Bukač: Změny v hokeji? Požadavek moderní doby a demokracie

Adam Sušovský Adam Sušovský
29. 5. 2015 6:16
Luděk Bukač starší v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že zákulisím českého hokeje místo věcné diskuse cloumají emoce. Svaz by měl začít o problémech diskutovat a hluboce o nich přemýšlet.
Ideální hokejové prostředí je takové, aby se v něm děti a rodiče cítili spokojeni a viděli naději. Tu v současném systému velmi rychle ztrácejí, říká Luděk Bukač starší.
Ideální hokejové prostředí je takové, aby se v něm děti a rodiče cítili spokojeni a viděli naději. Tu v současném systému velmi rychle ztrácejí, říká Luděk Bukač starší. | Foto: ČTK

Praha - V hokejovém zákulisí zuří tvrdé boje. Vzduchem létají ostrá obvinění z korupce, přes média se dokonce začalo vyhrožovat soudy. Na jedné straně stojí nespokojení hráči a rodiče malých hokejistů, na té druhé dosud stále jednotný hokejový svaz a kluby samotné. Jak z toho ven?

"Musíme do toho vrátit rozum a diskutovat věcně, zda je současně nastavený systém v souladu s dobou. Já jsem přesvědčený, že hokejový svaz se tím bude muset začít zabývat hluboce. Tohle je totiž požadavek doby, požadavek demokracie," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Luděk Bukač starší.

Sám totiž souhlasí s tvrzením, že ke korupci v hokeji, o které se teď tolik mluví, přispívá především prostředí českého hokeje. Jedním z nástrojů jsou třeba i kritizované přestupní tabulky, které brání rodičům malých hokejistů ke svobodné změně klubu a vytváří tak korupční prostředí, jak vedle Bukače upozorňují i samotní rodiče či hokejisté vedení Markem Černoškem.

Růžičku má svaz na videu, co víc chce?

Legendární trenér Bukač prohlásil bez emocí minulý čtvrtek v pořadu České televize Máte slovo, že v českém hokeji je korupce a protekce běžná, a to i na úrovni reprezentačních družstev, čímž rozpoutal obrovskou slovní přestřelku v médiích a svaz se ji pokusil obrátit proti němu.

V otevřeném dopise Bukačovi šéf českého hokeje Tomáš Král dokonce napsal, že v minulosti obdržel anonymní upozornění tvrdící, že jeho syn Luděk Bukač mladší bral u mládežnických reprezentací úplatky údajně taky (čtěte zde), že však tyto zvěsti považoval za absurdní a naložil s nimi jako s anonymy bez konkrétních faktů. Následně Krále podpořila i Asociace profesionálních klubů sdružující extraligové celky (více zde).

"Už v tom jsou emoce a nechci, aby z našeho rozhovoru vznikl útočný a kritický článek. Já chci celou dobu přispět ke změně k lepšímu. Vezměte si ale klasický případ, který byl i v televizi odvysílaný. Tedy spor pana Palaščáka a Vladimíra Růžičky. Jestli je svazu tohle málo, tak nevím, co by víc ještě chtěli," vysvětluje Bukač, proč svazu neřekne jiná jména trenérů, o kterých ví, že úplatek brali.

Výrok Kysely? Nevěděl jsem, kde to jsem

"Proč bych to říkal? Copak jsem tak naivní? Podívejte se, jak jistě víte, v dnešní době je výklad práva strašně široký, takže je těžké něco prokazovat. Korupce tady ale prostě je. Mě to znepokojuje zrovna tak, jako by to mělo znepokojovat vedení svazu. Já jsem racionální člověk a chtěl bych jen, aby vznikl systém, který taková jednání minimalizuje. Aby si trenéři ani rodiče nemohli dělat, co chtějí," říká Bukač.

Ve stejném pořadu ČT Máte slovo totiž minulý čtvrtek diskutoval jak Palaščák, který se snaží Růžičku usvědčit z přijetí půlmilionového úplatku, tak třeba i Slavomír Lener - šéftrenér hokejového svazu, který se Palaščákovi smál, či Robert Kysela - manažer Litvínova, který v živém vysílání dokonce prohlásil, že korupce v českém hokeji není.

"Když tam tohle šéf ligového oddílu prohlásil a před ním stál Palaščák, tak jsem upřímně vůbec nevěděl, kde to jsem," snaží se Bukač reagovat s nadhledem, se kterým bere i včerejší reakci APK, jež podpořila Krále v otevřeném dopise i v tvrdé reakci na Marka Černoška, šéfa Hráčské asociace, které svaz za kritiku hrozí soudy.

Sport mládeže vs. myšlení soukromých podnikatelů

"Už jenom ten název Asociace profesionálních klubů... To jsou soukromí podnikatelé. Jejich zájem, zájem profesionálních klubů, je zcela jiný, než je ve sportování mládeže. A protože nemáme sport mládeže od toho profesionálního oddělený, APK do něj takhle tvrdě zasahuje," říká Bukač.

"Teď se tím musí začít zabývat někdo, kdo to má na starosti. To je třeba ministerstvo školství. Sport mládeže musíme oddělit od myšlení soukromých podnikatelů. V mládeži má jít sport ruku v ruce s výchovou a zájmovou činnosti, musíme dosáhnout takových podmínek, aby u dětí docházelo především k duševnímu a fyzickému rozvoji.

"Ministerstvo se k tomu musí postavit, protože sportování dětí je celospolečenský problém," míní Bukač a nechce moc slyšet na argumenty soukromých klubů, že do dětí investují své vlastní peníze, protože řada z nich dostává vysoké veřejné dotace.

"Podívejte se třeba na NHL. To je byznys, ale do dění v Hockey Canada, nebo do hokeje ve Spojených státech, se vůbec nevměšuje," nabízí Bukač příklad a zrušení přestupních tabulek uvádí jako jeden z požadavků moderní doby. Jaké je ideální prostředí?

Ideální prostředí? To, kde bude naděje

"To, kde budou spokojeni rodiče i jejich děti, musí v něm být optimistické myšlení všech účastníků, musí v něm být naděje. Tu ale rodiče dnes ztrácejí, protože jedno dítě hraje víc než to druhé. Jedno může přestoupit zadarmo, druhé ne," naráží Bukač na poměry v mládežnickém hokeji a doufá, že svaz přes nynější neochotu nakonec bude chtít o tomto problému diskutovat.

"A důležité bude, aby i naslouchal. Rozhodující pro konečný závěr jsou fakta," uzavírá Bukač.

V původní verzi článku jsme mylně uvedli, že Tomáš Král ve svém dopise přímo obvinil Luďka Bukače mladšího z příjímání úplatků. Za nepřesnost se omlouváme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Další díly Mission: Impossible uvedou kina až v letech 2023 a 2024

Kvůli pandemii se zdrží sedmé a osmé pokračování série akčních filmů Mission: Impossible s hercem Tomem Cruisem. Sedmá část měla mít premiéru letos na podzim, nakonec ji biografy začnou promítat až 14. července 2023. Navazující osmý díl pak bude mít premiéru 28. června 2024, oznámily produkční společnosti Paramount Pictures a Skydance.

Snímky se natáčely v Itálii, Velké Británii nebo Polsku a štáb vedený režisérem Christopherem McQuarriem měl opakovaně problém s karanténami a nákazami. Také filmová studia a multiplexy se již téměř dva roky snaží odhadnout, kdy pandemie dostatečně poleví, aby se lidé mohli ve velkých počtech vrátit do kinosálů. Sága Mission: Impossible celosvětově dosud utržila přes 3,57 miliardy dolarů, v přepočtu skoro 80 miliard korun.

Zdroj: Reuters, ČTK
před 1 hodinou

Curry v poslední vteřině zařídil výhru Golden State

Basketbalista Stephen Curry zařídil Golden State v NBA vítězství nad Houstonem 105:103, když v poslední vteřině trefil svou první vítěznou střelu s klaksonem v kariéře. Celkem nasbíral 22 bodů a 12 asistencí a byl tak nejlepším hráčem zápasu.

Naopak Philadelphia těsně prohrála 101:102 s Los Angeles Clippers, když jí nestačilo ani 40 bodů Joela Embiida. Zářil také James Harden, který triple doublem za 37 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí dovedl Brooklyn k výhře nad San Antoniem 117:102. Ja Morant zase 38 body pomohl Memphisu vyhrát bitvu s Denverem 122:118.

NBA:

Atlanta - Miami 110:108, Boston - Portland 105:109, Charlotte - Oklahoma City 121:98, Denver - Memphis 118:122, Golden State - Houston 105:103, Milwaukee - Chicago 94:90, Orlando - LA Lakers 105:116, Philadelphia - LA Clippers 101:102, San Antonio - Brooklyn 102:117, Utah - Detroit 111:101, Washington - Toronto 105:109.

Další zprávy