Stockholm - Jeden čeká na titul mistra světa 53 let, druhý se jej nikdy nedočkal a maximem je pro něj zisk stříbrných medailí z roku 1935.
Od zavedení play off v roce 1992 se hokejisté USA a Švýcarska utkají v play off vůbec poprvé, navíc je jasné, že vítěz sobotního semifinálového duelu (od 19 hodin, zápas sledujte v online reportáži) si zahraje poprvé v historii ve finále mistrovství světa.
Američané si zahrají o medaile na MS po čtyřech letech, naposledy je ale získali před devíti lety na MS v Česku. Švýcaři se dostali mezi nejlepší čtyři týmy MS naposledy v roce 1998 a na medaili čekají dlouhých 60 let.
"Na jejich zápas (Švýcarů) s USA jsem hrozně moc zvědavý. Švýcaři mají obrovský respekt ze zámořského hokeje. Musí hrát stejně jako proti nám. Ale podle mě bude ten jejich respekt příliš velký a Američané vyhrají," tipuje výhru Američanů hokejová legenda Pavel Richter.
Gionta: Jsme tam, kde jsme chtěli být
Sedmý a osmý tým žebříčku IIHF mají společné to, že s nimi v boji o medaile počítal jen málokdo. A také to, že jsou oba týmy nejpříjemnějšími překvapeními šampionátu.
Švýcaři vyhráli dosud všech osm zápasů na šampionátu, Američané zase ve čtvrtfinále vyprovodili obhájce titulu a největšího favorita šampionátu z Ruska potupným debaklem 8:3.
Největší zásluhu na tom má první americký útok. Syn československé legendy Petera Šťastného Paul dal dva góly a na dva nahrál, Craig Smith asistoval u pěti gólů a jen o jednu přihrávku zaostal za rekordem Jiřího Holíka z duelu s Polskem z roku 1973.
Paul Stastny je s 13 góly za 6 gólů a sedmý asistencí třetí v produktivitě MS, Smith nasbíral 12 bodů a s 9 asistenci vévodí této statistice na MS.
"Jsme tam, kde jsme chtěli být, když jsme do turnaje vstupovali," řekl po zápase s Ruskem s tradiční americkou sebedůvěrou útočník Stephen Gionta.
Americké zjevení jménem Gibson
Americký kouč Joe Sacco musí na šampionátu pracovat s tradičně mladým kádrem. Jeho průměr je vůbec nejnižší ze všech 16 týmů na MS, činí 24,5 roku.
Snižuje ho nejužitečnější hráč a nejlepší brankář letošního MS hráčů do 20 let John Gibson.
Devatenáctiletý brankář, který chytá "pouze" v AHL, se vrací po pěti měsících do Švédska, kde na přelomu roku pomohl výrazným způsobem k titulu juniorských mistrů světa. Ze současného týmu na MS u toho byli i obránce Jacob Trouba a útočník Alex Galchenyuk.
Gibson při své premiéře na seniorském MS nezůstává své pověsti nic dlužen. Hned ve své premiéře vychytal svému týmu výhru 4:1 nad domácími Finy, v dalším zápase proti Německu pak vychytal své první čisté konto na šampionátu.
Smith: Chytá jako na vrcholu kariéry
A po velmi špatném výkonu dosavadní jedničky týmu Bena Bishopa v posledním zápase Američanů v základní skupiny proti Slovákům mu byla pro zápasy play off svěřena role prvního brankáře týmu.
Ruský tým ve čtvrtfinále přiváděl místy k zoufalství, vždyť musel čelit téměř čtyřiceti střelám. "Tento mladík chytá jako na vrcholu kariéry," pochválil Gibsona útočník Smith.
Aniž by na to americký mladík možná vůbec myslel, jeho výtah do hvězdných výšin se může příští rok zastavit až na olympijských hrách v Soči, kde budou Američané obhajovat stříbrné medaile.
A nemusí být sám, vždyť po výhře nad Ruskem se začíná mluvit i o dalších jménech ze Sakkova výběru, kteří se velmi dobře uplatňují na evropském širším kluzišti. Ze současného amerického výběru přitom ve Vancouveru hráli jen obránce Erik Johnson a kapitán Stastny.
Ještě před utkáním Švýcarsko - USA vám přineseme online reportáž z úvodního semifinále mezi Finskem a Švédskem (15 hodin).