Čtrnáct let čekání je u konce, Baník opět míří do Evropy. Rozhodla demolice Slovácka

26. 5. 2024 17:59
Fotbalisté Ostravy rozdrtili v závěrečném 5. kole ligové nadstavby ve skupině o titul Slovácko 6:0 a stali se po Spartě, Slavii a Plzni čtvrtým českým jistým účastníkem příští sezony pohárů. Baník obsadil v konečné tabulce čtvrté místo, které znamená start v kvalifikaci Evropské konferenční ligy. Slezané si zahrají poháry poprvé od ročníku 2010/11.
Radost fotbalistů Baníku
Radost fotbalistů Baníku | Foto: ČTK

Ostrava se dostala v posledním kole před Mladou Boleslav, která prohrála na Slavii 0:4. Středočeši skončili pátí a o poháry se utkají s Hradcem Králové.

Baník v nadstavbě premiérově zvítězil a vyrovnal svou nejvyšší výhru v samostatné ligové historii. Slezané v každém z poločasů dali tři branky, dvakrát skórovali Brazilec Ewerton s Filipem Kubalou, v závěru se prosadili Abdullahi Tanko a Patrick Kpozo. Hosté dohrávali jen o devíti bez vyloučených Ondřeje Mihálika a Pavla Jurošky a po nejtěžší porážce v ligové sezoně skončili šestí.

Přestože oba týmy ještě měly šanci na pohárovou Evropu, patrné to bylo jen na jedné straně. Ostrava projevila na trávníku mnohem větší chtíč po vítězství a průběh byl nakonec výrazně jednostrannější, než se předpokládalo.

Už v páté minutě přečkalo Slovácko, jemuž na lavičce kvůli disciplinárnímu trestu chyběl loučící se trenér Svědík, první šanci. Po pasu Pojezného šel Buchta sám na bránu, ale z vyložené šance netrefil prostor mezi tyčemi. Pak měla gólové parametry Boulova rána z velkého vápna, Heča míč vytáhl.

První zlom přišel po 26 minutách. Buchtu ve stoprocentní příležitosti před Hečou zatáhl Mihálik, dostal červenou kartu a z penalty navíc Ewerton otevřel skóre. Baník jako by dostal injekci adrenalinu. Soupeře zahnal do defenzivy a dvě minuty stačily na druhý gól, který po rychlé kombinaci uvnitř šestnáctky vstřelil Kubala.

Kubala vzápětí znovu pořádně zaměstnal Heču. V 36. minutě pak "vyplaval" na malém vápně po rohovém kopu a Klímovu hlavičku pohodlně z pár kroků umístil do sítě. Domácí mohli klidně vést i větší rozdílem, ale Heča vyrazil nebezpečné rány Riga a Ndefeho.

Úvahy o obratu vzaly za své pět minut po změně stran. Domácí překonali obranu kolmou akcí, Kubala z těžké pozice Heču nepřehodil, ale vyražený balon dopravil do brány Ewerton. Brazilský ofenzivní univerzál dal 14. gól v ligovém ročníku.

Když v 62. minutě dostal hostující Juroška za kopnutí protihráče červenou kartu a hosté šli do devíti, proměnil se závěr utkání v naprostou formalitu. Odevzdané a totálně zdecimované Slovácko dorazil v 71. minutě pátým gólem střídající Tanko.

Teprve druhou domácí výhru Baníku v jarní části sezony ještě zvýraznil šťastnou dorážkou v 78. minutě Kpozo. Slovácko potvrdilo, že ho závěr ročníku zastihl v útlumu, v nadstavbě prohrálo čtyři z pěti zápasů.

Jurečka králem střelců

Fotbalisté Slavie v posledním 5. kole ligové nadstavby ve skupině o titul zvítězili nad Mladou Boleslaví 4:0, na jejich konečném druhém místě už se však nemohlo nic změnit. Dva góly dal Václav Jurečka, který s 19 brankami předstihl v čele tabulky kanonýrů plzeňského Pavla Šulce a sahá po obhajobě loňské koruny pro krále střelců. Jednou skórovali Ondřej Zmrzlý a střídající Christos Zafeiris.

Mladoboleslavští po vítězství Ostravy nad Slováckem klesli ze čtvrté na konečnou pátou příčku tabulky a o postup do evropských pohárů ještě budou muset zabojovat. V pátek doma přivítají v kvalifikačním utkání o Evropskou konferenční ligu vítěze skupiny o Evropu Hradec Králové. Slavia v lize porazila Středočechy pošestnácté z posledních 17 zápasů.

