Bukač: Místo vedení tréninků se u nás věnujeme byznysu

Grafika, Jaroslav Šindelář
13. 12. 2009 12:30
"Už dorostenci jsou nesmyslně svazováni taktikou"

Praha - Trenér mistrů světa z let 1985 a 1996 Luděk Bukač, kterému se přezdívá hokejový profesor, rozkrývá v rozhovoru pro server aktuálně.cz důvody toho, proč český hokej, potažmo sport zaostává za ostatními státy.

"Všechno je dáno už špatnou výchovou a tréninkem. Tady už se odmala vštěpuje hráčům do hlavy, že musejí vyhrát za každou cenu, i když se tím potlačují jejich individuální schopnosti a dovednosti," rozkryl hlavní problém Bukač.

Pane Bukači, český hokej neprožívá nejlepší období. Jaká je podle vás příčina toho, že zaostáváme za ostatními zeměmi?

"Chyba je už ve výchově. Víte, u nás funguje "příkazový koučink". Hráči na ledě předvádějí přesně to, co jim přikáže trenér. Jenže to je špatně, tím se úplně potlačuje tvořivost. Až na hranici dospělosti poznávají, že oproti hráčům z jiných zemí výrazně zaostávají a musí se snažit manko dohnat.

Čtěte také: Krach na Karjale: Mohou za něj vyloučení i produktivita

A jak by podle vás ideální model výchovy měl fungovat?

Příklad bychom si měli vzít z vyspělých západních zemí, v případě hokeje ze zámoří. Tam i během zápasů trenéři vedou hráče k tomu, aby naplno uplatnili individuální dovednosti. I třeba za cenu porážky. Protože na výsledcích záleží až v dospělosti, kde se hráči taktice doučí. V opačném případě to ale jde jen těžko.

Proč se tedy podobný systém nikdo nepokusil zavést i u nás?

Je to tady tak zažité. Dřív nám důraz na taktiku přinášel výsledky, ale teď už je trend jiný a nám ujíždí vlak. V zámoří se místo dlouhodobých soutěží hrají turnaje, kde trenéři metodou pokus-omyl zkoušejí různé varianty. U nás je všechno upřednostněno výsledku.

V kolika letech se podle vás tento rozdíl nejvíce projeví?

Na hranici dospělosti. Především to jde poznat v prvním kontaktu na reprezentační úrovni. A naši hráči, když pak odejdou do zámoří, se musí naučit něco, co mají ostatní už dávno zažíté. A to je další problém. Místo toho, aby hráči získávali herní jistotu u nás, nedostávají v seniorských týmech příležitost, a proto odcházejí pryč. 

Čtěte dále: Na olympiádu do Vancouveru pocestuje rekordní výprava

Druhou věcí, kterou jste zmínil, je chyba v tréninku. Na jakých případech byste to doložil?

Především je třeba říct, že trenéři dospělých se u nás místo tréninku věnují spíše byznysu. Pro ně je důležité, aby dostali do týmu toho a toho, místo aby vedli hokejisty k lepším výkonům.

A jaký je podle vás správný návod, jak by měli trenéři své hráče vést?

Důležité je naučit hráče vytrvalosti. Jenže u nás to je začarovaný kruh. Všude jinde ve světě jsou v týmu kondiční trenéři, ale tady chybějí. A přestože v jiných sportech jsou, vedou tým atletickými metodami a to je špatně. Nerozumí onomu sportu, naopak trenéři zase nerozumí kondiční přípravě. Jenže u nás prostě nikdo s nikým nekomunikuje.

Takže lékem k uzdravení hokeje u nás je dialog?

Naprosto nezbytně. Tím, že spolu nikdo nekomunikuje, a to i v rámci trenérů mezi sebou, se problémy neřeší. Neotevře-li se rozprava, bude to u nás s hokejem pořád stejné.

A už k takovéto rozpravě někdo dal podnět?

Zdá se mi, že se musí přihodit výrazně větší neúspěch, aby to trenéry a hokejové odborníky vyprovokovalo k rozpravě. Přitom už jsme v reprezentaci třikrát za sebou nepostoupili do semifinále a o naše mladé kluky v zámoří už není zájem. To podle mě bohatě stačí na to, aby zodpovědní lidé zaveleli a vytyčili další cestu. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy