Znechucená Anglie: Miliardy za Kaká? To zničí fotbal

Ivo Pospíšil
19. 1. 2009 8:00
Bruce: V době ekonomické krize je to nepochopitelné
Arsene Wenger: Manchester City nežije ve skutečném světě
Arsene Wenger: Manchester City nežije ve skutečném světě | Foto: Reuters

Manchester - A je to tady. To, o čem se během podzimní části jen mluvilo, se nyní stalo skutkem.

Fotbalový celek Manchester City, který byl v září prodán do rukou vlastníka ze Spojených arabských emirátů, se rozhodl dostát svým prohlášením a na své cestě získat do svých řad největší hvězdy se nebojí položit jakoukoliv částku. 

Leccos potvrdil i příchod brazilského záložníka Robinha na konci letního přestupového období. Ten se stal vůbec nejdražším hráčem v historii Premier League. Jenže toto měřítko se mělo ještě posunout.

Čtěte také: Miliardy za Kaká? To není hloupost, ale investice

Během uzavřeného trhu sice nemohli nový vlastníci v posilování pokračovat, nicméně si prý alespoň vytvořili seznam, koho v budoucnu přivedou. Na této listině pak figurovala i jména jako Cristiano Ronaldo, Fernando Torres nebo Kaká.

A jakmile přišel leden a s ním i možnost nakupovat, začal Manchester City opět "lovit".

A tou největší "rybou" se měl stát právě brazilský ofenzivní hráč ve službách italského AC Milán Kaká. O jeho služby svedli "Blues" během uplynulých dnů tvrdé a namáhavé boje.

Ferguson: Jednou za čas něco překvapí

Na samotném konci pak ovšem byli ochotni utratit za nejlepšího hráče roku 2007 těžko uvěřitelných 100 milionů liber (3 miliardy korun).

Tato horentní suma proto zaskočila ty nejotrlejší fanoušky i trenéry.

"Jednou za čas vás dokáže ve fotbale něco překvapit a zároveň šokovat. A toto je opravdu překvapivé," uvedl například kouč konkurenčních United Alex Ferguson.

Přečtěte si také: Šejkové nabízeli rekordní miliardy. Kaká o ně nestojí

Jeho tým drží v žebříčku nejvíce vynaložených peněz prozatím šesté místo, když v posledních dnech letního přestupového termínu utratil za Dimitara Berbatova více než třicet milionů liber.

Post nejdražšího hráče drží doposud bývalý francouzský reprezentant Zinedine Zidane, za nějž Real Madrid zaplatil Juventusu Turín rovných 47 milionů.

Současnou situací jsou navíc zaskočeni i jiní trenéři či funkcionáři. Zvláště pak v době, kdy se svět obává spíše důsledkům ekonomické krize.

"Když za velkého hráče utratíte takovouto částku, můžete pak mít strach, zda se vám to vůbec vyplatí. Navíc je to zcela nepochopitelné v době, kdy se mluví o světové krizi. Myslím, že by lidé měli být právě v této situaci rozumnější," uvedl například kouč Wiganu Steve Bruce.

Wenger: Nežijí ve skutečném světě

"Takovou sumu si snad může dovolit utratit jen Manchester City. United nikoliv, Liverpool také ne a teď už ani Chelsea nemá šanci," přidal se lodivod Boltonu Sam Allardyce.

"Nebyl bych překvapen, kdyby tam přestoupil. To je prostě fotbal a on je profesionál.. Možná jsou mu sice schopni nabídnout peníze, ovšem ne nějakou vizi pro budoucnost. Znám Kaká velmi dobře a vím, že u něj nejsou navíc peníze prvořadé," tlumí všeobecné emoce kouč Chelsea a hráčův krajan Luis Felipe Scolari.

Více také: Abramovič musí šetřit. Chelsea v lednu nakupovat nebude

Mnohem kritičtější však byl k přestupové politice Manchesteru City kouč Arsenalu Arsene Wenger.

"Nelíbí se mi tento přístup, neboť my jsme fotbalovým klubem, který žije ve skutečném světě. V něm máme tři druhy příjmů. Ze vstupného, od sponzorů a televizních práv. Toto je skutečný fotbalový svět. Manchester City ovšem žije v jiném světě, protože podle těchto přijmů nežije," uvedl francouzský trenér.

Ve stejné, ba ostřejší notě mluví i předseda Wiganu Dave Whelan.

"To, že si přijde nějaký arabský týpek nebo jiný bohatý šejk a je ochoten zaplatit devadesát milionů liber za hráče, je naprosto ztřeštěné. Jestliže City do toho půjdou a dokáží to, pak je tato hra určena k zániku," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy