Povídání s Barkovem o Jágrovi, výplata místo poplatků. Český talent válí v Rize za čínský klub

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 2. 2018 9:52
Český junior jde za snem o velké kariéře netradiční cestou. V Lotyšsku hraje za čínský klub a v šatně vídá hokejisty z osmi různých zemí.
Jan Svoboda v dresu juniorky Kunlunu
Jan Svoboda v dresu juniorky Kunlunu | Foto: Instagramový účet Jana Svobody

Praha / Riga - Vánoce strávil bez rodiny v dalekém Chabarovsku, má dva napůl zlomené zuby a obličej mu několikrát zdobily stehy. Přesto Jan Svoboda nelituje, že zamířil do MHL. Ruskou juniorskou soutěž hrály v letech 2012 až 2015 Karlovy Vary, ale jinak do ní Češi obvykle nechodí.

"Oproti české juniorce je to o dost kvalitnější liga," vykládá Svoboda. "Hráči jsou tu chytřejší, nikdo nevynechá osobní souboj. Hodně důležitá je i taktika."

18letý talent v minulosti nakoukl do mládežnických reprezentací, rostl v Chomutově a pomalu pomýšlel na první minuty v áčku Pirátů. Jenže v půlce loňského ročníku uslyšel od otce nevšední nabídku. Šlo o roční angažmá v juniorce čínského Kunlunu.

Na dvoutýdenní zkoušce v Pekingu nadějný útočník uspěl a smlouvu později podepsal po dlouhé poradě s tátou a agentem.

Když s novým týmem zahájil dvouměsíční přípravu, ihned poznal, že v ruské soutěži zmužní: "Všichni museli dodržovat režim, v některých dnech jsme měli dva tři tréninky na ledě a odpoledne jsme ještě 40 minut běhali."

Dril zažil i v sezoně, hlavně po listopadovém výprasku 0:5 v Čechově. Trenéři nebyli nadšení. "Po zápase jsme museli běžet na hotel, což bylo nějakých pět kilometrů, a pak zpátky. Potom jsme ještě hodinu a půl makali v posilovně," popisuje Svoboda.

Aktuálně má za sebou 52 zápasů a díky statistice 11+17 patří k lídrům mužstva. Kunlun obývá střed tabulky a válčí o play-off. Více pozornosti ale poutá tím, že navzdory příslušnosti k Číně nastupuje v lotyšské Rize. Díky tomu ušetří na cestování. Další zajímavostí je, že za klub hrají junioři z devíti různých zemí.

Tuhle hromadnou pranici sledoval Svoboda z lavičky:

Junioři Kunlunu a Vladivostoku neudrželi v říjnovém utkání nervy. Hromadnou bitku sledoval Svoboda ze střídačky. | Video: YouTube

Nejvíc - dohromady 12 - je Číňanů, kteří jsou ale spíš v pozadí. "Mají dobrou fyzičku, jsou rychlí, ale v prvních třech lajnách jsou snad dva," říká Svoboda.

V šatně vídá rovněž Kanaďany, Finy, ale třeba i jednoho Estonce. Největší zodpovědnost každopádně leží na Rusech a "úředním" jazykem je ruština. Mladíky usměrňuje kouč Alexandr Barkov. "Ví, co říká. Všichni si ho vážíme," tvrdí český forvard.

Když před sezonou dřel s týmem ve Finsku, na několika trénincích potkal Barkovova hvězdného syna Aleksandera, jenž září v NHL. "Zeptal jsem se ho, co si myslí o tom, že už na Floridě nebude hrát s Jaromírem Jágrem," líčí Svoboda. "Odpověděl, že ho to štve."

Další výraznou postavou v realizačním týmu Kunlunu je Arnis Ritinieks. Doslova. Statný Lotyš dřív boxoval, teď přešel na dráhu kondičního kouče. "Máme z něj respekt," říká Svoboda. "Dělá s námi i box, ale já tyhle tréninky moc rád nemám. Rád sice zkouším nové věci, ale jinak jsem spíš na běhání a skákání."

Jan Svoboda s kondičním trenérem Arnisem Ritinieksem.
Jan Svoboda s kondičním trenérem Arnisem Ritinieksem. | Foto: Instagramový účet Jana Svobody

Český teenager sbírá na východě cenné zkušenosti, ale zažívá i nepříjemnosti. Poněkud zmizel z dohledu reprezentačních trenérů a mnohem častěji cestuje. Třeba Vánoce strávil v Chabarovsku, který je od Rigy vzdálený skoro sedm tisíc kilometrů vzdušnou čarou.

Zpočátku Svoboda také nevěděl, jak a s kým má mluvit. Češtinu nevyužije, ale časem pronikl do ruštiny: "Už mluvím celkem dobře. Bavím se především s kluky z Ruska." 

S Nikitou Strižovem bydlí na hotelu, ale když kamarádovi přijeli rodiče z Magnitogorsku, přijal - aby na hotelu nebyl sám - pozvánku od Pavla Krutého, který coby starší hráč pobývá v bytě. "Většinu času jsme hráli na PlayStationu," vzpomíná Svoboda s úsměvem na dvoutýdenní zkušenost.

Od klubu má zajištěné komfortní zázemí, na nic si nestěžuje. Navíc dostává výplatu. "Každému hráči bohatě stačí na celý měsíc," prozrazuje.

Poplatky, které v různé výši vyžadují české kluby, se v Kunlunu neplatí, neboť za juniorskou soutěží stojí poměrně bohatá Kontinentální liga. "Finančně je to tady o trochu lepší než v Česku," přiznává Svoboda s tím, že ještě neví, zda na východě zůstane i po vypršení roční smlouvy. Aktuálně vyhlíží příjezd rodičů: "Už za mnou jednou byli v Rize, teď dorazí na pár zápasů do Petrohradu, za což jsem rád."

 

Právě se děje

před 51 minutami

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy