Bukač: Místo vedení tréninků se u nás věnujeme byznysu

Grafika, Jaroslav Šindelář
13. 12. 2009 12:30
"Už dorostenci jsou nesmyslně svazováni taktikou"

Praha - Trenér mistrů světa z let 1985 a 1996 Luděk Bukač, kterému se přezdívá hokejový profesor, rozkrývá v rozhovoru pro server aktuálně.cz důvody toho, proč český hokej, potažmo sport zaostává za ostatními státy.

"Všechno je dáno už špatnou výchovou a tréninkem. Tady už se odmala vštěpuje hráčům do hlavy, že musejí vyhrát za každou cenu, i když se tím potlačují jejich individuální schopnosti a dovednosti," rozkryl hlavní problém Bukač.

Pane Bukači, český hokej neprožívá nejlepší období. Jaká je podle vás příčina toho, že zaostáváme za ostatními zeměmi?

"Chyba je už ve výchově. Víte, u nás funguje "příkazový koučink". Hráči na ledě předvádějí přesně to, co jim přikáže trenér. Jenže to je špatně, tím se úplně potlačuje tvořivost. Až na hranici dospělosti poznávají, že oproti hráčům z jiných zemí výrazně zaostávají a musí se snažit manko dohnat.

Čtěte také: Krach na Karjale: Mohou za něj vyloučení i produktivita

A jak by podle vás ideální model výchovy měl fungovat?

Příklad bychom si měli vzít z vyspělých západních zemí, v případě hokeje ze zámoří. Tam i během zápasů trenéři vedou hráče k tomu, aby naplno uplatnili individuální dovednosti. I třeba za cenu porážky. Protože na výsledcích záleží až v dospělosti, kde se hráči taktice doučí. V opačném případě to ale jde jen těžko.

Proč se tedy podobný systém nikdo nepokusil zavést i u nás?

Je to tady tak zažité. Dřív nám důraz na taktiku přinášel výsledky, ale teď už je trend jiný a nám ujíždí vlak. V zámoří se místo dlouhodobých soutěží hrají turnaje, kde trenéři metodou pokus-omyl zkoušejí různé varianty. U nás je všechno upřednostněno výsledku.

V kolika letech se podle vás tento rozdíl nejvíce projeví?

Na hranici dospělosti. Především to jde poznat v prvním kontaktu na reprezentační úrovni. A naši hráči, když pak odejdou do zámoří, se musí naučit něco, co mají ostatní už dávno zažíté. A to je další problém. Místo toho, aby hráči získávali herní jistotu u nás, nedostávají v seniorských týmech příležitost, a proto odcházejí pryč. 

Čtěte dále: Na olympiádu do Vancouveru pocestuje rekordní výprava

Druhou věcí, kterou jste zmínil, je chyba v tréninku. Na jakých případech byste to doložil?

Především je třeba říct, že trenéři dospělých se u nás místo tréninku věnují spíše byznysu. Pro ně je důležité, aby dostali do týmu toho a toho, místo aby vedli hokejisty k lepším výkonům.

A jaký je podle vás správný návod, jak by měli trenéři své hráče vést?

Důležité je naučit hráče vytrvalosti. Jenže u nás to je začarovaný kruh. Všude jinde ve světě jsou v týmu kondiční trenéři, ale tady chybějí. A přestože v jiných sportech jsou, vedou tým atletickými metodami a to je špatně. Nerozumí onomu sportu, naopak trenéři zase nerozumí kondiční přípravě. Jenže u nás prostě nikdo s nikým nekomunikuje.

Takže lékem k uzdravení hokeje u nás je dialog?

Naprosto nezbytně. Tím, že spolu nikdo nekomunikuje, a to i v rámci trenérů mezi sebou, se problémy neřeší. Neotevře-li se rozprava, bude to u nás s hokejem pořád stejné.

A už k takovéto rozpravě někdo dal podnět?

Zdá se mi, že se musí přihodit výrazně větší neúspěch, aby to trenéry a hokejové odborníky vyprovokovalo k rozpravě. Přitom už jsme v reprezentaci třikrát za sebou nepostoupili do semifinále a o naše mladé kluky v zámoří už není zájem. To podle mě bohatě stačí na to, aby zodpovědní lidé zaveleli a vytyčili další cestu. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

U letiště v Mošnově se tvoří několikakilometrové kolony. Lidé míří na Dny NATO

U letiště v Mošnově na Novojičínsku se ze všech stran tvoří kolony aut, která míří na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé v kolonách čekají minimálně desítky minut, nejdelší, asi sedmikilometrová kolona je od Studénky, kudy vede cesta od dálnice. ČTK to řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

Situace je obdobná jako v jiných letech. "Je pěkné počasí, takže jede hodně lidí," řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý. Kolona ve směru od Ostravy je dlouhá asi pět kilometrů a od Příbora asi 2,5 kilometru. Očekává se, že na akci denně dorazí okolo 100 tisíc návštěvníků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy