Zemřel Vlastimil Bubník, hokejový a fotbalový "obojživelník"

ČTK ČTK
6. 1. 2015 10:36
Ve věku 83 let zemřel po krátké nemoci bývalý hokejový a fotbalový reprezentant Vlastimil Bubník
Foto: ČTK

Brno- Ve věku 83 let zemřel po krátké nemoci bývalý hokejový a fotbalový reprezentant Vlastimil Bubník. Na mistrovství světa v hokeji získal tři medaile, měl i bronz z olympijského turnaje v roce 1964 a medaili stejné hodnoty z prvního fotbalového mistrovství Evropy v roce 1960. O jeho úmrtí dnes ČTK informovala manželka Hana Bubníková.

Bubník byl posledním z takzvaných obojživelníků, sportovců, kteří dokázali na vrcholové úrovni zvládat více odvětví. "Oba sporty jsem miloval stejně," řekl hráč, který v létě nastupoval v útoku brněnské Zbrojovky a v zimě střílel gól za gólem v barvách sousední Rudé hvězdy a později ZKL.

Bubník se podílel na zisku všech 11 brněnských hokejových titulů, v nejvyšší soutěži zaznamenal 300 branek. Dalších 121 jich přidal v reprezentaci a v Klubu hokejových střelců deníku Sport mu patří desáté místo. "Je to pro všechny hluboká ztráta. Odešla největší legenda klubu. Rodině a všem blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedl majitel Komety Libor Zábranský.

Technicky skvěle vybavený útočník si zahrál na čtyřech olympijských turnajích, v roce 1956 byl v Cortině d'Ampezzo vlajkonošem československé výpravy, až na OH 1964 v Innsbrucku ale získal medaili. Jeho rekord v počtu 36 kanadských bodů na olympijských hrách překonal až v roce 2010 Fin Teemu Selänne. Z MS má Bubník na kontě stříbro a dva bronzy, v roce 1961 ho vyhlásili nejlepším útočníkem turnaje.

"Vlastimil Bubník byl ve své době jedním z nejlepších světových hokejistů. Vzpomínám si, s jakým uznáním o něm mluvili například na olympijských hrách ve Vancouveru, kde ho v počtu kanadských bodů z olympijských turnajů překonal až Teemu Selänne. Český lední hokej přišel o výraznou osobnost," uvedl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Fotbalový reprezentační dres oblékl Bubník jedenáctkrát a dal čtyři góly, jedním z nich přispěl v roce 1960 k bronzu z Poháru národů. Nedlouho poté se však s vrcholovým fotbalem rozloučil a soustředil se výhradně na hokej. "Postupem času to šlo čím dál tím hůř skloubit," vysvětloval nelehké rozhodnutí člen hokejové Síně slávy IIHF.

 

Právě se děje

Další zprávy