Krach na Karjale: Mohou za něj vyloučení i produktivita

jar
9. 11. 2009 12:41
Česko prohrálo všechna utkání o gól
Foto: Reuters

Praha - Zase ten Karjala Cup. Českým hokejistům není úspěch na turnaji ve Finsku souzen. Přitom se před jeho začátkem zdálo, že Češi jsou na dobré cestě k tomu, aby šestnáctý ročník turnaje patřil konečně jim.

Jenže realita byla jiná. Opět se to nepodařilo.

Zatímco na zářijových Českých hokejových hrách, úvodním turnaji letošního ročníku Euro Hockey Tour, ztratili svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky pouze jediný bod za remízu s Ruskem, teď naopak se stejným soupeřem jediný bod získali.

Češi nepropadli, ale nedařila se jim koncovka

Proč došlo k tak výraznému výsledkovému posunu? Herně Češi nepropadli, ve všech třech zápasech dokonce vždy v úvodu vedli, jenže právě koncovka je oproti turnaji v Karlových Varech v další fázi zápasů zrazovala.

Češi nebyli důrazní před brankovištěm v rozhodujících okamžicích. Zatímco v zářijovém zápase s Ruskem vydoloval Jiří Hudler vyrovnání s Ruskem na poslední chvíli, ve Finsku nebyl nikdo, kdo by na sebe v rozhodujících chvílích vzal zodpovědnost.

Čtěte také: Češi skončí na Karjala Cupu poslední. Padli i s Ruskem

Výsledkem toho je, že Růžičkovi svěřenci prohráli všechny duely o jediný gól, a proto si na úspěch z turnaje, který jako jediný v rámci EHT ještě nevyhráli, budou muset opět ještě minimálně rok počkat.

"Ve Varech jsme všechny zápasy vyhráli a byly také vyrovnané. Myslím si, že jsme hráli velice dobře. Výsledky jsou bohužel takové, že jsme nevyhráli. Hokej je nespravedlivý, ale hraje se na góly," zhodnotil pro ČTK turnaj Růžička.

Opakovaná slabina? Časté vylučování 

Zatímco slabší produktivita by se dala ještě omluvit, časté vylučování už nikoliv. Například v posledním zápase s Ruskem inkasovali hráči českého výběru 11 nižších trestů a v oslabení dostali dva góly, včetně toho rozhodujícího.

Petr Čáslava naráží na plexisklo Igora Makarova
Petr Čáslava naráží na plexisklo Igora Makarova | Foto: Sport

I když se Růžička snaží své svěřence už delší čas přimět hrát čistě, od minulého roku, kdy se reprezentace ujal, se mu to nedaří, a Češi tak v oslabení ztrácejí vyrovnané zápasy.

Ale zatímco na mistrovství světa své hráče kouč nešetřil, teď se jich pokouší zastat. "Nepoznám, co se píská. Když jsem se koukal na včerejší (sobotní) zápas, tak jsem první tři vyloučené neviděl. Nemohu se v tom vyznat," divil se po zápase s Ruskem Růžička.

I přes možné nerovnoměrné posuzování trestů však Češi stále na oslabení doplácejí, protože klíčoví hráči ztrácejí síly jejich bráněním místo toho, aby je uplatňovali v útoku.

Schwarz vkročil do boje o trojku ve Vancouveru

I přes zisk jediného bodu lze najít v týmu několik pozitiv. Tím největším je výkon brankáře Marka Schwarze, který se v seniorském týmu představil vůbec poprvé.

Brankář Tomáš Vokoun bojuje o koutouč s Fredrikem Modinem (vlevo ve žlutém). Nad ním balancuje Mats Sundin a zcela vpravo Tomáš Kaberle.
Brankář Tomáš Vokoun bojuje o koutouč s Fredrikem Modinem (vlevo ve žlutém). Nad ním balancuje Mats Sundin a zcela vpravo Tomáš Kaberle. | Foto: ČTK/AP

Přitom na turnaj neměl vůbec jet, protože v původní nominaci byla prověřená dvojice Jakub Štěpánek - Lukáš Mensator. Jenže první jmenovaný se těsně před turnajem zranil a ten druhý se potýká se slabší formou.

A tak mohla vysvitnout hvězda brankáře z Mladé Boleslavi. V zápase proti domácím Finům předvedl několik vynikajících zákroků, které jej "nominovaly" i do zápasu s Ruskem.

Před prosincovým Channel One Cupem v Rusku, ale především před olympijskými hrami tak zamotal trenérům hlavu. Zdá se být jisté, že pozici jedničky a dvojky zastanou "zámořští" brankáři Tomáš Vokoun a Ondřej Pavelec.

Místo trojky je však stále otevřené. A Schwarz se dostal alespoň do hry o ní.

Kdo pro Vancouver? Jágr, Bednář, Červenka, Hudler...

Vyzdvihnout zaslouží i staronová spolupráce někdejších parťáků ze Slavie Romana Červenky a Jaroslava Bednáře, kteří spolu před letošním Bednářovým odchodem do KHL hráli tři roky. Na ledě však odloučení nebylo znát.

Jaromír Jágr při tréninku na Švédy. Čeká ho možná zápřah ve dvou útocích.
Jaromír Jágr při tréninku na Švédy. Čeká ho možná zápřah ve dvou útocích. | Foto: Václav Rojík, Michael Mareš

Hráli spolu téměř poslepu a oba se společně přičinili o většinu branek. Červenka přihrával a Bednář v každém zápase alespoň jednou skóroval. Vzorně jim pak sekundoval útočník Vítkovic Petr Hubáček, který s nimi dohrával turnaj v jednom útoku.

Když se vezme do úvahy "odpočívající" Jaromír Jágr, mohl by ve Vancouveru vytvořit s Bednářem a Červenkou silný útok. Jisté místo by měl mít v olympijském výběru i Jiří Hudler, i když na famózní výkony z Českých her ve Finsku nenavázal

Naopak Bednářův spoluhráč z Nižného Novgorodu Pavel Brendl po matném výkonu v úvodním zápase se Švédskem nehrál v zápase s Finskem a zdálo se, že si kapitolu reprezentace sám uzavřel.

Elitní střelec se ale vzchopil a v zápase proti Rusku se přičinil o úvodní dva góly svého týmu. Po jeho boku se dařilo i dalšímu krajánkovi z KHL Janu Bulisovi, který se vrátil do reprezentace takřka po roční pauze způsobené zraněním.

Olympijskou nominace musí Vladimír Růžička odeslat až 30. prosince. O tom, jaká jména do ní napíše z evropských soutěží, se však rozhodne už o deset dní dříve na turnaji v Rusku. A Jágr a další žhaví kandidáti pro Vancouver na něm chybět nebudou.

 

Právě se děje

Další zprávy