Inline hokejisté smetli Argentinu a jsou v semifinále. Navíc si zajistili prestižní Světové hry

Marek Janoš Marek Janoš
24. 6. 2016 7:01
Inline hokejová reprezentace nezaváhala a porazila ve čtvrtfinále mistrovství světa Argentinu 7:2. O výsledku zápasu rozhodl první poločas zápasu, ve kterém si Češi vypracovali vedení 5:0. Vítězství zajistilo České republice účast na Světových hrách, které se budou konat příští rok v Polsku.
Česká inline hokejová reprezentace.
Česká inline hokejová reprezentace. | Foto: FIRS, Roberta Strazzabosco

Asiago – Po roce si česká inline hokejová reprezentace zahraje o medaile. Ve čtvrtek večer zvládl český tým čtvrtfinálový zápas MS s Argentinou, kterou porazil 7:2. Semifinále jej čeká dnes od 19:00 proti Francii. Díky vítězství se Češi kvalifikovali na Světové hry v Polsku.

"Věděli jsme, co chceme hrát, a plnili jsme to. Zaslouženě jsme postoupili,“ shrnul utkání hlavní trenér českého týmu Martin Tvrzník. Češi využili chyb v obraně a nejisté rozehrávky Argentinců k zisku rychlého vedení. Skóre zápasu otevřel ve čtvrté minutě Jakub Rubeš. Definitivně utkání zlomily dvě branky před koncem poločasu. Nejdříve se prosadil Mikuláš Zbořil a jedenáct vteřin po něm Marek Loskot.

"I když je skóre vysoké, utkání zpočátku nebylo snadné. Ve druhé polovině jsme jej ale plně kontrolovali," usmíval se po výhře Marek Loskot, s osmi brankami zatím nejlepší střelec týmu.

Světové hry? Nejvyšší meta

Postupem do semifinále si čeští inline hokejisté zajistili účast na Světových hrách, které se budou v roce 2017 pod hlavičkou Mezinárodního olympijského výboru konat v polské Vratislavi. "Byl to jeden z hlavních úkolů na tomto turnaji," řekl manažer reprezentace Martin Mecera. Světové hry jsou turnajem neolympijských sportů, který se koná jednou za čtyři roky.

"Je to pro nás nejvyšší meta, které můžeme dosáhnout. Po letní a zimní olympiádě je to největší akce. Navíc se sjede pouze osm nejlepších inline hokejových týmů," popisoval Mecera. "Naším snem je dostat jednou inline hokej na olympiádu."

Ale zpět k mistrovství světa. V semifinále Češi narazí na silnou Francii, která postoupila přes Švýcarsko výhrou 5:2. Země galského kohouta předtím ovládla těžkou skupinu B, když porazila všechny soupeře včetně favorizovaných Spojených států. "To není náhoda," komentoval výsledek skupiny B Tvrzník. "Francouzi jsou každoročně velmi náročný soupeř. Skvěle bruslí, bude to vyrovnaný zápas," předpověděl hlavní kouč.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří domácí Itálie a Spojené státy. Italové nečekaně na nájezdy porazili favorizovanou Kanadu. "Je to pro mě překvapení. Ale je nutné přiznat, že Itálie sehrála skvělý zápas a postup si zasloužila,“ dodal Mecera.

Mistrovství světa v inline hokeji (Itálie)

Česko – Argentina 7:2 (5:0)

Branky: 4. J. Bernad (Rubeš), 14. Loskot, 16. Rubeš (Kafka), 20. Zbořil (Kafka), 20. Loskot (Bernad), 29. Šimo (Loskot), 37. J. Cik (Rubeš) – 21. Vadra (Marengo), 38. Echevarría.

Sestava Česka: Brabec (32. Michajlov) – Strýček, J. Bernad, Loskot, Šimo – Zbořil, J. Cik, Rubeš, Kafka – Sem, Malý, Fiala, D. Šebek – Zahradníček, Bezouška.