Čeští inline hokejisté jsou znovu mistry světa, ve finále smetli Itálii a poprvé obhájili

Marek Janoš Marek Janoš
Aktualizováno 26. 6. 2016 7:24
Poprvé v dějinách českého inline hokeje se podařilo mužské reprezentaci obhájit titul mistrů světa organizace FIRS. Češi ve finále porazili po perfektním výkonu Itálii 4:0. Získali pátou zlatou medaili v historii a druhou v řadě. Skóre utkání otevřel Jakub Bernad, další branku přidal Martin Fiala a dvakrát se trefil Marek Loskot. Daniel Brabec udržel čisté konto.
Radost českých inline hokejistů
Radost českých inline hokejistů | Foto: FIRS, Roberta Strazzabosco

Asiago - Česká reprezentace v inline hokeji zvládla finálové světového šampionátu organizace FIRS s Itálií a domácí tým zdolala 4:0.

Utkání otevřel brankou v 10. minutě Jakub Bernad. Po poločase zvýšil vedení České republiky Marek Loskot. Odpor Italů definitivně zlomil sedm minut před koncem Martin Fiala, aby na konečných 4:0 upravil opět Loskot. Brankář Daniel Brabec podal skvělý výkon a vychytal čisté konto.

V závěru zápasu Češi ubránili kuriózní přesilovku, kdy při power play Italové nedokázali vstřelit branku v přesilovce pět na dva. !Z francouzské ligy jsem zvyklý chytat v oslabení dva proti čtyřem, ale takovou situaci si nevybavuju," řekl po zápase spokojený brankář Brabec. "Je to neskutečný pocit, být světovým šampionem. To se neomrzí," dodal trojnásobný světový mistr v mužské kategorii.

Češi dokázali poprvé v historii titul obhájit. Po Američanech jsou druhým týmem, kterému se to na turnaji FIRS podařilo. "Zase jsme posunuli metu o něco dál,“ radoval se Robin Malý. Po zápase se mu slova nehledala lehce. "Prostě je to úžasný pocit,“ dodal.

Trenér Martin Tvrzník výborně připravil svůj tým na rozhodující zápas. Jeho svěřenci plnili taktiku do puntíku. Po většinu času drželi kotouč, vycházeli z precizní obranné hry a v ostrých soubojích se nenechali zbytečně vylučovat. Český celek zvládl i vypjatou atmosféru před plným hledištěm, které vytrvale podporovalo domácí reprezentaci.

"Zápas se zlomil se třetí brankou. Od té doby jsem věděl, že titul mistrů světa obhájíme,“ usmíval se český lodivod po zápase. "Jsem rád, že se nám podařilo přepsat historii a obhájit titul. Jsem přesvědčený, že je to i díky skvělé partě, která se tu utvořila,“ doplnil trenéra reprezentace kapitán Pavel Strýček.

Už postupem do semifinále si Česká republika zajistila kvalifikaci na Světové hry, které se budou za rok konat v polské Vratislavi. "Povedlo se nám dosáhnout všech cílů díky týmovému výkonu,“ hodnotil bezprostředně po zápase úspěchy Marek Loskot. Vítězství je o to pikantnější, že český tým sdílel v Asiagu s italskou reprezentací stejný hotel. "Nebudeme je nijak popichovat. Myslím, že chvilku budou zahořklí, ale nakonec to společně oslavíme,“ zakončil Loskot.

Reprezentační tým tak oplatil Itálii jedinou porážku na turnaji ze základní skupiny. Češi dosáhli na historicky pátý titul mistrů světa organizace FIRS. Medaili se jim podařilo získat už pojedenácté v řadě.

Mistrovství světa organizace FIRS v inline hokeji mužů v Asiagu (Itálie):

Finále:

Itálie - ČR 0:4 (0:1, 0:3)
Branky:
31. a 37. Loskot, 10. J. Bernad, 33. Fiala.

O 3. místo:

Francie - USA 5:2 (1:1, 4:1).

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy