Černý Petr zůstane Třinci, říká Richter

Ondřej Roubínek
15. 2. 2007 18:00
Praha - Tři kola před koncem základní části hokejové extraligy je boj o play off nebývale otevřený, na deset míst je stále dvanáct kandidátů.

"Pojede se nadoraz až do posledního kola," těší se bývalý český reprezentant Pavel Richter.

"Před začátkem extraligy spousta týmů nadávala a teď se ukazuje, že atraktivnost se díky rozšíření play off hodně zvýšila," pochvaluje si Richter dramatickou koncovku základní části.

Už středeční 49. kolo ale nabídlo několik zápasů, které mohly o účastnících letošního play off napovědět.

Vítkovicím zachránil reálnou postupovou naději minutu před koncem zápasu ve Znojmě Michal Barinka, který vyrovnal na 3:3.

Pokud by Vítkovičtí prohráli, na desátou příčku by ztráceli už tři body. V pátečním zápase se do Ostravy chystá poslední Vsetín. "Věřím, že tenhle zápas si pohlídají, vědí o co jim jde," říká Pavel Richter.

  • V hokeji jde do tuhého. Sázejte nuly
    V extralize se rozhodne za 147 hodin
    Sázejte na konec extraligy s BettingCentrem.cz

Pak ale přijdou zápasy v Litvínově a doma se Slavií, a v těch budou mít Vítkovice podle Richtera velmi těžkou pozici. "Litvínovu jde stejně také o play off, takže bude hrát úplně nadoraz," varuje bývalý český hokejista.

Navíc budou mít Chemici výhodu domácího prostředí. "Diváci jsou hodně důležití, je obrovský rozdíl, jestli přijdou dva tisíce lidí, nebo bude vyprodáno. To jsou pak fanoušci šestým sedmým hráčem, vytváří i daleko větší tlak na rozhodčí," podotýká Pavel Richter.

"A v posledním zápase základní části do Vítkovic přijede Slavia, která se bude chtít zuby nehty udržet v první šestce," hodnotí Richter výchozí pozici vítkovických hokejistů. Právě Vítkovice jsou pro Richtera jedním ze dvou týmů, které do play off nakonec nezasáhnou.

Rozhodovat se bude v Litvínově

Důležitá střetnutí, která vysněnou metu hodně přiblíží, či naopak vzdálí, se o víkendu odehrají v Litvínově. Aktuálně devátý celek tabulky hostí v sobotní televizní dohrávce 50. kola Znojmo, v neděli pak Vítkovice - tedy dva týmy, které by se do play off chtěly dostat právě na úkor Chemiků.

Bývalý trenér hokejové Sparty Pavel Richter věří, že v tomto životně důležitém dvojboji se naplno projeví zkušenosti litvínovských veteránů Reichla, Proroka či Šlégra, kteří tým posunou do play off.

Dva zápasy ve dvou dnech by ale Litvínovu, který se opírá právě o starší zkušené hokejisty, mohly nadělat problémy. "Věřím, že sobotní zápas Litvínov vyhraje, ale v neděli to bude mít daleko těžší," předpokládá Richter.

Litvínov má osud ve vlastních rukou, pokud by byl ve víkendovém dvojzápase stoprocentně úspěšný, o účast v play off už by přijít nemohl. Víkendové zaváhání by Chemiky mrzelo i proto, že v posledním kole pojedou do Pardubic, které před domácím publikem budou bojovat o druhé místo.

Druhé místo je mimořádně výhodné

A druhá příčka v letošním ročníku přináší podle Richtera jednu velkou výhodu. "První dva kluby extraligové tabulky budou začínat play off proti unavenému týmu," vysvětluje hokejový spolukomentátor.

Kluby na šestém až desátém místě totiž letos absolvují předkolo play off, ze kterého vzejdou poslední dva čtvrtfinalisté. "Tým ze druhého místa bude mít deset dní odpočinku, zatímco jeho soupeř bude bojovat o postup," pokračuje Richter.

V utkáních celků, které se pohybují na dosah druhé příčky, je to pak podle Richtera hodně znát: "Nikdo si nemůže dovolit jediné utkání vypustit:"

Další z týmů, které nemají pozici v play off jistou - Kladno - se ve středu dlouho trápilo s posledním Vsetínem. "Vsetín se doma dokáže hodně vyhecovat," říká Pavel Richter.

Nejistotu v zápase, který kladenští hokejisté nutně potřebovali vyhrát, zlomilo až duo Patera - Procházka. "Kloubouk dolů," smeká před výkony zkušené dvojice bývalý český reprezentant.

Kladno se díky "povinnému" vítězství v tabulce odpoutalo od devátého Litvínova už o čtyři body, k jistotě postupu ale budou Kladenští potřebovat bodovat s jedním ze tří celků z popředí tabulky - čeká je Liberec, Slavia a České Budějovice. Díky nejproduktivnějšímu duu extraligy by se jim to mělo podařit.

Černý Petr v podobě nepostupu do vyřazovacích bojů zůstane podle bývalého českého reprezentanta v rukou hokejistů Třince. Ten sice v důležitém středečním zápase zdolal Plzeň, ale v posledních zápasech ho čekají velmi nepříjemní soupeři.

Nejprve venku Zlín, který bude chtít potvrdit účast v elitní šestce, stejně jako Karlovy Vary, které přijedou do Třince v neděli. Nakonec pak Oceláře čeká Sparta, která má stále šanci bojovat o druhé místo.

 

Právě se děje

Další zprávy