Čeští inline hokejisté po strhující bitvě s Francií slaví postup do finále

Marek Janoš Marek Janoš
25. 6. 2016 7:29
Počtvrté za sebou postupuje česká inline hokejová reprezentace do finále mistrovství světa FIRS. O vítězství 3:2 v prodloužení rozhodl Jakub Cik. Češi v utkání vedli, jenže Francii se podařilo zápas vyrovnat a ve druhé půli zásluhou Tijoua otočit. Do prodloužení poslal zápas čtyři minuty před koncem Petr Kafka gólem na 2:2. Ve finále česká reprezentace narazí na domácí Itálii.
Čeští inline hokejisté se na šampionátu organizace FIRS v Asiagu utkají o zlato. | Foto: FIRS, Roberta Strazzabosco

Asiago – Cesta české reprezentace v inline hokeji za první obhajobou titulu mistrů světa organizace FIRS pokračuje. Český tým postoupil do finále po výhře v prodloužení. O výsledku 3:2 rozhodla druhá formace. Zápas otevřel brankou v šesté minutě Jakub Cik a stejný hráč nakonec vstřelil rozhodující branku v prodloužení. Finále s Itálií začne v sobotu ve 20:00.

Do prodloužení semifinále zbývalo něco přes minutu. Puk si na vlastní polovině vzal Petr Kafka. Zavezl jej na útočnou polovinu a naservíroval před prázdnou branku osamocenému Jakubu Cikovi.

"Parádní přihrávka. Kdybych to neproměnil, tak tu asi nemám co dělat," culil se po vítězném zápase střelec. "To je moje povaha, i v dobré pozici hledám ještě někoho lépe postaveného," krčil rameny Kafka.

Semifinále bylo soubojem brankářů

Češi přežili kritickou fázi zápasu po druhé inkasované brance a zásluhou Kafky srovnali zápas. "Věřili jsme, že dokážeme i za nepříznivého stavu zápas zlomit. Trenér nás nabádal, ať hrajeme stále stejně," vracel se ke druhému poločasu Cik.

V zápase vyčnívali oba brankáři. Šťastnější byl nakonec Daniel Brabec, který za svá záda pustil pouze dva puky. Brabec je jedním z mála inline hokejových profesionálů v českém týmu. Během sezony chytá v pařížském klubu Tigres de Garges, a tak se hráči z francouzské reprezentace dobře zná.

"Často se potkáváme, až na jednoho kluka znám celý tým," objasnil třiadvacetiletý brankář. "O to je pro mě vítězství nad Francouzi sladší," smál se. Během prodloužení Česko podržel několika výtečnými zákroky. Jednou za ním zvonila tyč.

Italové jsou rychlí, Češi zase myslí víc hokejově

O zlato se český tým utká s domácí Itálií, s níž prohrál utkání v základní skupině 3:4. Italové zůstávají jediným neporaženým týmem turnaje, když v semifinále zdolali Spojené státy 5:3. "Je to nejsilnější soupeř," přemýšlel nahlas útočník Martin Fiala. "Finále budeme brát i jako odvetu za zápas ve skupině," dodal odhodlaně.

Fiala upozorňoval především na italskou rozehrávku. "Jsou nesmírně rychlí," všiml si obránce David Sem. "Ale my máme zase lepší hokejové myšlení," poukázal na přednosti obou týmů. Češi se Itálii v Asiagu postaví v sobotu od 20:30.

"Těšíme se. Zbývá nám poslední krok," řekl Sem. Pokud Češi zvítězí, podaří se jim poprvé v historii na mistrovství světa organizace FIRS obhájit titul. Naopak výhra Itálie by přerušila třináct let trvající nadvládu Česka a Spojených států nad inline hokejovým trůnem. Navíc by Itálie byla teprve pátou zemí, která by se v mužské kategorii stala mistrem světa FIRS. Kromě Česka a USA se mistrem světa stali v roce 1999 Švýcaři a v roce 2002 Kanada.

MS v inline hokeji organizace FIRS - semifinále:

Česko – Francie 3:2 po prodloužení (1:1)

Branky: 6. J. Cik (Zbořil), 37. Kafka (J. Cik), 49. J. Cik (Kafka) – 11. Langlois (Fontanille), 31. Tijou (Gabillet)

Sestava Česka: Brabec (Michajlov) – Strýček, J. Bernad, Loskot, Šimo – Zbořil, J. Cik, Rubeš, Kafka – Sem, Malý, Fiala, D. Šebek – Zahradníček, Bezouška.