Fanoušci na šampionátu v inline hokeji: Z amerického San Jose do městečka v severní Itálii

Marek Janoš Marek Janoš
25. 6. 2016 11:02
Mistrovství světa v inline hokeji je zvláštní svou komorní atmosférou. Zápasy navštěvují zpravidla pouze desítky diváků. Přesto někteří neváhají a jsou ochotni se za reprezentací své země vydat i několik tisíc kilometrů.
Italský fanoušek - ilustrační foto.
Italský fanoušek - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Asiago, Roana – Ze všech koutů světa zamířili fanoušci na mistrovství světa v inline hokeji organizace FIRS v severní Itálii. Do městeček Asiago a Roana v benátské oblasti odcestovali Argentinci, Američané i Finové. Nejpočetnější zastoupení mají v hledišti samozřejmě domácí Italové.

Před týdnem si zabalil kufry a vydal se s manželkou na cestu po Evropě. Čtrnáctidenní cestu po Evropě začal Jeff na mistrovství světa v inline hokeji v Asiagu a Roaně. Zapálený fanoušek hokejových žraloků ze San Jose v posledních letech sleduje inline hokej bedlivě.

Nejdřív Sharks, teď americký tým

"Padá hodně gólů, to mě na té hře hodně baví," říká postarší muž, zatímco si urovnává tričko Sharks z posledního play off NHL. Některé hráče z americké reprezentace zná osobně.

Do Evropy se vydal, aby viděl mistrovství světa FIRS, ale není to jediný cíl jeho cesty. "Chci se podívat do Benátek. Potom navštívím další evropské země. Domů se budu vracet z Londýna," sděluje Jeff své plány.

Valentina žije v Itálii, ale na mistrovství světa hlasitě podporuje reprezentaci Argentiny. "Bydlím sice v Itálii, ale z Argentiny pocházím," vysvětluje plynulou angličtinou. V Itálii je už několik let. Na šampionát se vydala s partnerem, bývalým argentinským reprezentantem v inline hokeji.

"Díky svému příteli znám některé hráče z reprezentace," říká Valentina. Fandí společně ve skupině asi deseti argentinských fanoušků. "Všichni jsme z Argentiny, ale bydlíme v Itálii. Já se chci jednou zase vrátit domů," dodává. Někteří z jejích krajanů dokonce bydlí přímo v Asiagu.

"Normálně na inline hokej moc nechodím. Teď mám ale příležitost fandit Argentině,“ objasňuje upovídaná Jihoameričanka. Předchozí světový šampionát, který se konal v argentinském Rosariu, sledovala z Itálie pouze po internetu.

Další z fanoušek, který zavítal na mistrovství světa v inline hokeji, přiletěl z Helsinek. "Jsem tady kvůli dceři,“ říká Kasper. Jeho dcera Oona Sillbergová reprezentuje Finsko na souběžně hraném mistrovství světa juniorek.

Italové fandí kvůli zemi, ne inline hokeji

V ochozech samozřejmě dominují Italové. "Řekl bych, že většina je odsud z Asiaga nebo Roany, poznávám tu známé,“ říká Fabio. Podobně jako Jeff i on je především fanoušek ledního hokeje, který má v Asiagu dlouhou tradici. Obvykle tu chodím na lední hokej, máme tu úspěšný tým,“ chlubí se Fabio.

Ital, který se narodil ve Veroně, navštěvuje výhradně zápasy své země. "Inline hokej mě tolik nezajímá. Baví mě fandit Itálii. Snad se nám povede ve finále proti České republice uspět,“ doufá Fabio.

Italové mohou před vlastními fanoušky dosáhnout na historický titul. Ve finále vyzvou v sobotu ve 20:30 reprezentaci České republiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy