Dřít děti jako Jágra a kopírovat Švédy? Ne! zní z nové pražské haly. Investor chystá další stadiony

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 12. 2017 10:12
Zatímco Česko nemá ani dvě stě krytých zimních stadionů, stejně početní Švédové jich postavili skoro dvakrát víc. I proto tuzemský hokej stagnuje. Počet ledových ploch chce zvýšit investiční skupina Padok, která v půlce ledna otevře halu v pražských Strašnicích a stavět plánuje na dalších třech místech v Česku. Výchova nových Jágrů ale není prioritou.
Prohlédněte si nový zimní stadion v pražských Strašnicích. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Praha má aktuálně osm hokejových stadionů, s multifunkční O2 arenou devět. Desátá hala - Padok IceRink - zahájí ostrý provoz 15. ledna. Stála 170 milionů korun a čeká na poslední úpravy - zvelebení interiéru a uhlazení rozoraného okolí.

Že je třeba Prahu obohatit o nový zimní stadion, napadlo vlastníky Padok Investments zhruba před dvěma roky. Společně chtěli rekreačně hrát hokej, ale nikde nenašli ideální místo. Zkusili Letňany, smíchovskou Nikolajku či vršovickou Hasu.

"Poptávka výrazně převyšuje nabídku," tvrdí jeden z majitelů Vítězslav Kus. "Všechny stadiony kromě jednoho jsou navíc v takovém stavu, že neumožňují celoroční provoz."

Prvotní myšlenku o nové hale rychle následovaly ekonomické analýzy, jednání o pozemku a samotná stavba.

O nový zimák je zájem už před otevřením. Program je naplněný zhruba z 60 procent, přičemž volné jsou především ledy v méně atraktivních časech - ráno, dopoledne a pozdě večer.

"Spokojení nejsme, ale stojíme nohama na zemi. Ještě stavíme," říká Martin Holý, manažer projektu a hokejový trenér. Vedle něj bude ve Strašnicích pracovat s dětmi také krasobruslař Tomáš Verner. Všichni doufají, že plná vytíženost stadionu přijde do půlky příštího roku.

Jestliže nenastanou zásadní potíže, investice by se měla vrátit za deset let. Necelé dvě třetiny z celkových 170 milionů pokryl bankovní úvěr, 40 milionů poskytli drobní investoři. Zbytek doplatili vlastníci, kteří ani zpočátku neuvažovali, že požádají o dotaci. "Chtěli jsme projekt realizovat co možná nejrychleji. Právě dotace může projekt odsunout do ztracena a často s sebou nese i řadu omezení z hlediska provozu," doplňuje Kus.

Zároveň se nebojí, že poptávku po strašnické hale sníží možná konkurence. Nové stánky mají vyrůst také na Opatově a ve Vinoři. "V Praze se léta mluví o výstavbě dalších zimáků nebo rekonstrukci stávajících, aniž by se reálně něco dělo," říká spolumajitel Padok Investments.

On a jeho kolegové plánují další tři stadiony. Mají vzniknout mimo Prahu, první z nich v roce 2019. Koncept bude stejný jako u strašnického IceRinku - jedna až dvě ledové plochy bez diváckých sedadel. "Chceme dostat bruslení zpátky k dětem, k tomu nejsou třeba tribuny," poznamenává Kus.

Kde nové haly vyrostou, nechce prozradit, protože teprve probíhají jednání o pozemcích. Dodává však, že společnost Padok hodlá stavět rovněž v Německu: "Situace je tam úplně stejná jako u nás. Po ledech je obrovská poptávka."

K výchově hvězd NHL netíhnou

Více zimáků českému hokeji pomůže, ovšem ve Strašnicích nechtějí za každou cenu vyrábět nové Jágry, případně špičkové krasobruslaře pod Vernerovou taktovkou.

"Nechceme vychovávat nové hvězdy NHL," tvrdí manažer projektu Holý. "Jestli tohle o sobě někdo řekne, je to hodně troufalé. Můžete dát dětem dobré podmínky, ale nikdy nevíte, co z toho vzejde. Podstatné je, aby jich sem přišlo co nejvíc. Aby si to užily a zároveň chodily do škol tak, jak mají."

Prioritou je tedy vést děti ke sportu. Ve Strašnicích nabízejí také veřejné bruslení a zázemí známým tvářím, jako je Dominik Simon z Pittsburghu, i rekreačním hokejistům. Třeba v rámci firemních akcí. Hodinová sazba bez DPH začíná na 2400 korunách.

Vlevo zástupce investora Vítězslav Kus, vedle něj manažer projektu a hokejový trenér Martin Holý.
Vlevo zástupce investora Vítězslav Kus, vedle něj manažer projektu a hokejový trenér Martin Holý. | Foto: Milan Kammermayer

Tvrdit, že výchova hokejové mládeže bude na vedlejší odlehlé koleji, je ale přehnané. Šatny IceRinku se zbarví podle klubů zámořské NHL, vznikne tým HC Padok.

"Pokud nějaký kluk bude mít předpoklady - a já si troufnu tvrdit, že to poznáme kolem čtvrté třídy - pak jsme schopni mu věnovat intenzivnější péči a posouvat ho dál," tvrdí kouč Holý, jenž spolu s Michalem Brošem a dalšími pořád působí v mládežnickém projektu Czech Vikings. Dříve byl jedním z trenérů sparťanského dorostu.

Holý: Přebírání švédského modelu nefunguje

Otázkou je, jak ryzí talenty z nepříliš široké mládežnické základny správně usměrňovat.

"Pořád poslouchám, že dřív se to dělalo takhle. Každý mi zmiňuje generaci Jágra a Reichela. To je špatně," říká Holý. "Oni fungovali úplně jinak. Jestli někdo chce přistupovat k dnešním dětem stejně, ničeho nedosáhne. Jsou facebooky, jsou tablety. Děti musíte nadchnout. Pak jsou schopné udělat cokoliv. Jakmile je někdo bude drezurovat a oprašovat staré metody, je to velká chyba."

"Také máme tendence pořád něco přebírat," pokračuje bývalý mládežnický reprezentant. "Teď jsme houfně zapadli do švédského modelu, což úplně nefunguje. Za mě jsou takové tři typy přístupů - ruský, severoamerický a skandinávský. Češi můžou fungovat, když si z každého vezmou něco. Naše děti lehce potřebují takový ten ostřejší ruský přístup, něco z amerického chlácholení a skandinávské kolektivnosti."

Velkou pozornost chtějí ve Strašnicích věnovat bruslení, což lze vyvodit z přítomnosti krasobruslařského mistra Evropy Tomáše Vernera.

"Jestli někdo umí vyučovat techniku bruslení, tak jsou to krasobruslaři," připomíná Holý. "Mají nejpropracovanější systém ze všech. V zámoří a ve Skandinávii je to léta zaběhlá praxe. S Tomášem jsme se shodli, že do třetí třídy bychom rádi spolupracovali. Poté se to musí rozdvojit, protože tam už je technika hokejistů a krasobruslařů jiná."

Ale jak opakuje Holý, hlavní je děti nadchnout. Pak se uvidí. Třeba HC Padok naváže na úspěch pražských Letňan, které po 15 letech existence slavili svého prvního hráče v NHL. Washingtonského Jakuba Vránu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy