Češi v nájezdech znovu neuspěli, triumfovali Rusové

Ondřej Roubínek, rou
9. 11. 2008 19:55
Rusko - Česká republika 1:0 po sam. nájezdech
Ruští hokejisté slaví úvodní gól Alexandra Sjomina (vlevo): Ovečkin (uprostřed) a přijíždějící Denis Grebeškov. | Foto: Reuters

Helsinky - Čeští hokejisté na úvodním turnaji Euro Hockey Tour ve Finsku triumf nevybojovali. V přímém souboji o vítězství v Karjala Cupu podlehli Rusku v samostatných nájezdech a o jejich umístění rozhodne večerní duel Finů se Švédy.

Češi začali proti Rusku podobně, jako skončili při vítězství nad Švédskem, jenže svoji převahu v první třetině nedokázali korunovat gólem.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Květoň v sedmé minutě v dobré šanci nestihl dorazit puk do odkryté branky, Češi neuspěli ani v několika přesilovkách.

Do hry se tak pomalu začali dostávat Rusové, Zaripova ale ve 13. minutě skvěle vychytal Kopřiva. Kladenský brankář podržel tým i v závěru třetiny, kdy soupeř hrál v početní výhodě.

Začátek druhé části patřil znovu Růžičkovu výběru, jenže Čajánek po ideální Markově přihrávce místo prázdné branky trefil jen tyč.

Čtěte více: To byla krása. Češi ve třetí třetině Švédy deklasovali

Pak český tým přenechal i kvůli vyloučení Barinky aktivitu Rusům. Ti si vytvořili místy až drtivý tlak, který ale ztroskotal na výborně chytajícím Kopřivovi.

Češi se bránili jen za cenu nedovolených zákroků a série ruských přesilovek pokračovala. Aťušova ovšem znovu vychytal Kopřiva a jeho spoluhráči se díky vyloučení Buta konečně dokázali vymanit z ruského sevření.

Ve 34. minutě pak měli příležitost k otevření skóre ve dvojnásobné početní výhodě. Jenže sprška střel buď mířila mimo, nebo skončila na brankáři Barulinovi.

Zápasu kralovali brankáři

Ten vychytal v závěru druhé třetiny i Marka, kterého šikovnou zadovkou vybídl ke skórování Čajánek.

Začátek poslední části patřil znovu Rusům, kterým ve 48. minutě pomohl sporným vyloučením Vašíček. Sérii ruských šancí pochytal Kopřiva, na kterého si s dorážkou z brankoviště nepřišel ani Proškin.

Pak se opět prosadili i Češi, jenže Čermák s Němcem si na Barulina také nepřišli. Osm minut před koncem předvedl další fantastický zákrok Miroslav Kopřiva, který zlikvidoval ramenem Butovu střelu při přečíslení dvou na jednoho.

Gól už do konce normální hrací doby nepadl a Růžičkovi svěřenci si podruhé ve Finsku zahráli prodloužení.

I v tom ale kralovali oba brankáři a o bonusovém bodu, který by českému týmu zajistil druhé místo v turnaji, musely rozhodnout samostatné nájezdy.

V těch si s Kopřivou poradil střelou pod lapačku Zaripov, na druhé straně neproměnil Klepiš a když si But s pohrál s českým brankářem, Jan Marek musel dát. Jenže nejlepší střelec ruské KHL neproměnil a Rusové ovládli Karjala cup se ztrátou pouhého bodu.

O umístění českého celku rozhodl večerní duel Finů se Švédy. Domácí hokejisté prohráli 0:2, a Češi tak skončili v úvodním turnaji Euro Hockey Tour druzí.