"Výsledkově se nám zápas povedl. Vítězství mohlo být i vyšší, měli jsme velkou převahu. Dařilo se nám držet soupeře pod tlakem. Zasloužené vítězství, jen škoda, že jsme nedali více gólů," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Pražané nastoupili bez nemocného reprezentačního brankáře Staňka, zastoupil ho Mandous. V základní sestavě naopak nechyběli oba útočníci, kteří ještě měli šanci na korunu pro krále střelců - Jurečka a Chytil.

Favorit se brzy ujal vedení. Po Juráskově centru se v 16. minutě prosadil právě Jurečka. Skóroval z pozice zavánějící ofsajdem, takže situaci přezkoumal videorozhodčí. Po dlouhých čtyřech minutách, během nichž se v Edenu vydatně rozpršelo, byla branka uznána, takže slávistický kanonýr se dotáhl na Šulce.

Středočeši odolávali jen s velkou námahou a ve 27. minutě už prohrávali o dvě branky. Chytil odcentroval a trefil se u zadní tyče nedostatečně bráněný Zmrzlý. V součtu s podzimem v Olomouci se posunul již na šest branek v ligové sezoně. Chvíli poté pak Jurásek v obrovské šanci vypálil jen do obránce.

Nedlouho po přestávce zakončil Chytil pouze do brankáře Trmala, jinak ale zápas ztratil ve druhém poločase tempo. V 78. minutě se pak opakovala situace z úvodního dějství. Jurečka po Provodově přihrávce skóroval znovu z hraničního postavení. V akci bylo opět video, gól i tentokrát platil.

"Přiznám se, že pod kontrolou jsem to úplně neměl. Když jsem koukal na opakovačky, obě situace byly hraniční. Jsem rád, že viderozhodčí stál tentokrát při nás," řekl Jurečka s úsměvem klubové televizi.

Ligovou sezonu zakončil na 19 brankách, což je o jednu méně než vloni. Téměř jistě podruhé za sebou ovládne tabulku střelců, která však bude definitivně uzavřena až po pátečním duelu o Konferenční ligu mezi Boleslaví a Hradcem Králové. "Individuálně to znamená hodně, hned bych to ale vyměnil za titul, který mi ve sbírce schází. Strašně bych ho chtěl vyhrát, je to celé trošku hořké," řekl Jurečka.

Poslední gól Slavie v sezoně padl minutu před koncem, Jurečka na něj nahrál střídajícímu Zafeirisovi. Pražané však jinak prožili nepovedený ligový ročník a potřetí za sebou zůstali bez titulu. Boleslav dalším debaklem potvrdila, že ji závěr sezony nezastihl ve formě. Před týdnem utrpěla se Spartou vysokou porážku 0:5 a v nadstavbě získala jen tři body.

"Dostali jsme se do těžké skupiny, kde se každá chyba trestá. Nůžky mezi první trojkou a ostatními se otvírají brutálním způsobem. Myslím, že umíme podávat lepší výkony, než jsme předvedli v nadstavbě. Když dostáváte takové příděly, sráží vás to dolů. Teď se musíme nastavit na zápas s Hradcem," uvedl mladoboleslavský trenér David Holoubek.

5. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 6:0 (3:0)

Branky: 28. z pen. a 50. Ewerton, 30. a 36. Kubala, 71. Tanko, 78. Kpozo. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Kubr - Berka (video). ŽK: Ndefe, Buchta (oba Ostrava). ČK: 26. Mihálik, 62. P. Juroška (oba Slovácko). Diváci: 10.190.

Ostrava: Letáček - Ndefe (66. J. Juroška), Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula (78. Grygar), Rigo - Buchta (66. Rusnák), Klíma (66. Šín), Ewerton - Kubala (66. Tanko). Trenér: Hapal.

Slovácko: Heča - Blahút, Hofmann, Kalabiška (89. Holásek), Holzer - Trávník (74. Novotný), Havlík (86. Novák) - Mihálik, Kim Sung-pin (46. Reinberk), P. Juroška - Kvasina (46. Vecheta). Trenér: Baránek.

Slavia Praha - FK Mladá Boleslav 4:0 (2:0)

Branky: 16. a 78. Jurečka, 27. Zmrzlý, 89. Zafeiris. Rozhodčí: Radina - Paták, Pochylý - Rouček (video). ŽK: Suchý (Boleslav). Diváci: 16.718.

Slavia: Mandous - Holeš, Ogbu, Zima - Douděra (82. Tecl), Ševčík (71. Zafeiris), Oscar, Zmrzlý (71. Diouf) - Jurečka, Jurásek (62. Provod) - Chytil (62. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Král, Suchomel (61. Fulnek) - Sakala, Žitný (84. Solomon) - Kušej (61. Fila), Mareček (61. Matějovský), Vaníček (46. Jawo) - Hilál. Trenér: Holoubek.