Zeman ocenil Nedvěda a Fibingerovou medailemi Za zásluhy

Sport Sport
28. 10. 2015 22:10
Bývalý český fotbalista Pavel Nedvěd převzal z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Tohoho ocenění se mu dostalo jako celkem čtvrtému fotbalistovi republiky. Oceněna byla i bývalá koulařka Helena Fibingerová.
Pavel Nedvěd s medailí na hrudi.
Pavel Nedvěd s medailí na hrudi. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý český fotbalista Pavel Nedvěd převzal z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana státní vyznamenání Za zásluhy. Tohoho ocenění se mu dostalo jako celkem čtvrtému fotbalistovi, po Josefu Masopustovi, Ivu Viktorovi a Antonínu Panenkovi. Oceněna byla i bývalá koulařka Helena Fibingerová.

Zeman vyzvihl jejich přínos pro zemi zejména co se týče zvýšení její prestiže. Pak jim ve Vladislavském sále předal pamětní medaile.

Nedvěd má za sebou řadu jako individuálních, tak týmových úspěchů. V roce 2003 získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu starého kontinentu, čtyřikrát se stal českým fotbalistou roku. S reprezentací má pak dvě medaile z evropského šampionátu. V současné době pracuje v organizaci Juventusu Turín, kde byl v nedávných volbách zvolen viceprezidentem klubu.

Helena Fibingerová dosáhla svého největšího sportovního úspěchu v roce 1983, kdy vyhrála závod ve vrhu koulí na mistrovství světa v Helsinkách. Navíc je stále platnou držitelkou světového rekordu v hale ve stejné disciplíne.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na Twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trumpa poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy