Černošek je mimo, říkají kluby. Zveřejní platy hráčů?

Adam Sušovský Adam Sušovský
28. 5. 2015 13:41
Série pomluv a vzájemného osočování lidí ze zákulisí českého hokeje přes média pokračuje společnou reakcí extraligových klubů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Série výměn názorů a vzájemného osočování přes média v zákulisí českého hokeje pokračuje i dnes. Tentokrát se ke slovu přihlásila Asociace profesionálních klubů sdružující extraligové celky. Ta se postavila na stranu ČSLH a ohradila se proti Marku Černoškovi, šéfovi Hráčské asociace. 

APK stojí za všemi nedávnými tvrzeními svazu a tvrdí, že Černošek jen ukázal, jak nerozumí financování hokeje.

Černošek se ve svých prohlášeních obul do poměrů v českém hokeji. Kritizoval zejména přestupní řád, na základě něhož jsou podle něj kvůli tabulkovému odstupnému hráči novodobými otroky, a poukázal na to, že kluby možná transparentně nehospodaří s veřejnými penězi. V reakci na to jej svaz požádal o omluvu a hrozí mu i soudem. 

APK: Ukážeme platy hráčů, ať lidé vidí, jak se mají

"Kde končí racionální argumenty, začnou se používat výhrůžky soudy, jak to teď předvedl svaz," tvrdí nicméně Černošek a dál si tvrdě stojí za svými slovy. 

A tak se do obrovské přestřelky v zákulisí českého hokeje, které je pod palbou velké kritiky veřejnosti, dnes přihlásily i extraligové kluby samotné. APK totiž dnes tiskovou zprávou zaslanou do médií pohrozila Černoškovi, že kluby zveřejní platy hokejistů, aby lidé věděli, jak se mají dobře. 

"Důrazně se ohrazujeme proti označení profesionálních hokejistů jako 'moderních otroků systému'. Na základě smluv, které hráči s kluby uzavírají, dostávají hráči ve většině případů výrazně nadstandardní odměny nad úrovní průměrné mzdy v České republice. Náklady na mzdy hráčů tvoří výraznou část rozpočtu každého profesionálního klubu, přičemž v návaznosti na výroky Marka Černoška vyvstává otázka, zda odměny, které hráči pobírají, nezveřejnit," píše se v oficiální tiskové zprávě APK. 

Ať Bukač jména zkorumpovaných trenérů řekne

Ta se rovněž postavila za hokejový svaz v otázce otevřeného dopisu Luďku Bukačovi staršímu. Uznávaný hokejový trenér se dostal do konfliktu se svazem minulý čtvrtek v pořadu České televize Máte slovo, ve kterém se řešila korupce v českém hokeji. 

Zatímco šéftrenér mládeže Slavomír Lener se údajné korupci v českém hokeji usmíval, generální manažer Litvínova Robert Kysela veřejně prohlásil, že korupce v českém hokeji není. To však hned vzápětí Bukač nečekaně upřímně dementoval. 

"To, co říká manažer Litvínova, není pravda. Já mluvím se stovkami rodičů a znám dokonale mládežnický hokej v Česku. V hokeji korupci máme, mládežnický sport není férové prostředí. Trenéři se nechovají férově, rodiče se nechovají férově a vinní jsme všichni, kteří hokej děláme," prohlásil Bukač.

Kluby hrozí, že mládežnický hokej může zaniknout

Na jeho slova z živého televizního vysílání poté reagoval otevřeným dopisem dokonce nejvyšší muž českého hokeje Tomáš Král. Šéf svazu Bukače vyzval, aby jména trenérů, o kterých ví, že jsou do korupce zapleteni, zveřejnil. A prý by tak měl udělat už jenom proto, že jeho syn Luděk Bukač mladší údajně taky korupční praktiky za svého působení u reprezentací praktikoval, což ovšem svaz ignoroval.

APK se k výzvě Krále dnes připojilo. "Připojujeme se k výzvě, aby PhDr. Luděk Bukač vedení ČSLH neprodleně poskytl bližší informace k případům korupce, na které se bez uvedení jakýchkoli konkrétnějších skutečností odvolával. V této souvislosti vyjadřuje připravenost na jejich prošetření v klubech spolupracovat a v případě, že se potvrdí, vyvodit tvrdé a nekompromisní důsledky," tvrdí extraligové kluby. 

Extraligové kluby také v prohlášení tvrdí, že samy výrazně dotují mládež, protože peníze rodičů na její provoz nestačí, a tak se svazem vedou věcnou diskusi, jak do budoucna zabránit tomu, aby samotné kluby nemusely výchovu mládeže zrušit. "Nebo její financování přenést v mnohem větší míře na bedra rodičů, což by dostupnost ledního hokeje především pro děti ze sociálně slabších skupin výrazně snížilo," píše se v tiskové zprávě extraligových klubů. 

Kritici nemají šanci, hokejové hnutí drží při sobě

Slovní válka, která rozvrací poměry v českém hokeji, se tak ani nyní neposunula nikam dál. Hokejové hnutí, tedy svaz a kluby, stojí dál pevně pospolu a tvrdě odráží jakýkoliv náznak kritiky.

Ta se vůči poměrům v českém hokeji začala hlasitě ozývat už na podzim, když deník Aktuálně.cz zveřejnil sérii článků o tabulkovém odstupném a příběhy rodičů, které kluby díky tabulkám vydíraly tak, že nakonec museli své děti za deseti- až statisícové částky vykupovat sami (čtěte ZDE), a vygradovala poté, co se měsíc před mistrovstvím světa na internetu objevilo video Miroslava Palaščáka, jenž se snaží z korupce usvědčit reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičku. Případem se už zabývá i policie.

Přestupní tabulky se ale dotýkají i profesionálních hokejistů v extralize, jejichž tabulková hodnota se pohybuje kolem milionu korun. To v některých případech vede i ke konci kariéry hráčů, tak jak se to stalo například minulý rok Martinu Podlešákovi, jehož si z Hradce Králové loni nikdo nemohl dovolit vykoupit. 

To se snaží změnit Marek Černošek a jeho Hráčská asociace zastupující zájmy hokejistů, jenže zatím i vzhledem k dnešní reakci hokejových klubů marně. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy