Déja vu. Švédsko padlo. Kanada vyzve ve finále Rusy

8. 5. 2009 22:27
Kanada - Švédsko 3:1
Derek Roy slaví svůj gól do sítě Švédska
Derek Roy slaví svůj gól do sítě Švédska | Foto: Reuters

Bern - Historie se opakuje. Stejně jako před rokem se do finále mistrovství světa probojovali hokejisté Ruska a Kanady. Zámořský výběr si stejně jako loni poradil se Švédskem, nad kterým v pátek vyhrál 3:1.

Přemožitelé českého výběru ze čtvrtfinále si tak v neděli zahrají se Spojenými státy o bronz.

Na minulém šampionátu v Kanadě dopadli "Tre Kronor" podobně, když navíc poté podlehli Finsku a odjeli s prázdnou.

Souboj o zlato se ve švýcarském Bernu uskuteční tentýž den večer.

Čtěte dále: Rusové znovu ve finále MS. Zvládli drama proti USA

Seveřané se v semifinále dlouho nemohli prosadit, naopak hráči s javorovým listem na dresu si během druhé třetiny vypracovali klíčový náskok a v závěrečné části ho ubránili.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Kanadě dal po nervózním úvodu klid Derek Roy, který v sedmé minutě prostřelil brankáře Gustavssona.

Švédové se začali před gólmana soupeře tlačit až před odchodem do kabin, tentokráte jim však ke skórování nepomohla ani přesilová hra. Precizní defenzivu jistil v kleci Roloson, jenž opět nahradil na šampionátu výborného Masona.

Pokud evropský tým hodlal srovnat skóre, nebylo to v dalších minutách moc vidět.

K.O. přišlo pro hokejisty s třemi korunkami na dresech v polovině zápasu. Velký tlak svěřenci Lindyho Ruffa korunovali dvěma trefami během několika málo sekund.

Nejprve Fisher parádně nahrál Shawnu Horcoffovi a kanadský útočník bezprostřední střelou ze středu pásma zvýšil na 2:0. To svítil na kostce čas 29:53. Hned pětačtyřicet vteřin poté se Roy druhým zásahem v utkání postaral o výrazný náskok favorita.

Zdálo se, že taktika Švédům nevycházela, vůbec se nedostávali ke střelám. Vždyť vyslali na Rolosona jen osm ran oproti sedmnácti pokusům Kanady. Navíc nešlo o situace, které by zaváněly (jako v případě zápasu s Českem) gólem.

Do poslední třetiny nastoupili Seveřané aktivněji a v 47. minutě zásluhou Louie Erikssona snížili na 1:3. To ale bylo vše, ani riskantní hra v závěru s odvoláním brankáře jim další úspěch nepřinesla, a tak museli po zápase vylsechnout kanadskou hymnu.

Kanada - Švédsko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
7. Roy (St. Louis, Stamkos), 30. Horcoff (Fisher), 31. Roy (Heatley) - 47. Eriksson (Martensson). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Valach (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0.
Diváci: 11.477.
Kanada: Roloson - S. Weber, Hamhuis, Doughty, Vlasic, Phillips, Coburn - Heatley, Spezza, Roy - St. Louis, Stamkos, Doan - Horcoff, Fisher, Zajac - Lombardi, Armstrong, Upshall. Trenér: Lindy Ruff.
Švédsko: Gustavsson - Oduya, Tärnström, Magnus Johansson, Gunnarsson, K. Jönsson, Stralman, Grossman - Nilson, Wallin, Huselius - Weinhandl, Martensson, Eriksson - Omark, Harju, Thörnberg - Berglund, Persson, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.