Dánové opět šokovali, Slováky deklasovali šesti góly

14. 5. 2010 18:30
Kanada rozstřílela Norsko dvanácti brankami
Radost dánských hokejistů z postupu
Radost dánských hokejistů z postupu | Foto: Sport

Kolín nad Rýnem / Mannheim - Další kapitolu severské ságy o chrabrých hokejistech Dánska napsali v pátek odpoledne svěřenci Pera Backmana, kteří na světovém šampionátu deklasovali Slovensko 6:0.

Seveřané po skalpech Spojených států a Finů získali trofej dalšího favorita, kterého ještě nikdy v moderní historii neporazili. Navíc mají ve skupině E již šest bodů a téměř jistý i postup do čtvrtfinále.

Ve druhém odpoledním utkání programu mistrovství světa v Německu porazili Kanaďané Norsko vysoko 12:1, a to především zásluhou šesti branek, které nasázeli v posledních sedmi minutách druhé třetiny.

Ruská pýcha vítězí: Jak německý šampionát mění hokejovou mapu světa
Slovenské rekordy: 82:0 ženy a 0:6 muži s Dánskem
Konečná soupiska určena: Na MS zůstává Mojžíš a Němec
Růžička: Moc gólů dávat nebudeme. Ale máme Vokouna

Slovenský výběr, který odehrál vyrovnané utkání s Ruskem a dokázal porazit Kazachstán i Bělorusko, vstoupil do zápasu s Dány naprosto katastrofálně, když už po 65 sekundách prohrával po parádní střele Petra Regina 0:1.

Poté se navíc nechali vyloučit Tomáš Tatar a Tomáš Starosta a Seveřané dokázali obě přesilovky po ranách od modré využít a v páté minutě už vedli 3:0. To už se z branky poroučel Peter Budaj, ale ani jeho náhradník Rastislav Staňa nápor nezastavil.

V desáté minutě totiž odešel na trestnou Richard Panik a Seveřané znovu trestali, když nahození Nielsena dorazil Morten Madsen. O minutu později na 5:0 upravil Morten Green a ve čtrnácté minutě šestibrankový rozdíl po první třetině určil Stefan Larssen.

Ve zbytku zápasu se hra poněkud zklidnila a skóre se již nezměnilo, i když Slováci nakonec srovnali i statistiku střel, v níž po první části ztráceli 3:15.

Ve druhém odpoledním utkání, mezi Kanadou a Norskem, to rovněž vypadalo na překvapivý vývoj, když Seveřané v první třetině již po dvou minutách a brance Jonase Holose vedli 1:0.

Jenže Kanaďané rychle vyrovnali a pokořitele českého týmu zničili především v závěru druhé třetiny, kdy nejprve vítězný gól vstřelil Corey Perry a poté přišel nášup šesti rychlých branek za sebou.

Norové se následně sesypali a výběr země javorového listu ve třetí třetině dokázal přidat ještě čtyři branky, a nakonec tedy vyhrál nejvyšším skóre letošního mistrovství 12:1.

Večer se hrají ještě utkání mezi Finskem a Běloruskem a Švédskem a Lotyšskem.

MS v ledním hokeji:

Osmifinálová skupina E (Kolín nad Rýnem):

Slovensko - Dánsko 0:6 (0:6, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Regin (Boedker, D. Nielsen), 5. Larsen (Damgaard, Regin), 5. Christensen II (Green, Regin), 11. Madsen (D. Nielsen, Eller), 13. Green (Degn), 14. Lassen (Eller, Madsen). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Lärking (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Kalivoda (ČR). Vyloučení: 7:1. Využití: 0:3. Diváci: 4442.

Sestavy:

Slovensko: Budaj (5. Staňa) - Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik, Frühauf - Čiernik, Zagrapan, Svatoš - Pánik, Podkonický, Bartovič - Bulík, Dravecký, Tatar - Kukumberg, Macho. Trenér: Glen Hanlon.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Degn, Green, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov. Trenér: Per Bäckman.

Osmifinálová skupina F (Mannheim):

Kanada - Norsko 12:1 (1:1, 7:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 14. Kane (M. Staal), 24. Perry (Russell, Whitney), 34. Giordano (Duchene, Eberle), 37. Tavares, 38. Peverley (Kane, Eberle), 39. Downie (Ott), 40. Whitney (Burns), 40. Kane (Eberle, Peverley), 41. Eberle (Peverley), 46. Tavares (Perry), 50. Tavares (Burns), 51. Duchene (Beauchemin, Whitney) - 2. Holös. Rozhodčí: Baluška (SR), Levonen - Terho (oba Fin.), Brown (USA). Vyloučení: 4:3, navíc Jakobsen (Norsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 5:0. Diváci: 2670.

Sestavy:

Kanada: Mason (41. Johnson) - Myers, M. Staal, Burns, Giordano, Cumiskey, Russell, Beauchemin, Del Zotto - Perry, Tavares, Laich - Downie, Ott, Bourque - Kane, Peverley, Eberle - Duchene, Whitney. Trenér: Craig MacTavish.

Norsko: Smith (46. Lysenstöen) - Holös, Tollefsen, Jakobsen, Kaunismäki, Lökken Östli, Solberg, Bonsaksen - Zuccarello Aasen, Fredriksen, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, L. E. Spets - Holtet, Forsberg, Lorentzen - Röymark, K. H. Spets, K. A. Olimb - Martinsen. Trenér: Roy Johansen.