Švédi mají Sediny, Česko dvojčata Halounova. Dívky si na hity od kluků zvykly

Lukáš Caha Lukáš Caha
20. 2. 2016 8:10
Jestliže se dívka rozhodne věnovat hokeji, musí si zvyknou na to, že sem tam schytá nějaký ten zákeřný bodyček. V Česku totiž často trénují s chlapci, za které pak hrají i ligu.
Dvojčata na Olympijských hrách mládeže v Norsku
Dvojčata na Olympijských hrách mládeže v Norsku | Foto: Martin Mašek

Lillehammer – Hokej bolí. Není výjimkou, že hráči odjíždějí z osobních soubojů s krvavými šrámy na těle, ale i přesto se najdou zástupkyně něžného pohlaví, které se tomuto chlapskému sportu začnou věnovat.

Jejich hokejovou kariéru často nastartují rodiče. V dalších případech si dívky vyhlédnou tento pro ně netradiční koníček samy.

"Hokej se mi líbil už odmalička, ale mamka mi řekla, že ho holky nehrají. Pak jsem viděla ženský zápas na Olympijských hrách v Turíně a se sestrou jsme to šly zkusit," vypráví teprve patnáctiletá Alexandra Halounová, která momentálně spolu se svým dvojčetem Sandrou reprezentují Českou republiku na II. Zimních Olympijských hrách mládeže v Norsku.

Růže mezi trním

Když se však dívka pro tento sport rozhodne, většinou nemá jinou možnost, než trénovat s chlapeckým týmem. "Ze začátku bylo těžké si zvyknout, ale pak se to už ani neřeší. Kluci nás berou úplně normálně," přibližuje Sandra Halounová. "Pokud chtějí hrát holky hokej, musejí se na tom ledě chovat jako kluci," řekl ve čtvrtečním rozhovoru pro Aktuálně.cz generální manažer české hokejové reprezentace žen David Moravec (rozhovor čtěte zde).

Růže mezi trním. I tak se může cítit dívka v kabině, kde je obklopena samými kluky. Když naskočí na led, kluci si hity mnohdy neodpustí. "Mám pocit, že někteří do nás jdou i víc než do kluků," směje se Sandra Halounová. "Se ségrou se pošťuchujeme už odmalička, takže mi to problém nedělá," doplňuje ji její dvojče.

Obě kromě ženské soutěže hrají i ligu mladších žáků za Třemošnou a několik bodyčeků již schytaly. "Ten hokejista si to v té rychlosti někdy ani neuvědomí, že jde proti holce," shodují se Halounovy.

Někteří jsou na holky vysazení

Podobný názor zastává i jejich spoluhráčka z reprezentace Magdalena Erbenová: "Někteří kluci jsou na nás přímo vysazení, ale jiní si zase drží odstup, aby nám neublížili."  

Tu přivedla k hokeji právě rodina. "Můj děda trénuje přípravku a bratr hrál hokej, takže jsem to chtěla zkusit taky. Oblékla jsem si výstroj a už jsem ji nechtěla sundat," prozrazuje kapitánka reprezentačního výběru hokejistek do patnácti let. "Líbilo se mi na tom, že to je kontaktní sport."

Kromě ledního hokeje se Sandra a Alexandra Halounovy věnují také tenisu a boxu. Obě přitom dohromady váží sotva sedmdesát kilo a na olympiádě v Lillehammeru patří díky svému příběhu k nejsledovanějším hokejistkám. "Švédsko má bratry Sedinovy, my dvojčata Halounova," směje se jeden z českých fanoušků.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy