Velký Osek - Martina Sáblíková pojede zhruba za měsíc o zlatou medaili, ale do jisté míry také o osud první rychlobruslařské haly v Česku.
Ve Velkém Oseku, malém městečku ležícího uprostřed Polabí, jsou už všechny plány i potřebná povolení připraveny. Lidé, kteří halu chtějí postavit, teď spoléhají, že s úspěchem Sáblíkové ve Vancouveru přijde i to podstatné: peníze a státní záruky, které potřebují.
Původně měla Martina Sáblíková do Vancouveru už odjíždět z velkoosecké haly. Leč žádná dráha pro českou reprezentantku na ledovém oválu zatím tam, ani nikde jinde nestojí. Projekt se přibrzdil, zainteresovaní lidé kolem rychlobruslení nyní, jak zjistilo Aktuálně.cz, mluví o roku 2013 jako o reálném termínu spuštění provozu v hale.
"Ledy se pohnou po olympiádě, uvidíte" řekl Aktuálně.cz Jiří Otta, starosta Velkého Oseku a zároveň šéf společnosti Velkoosecká sportovní.
Právě on je "duší" celého projektu a pochopitelně věří, že plány se co nejdříve začnou měnit na skutečnost.
Speciál Aktuálně.cz: ZOH ve Vancouveru - program, profily, tipy na medaile |
Teoreticky by se totiž už mohlo začít stavět. Pozemky jsou, od podzimu platí územní rozhodnutí, schváleny jsou další nutné administrativní záležitosti. "Posunuli jsme se dál, už máme vše potřebné včetně vlivů na životní prostředí," upřesnil Otta.
Z čeho ale halu financovat? Ve dvoutisícovém městečku se dávno rozloučili s myšlenkou, že stavba bude placená ze státní kasy.
Investor necouvl, chce záruku
Ačkoliv před skoro dvěma roky Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny projekt "schválil" a svým kolegům doporučil, aby jej podpořili, nic dalšího se na politické scéně nestalo. Příběh tam neměl pokračování.
Čtěte více: Poslanci viděli stadion pro Sáblíkovou. Podívejte se
Proto se Velkoosecká sportovní rozhodla, že si najde soukromého investora.
A přesně před rokem slavnostně oznámila, že jej našla. Společnost, jejíž jméno nikdy nebylo prozrazeno, je údajně ochotna uvolnit jeden a půl miliardy korun. Dala si jednu podmínku - peníze dá, až bude mít stavba platné územní rozhodnutí.
Jenže teď má podle zjištění deníku Aktuálně.cz další požadavek - politici musí dát hale určitou záruku.
"Stát se k nám otočil zády. Ale kvůli investorovi s ním musíme dál jednat, i když teď bohužel není s kým, za pár měsíců bude jiná vláda. Uvidíme po volbách. Já myslím, že když letos začneme, tak v roce 2013 stojí hala," dodal Otta.
Medaile z Vancouveru pomůže
A jakou záruku si investor představuje? "Nesmí se měnit daně a podmínky při provozování haly. A mluvíme tu o horizontu patnácti let," poznamenal Otta, jenž rovněž poukazuje na model z norského Hamaru.
Hala, v níž si o víkendu Sáblíková dojela pro evropské zlato, byla postavena kvůli olympiádě v roce 1994.
"Byla financována z cizích peněz, ale Norsko potom uvolnilo asi pět milionů dolarů. Rychlobruslařský svaz je uložil do banky a z následných úroků je financován provoz haly do současnosti," vysvětlil.
Pomyslný základní kámen může dát moderní multifunkční aréně (pro shorttrack i hokej) sama Sáblíková.
Už po Hrách v Turíně, kde jako osmnáctiletá naděje marně útočila na medaili, se totiž o podobné stavbě - tehdy o dvě třetiny levnější - začalo mluvit. Za měsíc pojede na olympiádě jako vyzrálejší rychlobruslařka, která nemá na oválu konkurenci.
Proto se počítá s medailí a možná ne jen jednou a očekávaný úspěch by rozhodně celému projektu pomohl.
Sáblíková i kouč bydlejí u "haly"
Hala měla původně stát letos a tým kolem Sáblíkové doufal, že do Vancouveru pojedou z haly ve Velkém Oseku.
Přímo z dráhy tam neodcestují, ale právě v polabském městečku jejich cesta začne. Z prostého důvodu - Sáblíková sice pochází z Nového Města na Moravě a bydlela potom ve Ždáru nad Sázavou, jenže kvůli hale se přestěhovala právě do středních Čech.
Bydlí tam jak ona, tak i její trenér Petr Novák.
A pozemky, na nichž má stát rychlobruslařská aréna, jsou co by kamenem dohodil.
Kdy na nich vyroste dráha, která má jednou hostit závody světové úrovně? Představitelé z Velkého Oseku počítají s rokem 2013. Nevzdávají se, zůstávají optimisty a hodlají pro "Národní bruslařský stadion" udělat vše.
"Projekt je hotový, ale je nutné ho rozpracovat do detailů, protože postavit takovou halu není vůbec nic snadného. Vzduchotechnika, izolace, topení, statika," popsal Otta.