Fibingerová: Koulaři nesmí po neúspěchu naříkat jako já

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 8. 2015 13:02
Helena Fibingerová, mistryně světa z roku 1983, glosuje dosavadní výkony českých sportovců na MS.
Jan Marcell
Jan Marcell | Foto: ČTK

Praha - Ve vrhu koulí měla česká atletika na světovém šampionátu v Pekingu dva zástupce. Jan Marcell se probojoval do finále, v němž obsadil desátou příčku. Tomáš Staněk uvízl v kvalifikačním sítu a skončil devatenáctý.

Názor na jejich vystoupení v rozhovoru pro Aktuálně.cz nám prozradila mistryně světa v této disciplíně z roku 1983 Helena Fibingerová.

"Finále mělo vysokou úroveň a především výkony tří medailistů byly vynikající,“ pochvaluje si legendární koulařka.

Vystoupení špičkových světových koulařů vás tedy potěšilo?

Byl to nádherný souboj o tři cenné kovy. Američan Kovács se dokonce přiblížil hranici 22 metrů, ale jen 19 centimetrů za ním skončil Němec Storl, který o pouhých pět centimetrů porazil Jamajčana Richardse. Čeští reprezentanti na tyto výkony zatím sice nemají, ale oba zaslouží plné absolutorium.

Proč do Pekingu neodjel Prášil, přestože také splnil stanovený limit?

Celý letošní rok řešil zdravotní problémy a jsem ráda, že účast na mistrovství světa odřekl. Nebyl stoprocentně připraven a je moc dobře, že vykročil po cestě úplného vyléčení a kvalitní přípravy před olympiádou.

Považujete Marcellovo desáté místo za pěkné vysvědčení?

V kvalifikaci poslal kouli za hranici dvaceti metrů, což ho zařadilo do elitní světové společnosti. Ve finále moc chtěl na tento výkon navázat, stačil by mu dokonce na účast v užším osmičlenném souboji o medaile, ale to mu už nevyšlo.

Od Staňka jste čekala víc?

Také se potýkal se zdravotními problémy, což ho vyčerpávalo hlavně psychicky a  limit na šampionát splnil až na poslední chvíli. Především on sám čekal od sebe víc, po neúspěšné kvalifikaci byl hodně zklamaný, ale teď je  potřeba netruchlit a myslet  na budoucnost. To znamená uzdravit se, naplno trénovat a myslet na další závody. Jinými slovy: Nenaříkat jako já, když jsem se kdysi na jednom mistrovství Evropy místo očekávaného zlata musela spokojit jen se stříbrem.

Kteří čeští atleti vás zatím nejvíc potěšili?

Bylo jich hned několik. Například tyčkaři Kudlička s Balnerem, kteří zvládli kvalifikaci, stejně jako překážkářky Hejnová s Rosolovou  úvodní rozběhy. Největším překvapením je pro mě postup dálkaře Jušky do dvanáctičlenného finále. I na adresu těch, kteří skončili mezi poraženými chci říci, že do Pekingu se na výlet nevydali, každý se snaží při maximální zodpovědnosti vydat ze sebe vše, co je v jeho silách. Prozrazuje to jejich nefalšované zklamání při televizních rozhovorech po skončeném nevydařeném závodě. Platí to například na diskaře Melicha a tyčkařku Ptáčníkovou

Jaký je váš názor na vystoupení úřadujícího halového mistra Evropy Masláka?

Skončil až pětadvacátý, což někdo může označit jako zklamání. Já to však vidím jinak. Po vážném zranění si s trenérem stanovili nižší zátěž v přípravě a teprve v posledních týdnech se vrátil k původnímu objemu. Nebylo snadné se s těmito změnami vyrovnat a navíc na jeho trati je v současnosti obrovská konkurence. V Pekingu mu svět trochu utekl, ale věřím, že až se zase vrátí do někdejšího a velice úspěšného režimu, tak zase bude zářit. Třeba na olympijských hrách v Riu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy