás výhra. Mně fyzioterapeut toho 23. prosince nejspíš zachránil život," uzavírá Frühauf.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy