To byla krása. Češi ve třetí třetině Švédy deklasovali

Jiří Šidliák
8. 11. 2008 18:05
Švédsko - Česká republika 1:4, Finsko - Rusko 2:6
Gólman Miroslav Kopřiva český tým několikrát podržel.
Gólman Miroslav Kopřiva český tým několikrát podržel. | Foto: Jiří Šidliák, Reuters

Helsinky - Výborný výkon brankáře Kopřivy a skvěle odehraná třetí třetina rozhodly o vítězství českých hokejistů nad Švédskem ve druhém zápase turnaje Karjala.

Dobře bránící Seveřané sice po čtyřiceti minutách vedli 1:0, Češi je v závěrečné dvacetiminutovce ale dokonale rozebrali a prosadili se hned čtyřikrát.

Trenér Vladimír Růžička sáhl před zápasem k několika změnám. V brance dostal místo Mensatora příležitost Miroslav Kopřiva, v útoku se neobjevil nejlepší muž bodování ruské KHL Jan Marek, který odpočíval.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Do první formace se k Irglovi a Čajánkovi posunul Čermák, měnilo se také složení ostatních tří útočných řad.

Švédové, stejně jako Češi, svůj první zápas na turnaji prohráli a v sobotu už chtěli bodovat. Hra tak měla od začátku utkání patřičný spád.

Kralovali oba brankáři

Celou první třetiny ale kralovali zejména oba brankáři. Widing se neprosadil proti Kopřivovi, na druhé straně zase neuspěli v nadějných pozicích Irgl ani Klepiš.

V závěru první dvacetiminutovky si oba týmy vyzkoušely i přesilovku, výraznější šanci si ovšem během ní žádný z nich nevypracoval, a tak úvodní část hry skončila bez branek.

Čtyřicet minut se nemohli prosadit, pak nasázeli čtyři góly.
Čtyřicet minut se nemohli prosadit, pak nasázeli čtyři góly. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji čeští reprezentanti. Velmi blízko gólu byli v pětadvacáté minutě, kapitán Čajánek ale po Irglově přihrávce trefil pouze boční konstrukci branky.

Chvíli poté se nechal zbytečně vyloučit Skuhravý, Švédové se ale proti Kopřivovi opět prosadit nedokázali. Skóre zápasu neotevřel ani Fabricius, který v samostatném nájezdu českého brankáře sice překonal, ale jeho střelu zastavila tyč.

Čtyři minuty před druhou přestávkou už se stav měnil. Hannula výborně zatáhl puk po pravé straně a naservíroval ho Thörnbergovi, pro kterého nebyl problém poslat ho do poloprázdné české branky.

Skvělá třetí třetina znamenala obrat

Češi ale neprohrávali dlouho. Střelu Čajánka zastavila na začátku třetí třetiny sice znovu tyč, ve 43. minutě už ovšem bylo vyrovnáno. Co se nepodařilo prvnímu útoku, dokázal nakonec ten čtvrtý.

Aktivní Vampola se prokličkoval švédskou obranou, přihrál Hořavovi a ten zamířil přesně pod horní tyčku Gustavssonovy branky.

Švédové nechápou, co se stalo. Čtyři branky za třetinu jen tak nedostávají...
Švédové nechápou, co se stalo. Čtyři branky za třetinu jen tak nedostávají... | Foto: Jiří Šidliák, Reuters

Češi se dál tlačili do útoku a odměnou jim byly další góly ve švédské síti. Podařenou akci první formace zakončil po vysunutí Čáslavy a přihrávce Čajánka ve 47. minutě Zbyněk Irgl.

A to ještě nebylo zdaleko vše. Sedm minut před koncem fauloval Thörnberg Čermáka a svěřenci Vladimíra Růžičky hráli přesilovku. V útočné třetině dobře zakombinovali, Blaťák přihrál Nedorostovi a liberecký útočník zamířil přesně mezi betony švédského brankáře.

Nakonec se dočkal také Čajánek. Jeho kolega z útoku Čermák vybojoval puk, poslal ho před branku a český kapitán uzavřel skóre sobotního zápasu.

V neděli se Češi utkají o celkové prvenství na turnaji s Ruskem, které si po výhře nad Švédskem poradilo také s Finskem a na čele tabulky Karjala Cupu má už šest bodů.

Švédsko - Česká republika 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)