Zápas č. 266 přišel: kdy Slavia nejvíc potupila Spartu?

Václav Rojík
8. 10. 2007 14:40
Připomeňte si nejatraktivnější derby posledních let

Praha - Fotbalové derby Sparty se Slavií vzbuzuje u domácích fanoušků nejvíce emocí. Před každým vzájemným duelem ožijí i vzpomínky na ta předchozí. Připomeňte si před pondělním 266. vzájemným soubojem nejatraktivnější derby z posledních let a vyberte to nejlepší

Sparta - Slavia 5:1 (6.5. 2000)

Parádním obratem sparťané dali vzpomenout na dvanáct let starý debakl Slavie v derby (0:5). Slávisté se na Letné dostali do vedení brankou Richarda Dostálka. Fanoušci červenobílých ještě slavili, když prakticky hned po rozehrání ze středového kruhu srovnal na  1:1 Vratislav Lokvenc.

Deset minut na to tentýž hráč otočil průběh zápasu gólem na 2:1, pak už se slávisté v podstatě jen bránili. Trefil se ještě Petr Gabriel, Jiří Novotný a Miroslav Baranek a Slavia mohla jen děkovat brankáři Černému, že na Letné nebyla atakována rekordní výhra Sparty nad Slavií (8:1).

Slavia - Sparta 4:1 (23. 10. 2005)

Slávisté dlouho čekali na den velké odplaty a dočkali se v době, kdy na lavičku Sparty usedl Stanislav Griga. Zápas měl v podstatě stejný průběh jako ten před pěti roky, jen v opačném gardu.

Už po pěti minutách načal skóre sparťan Miroslav Matušovič. Po půl hodině hry srovnal slovenský rychlík Dušan Švento. Domácí slávisté naplno rozbalili svou ofenzivní smršť, až ve druhé půli v rozmezí osmi minut se trefil Martin Latka, Stanislav Vlček a Matej Krajčík.

Na nešťastného gólmana Jaromíra Blažka se valil jeden útok za druhým. Slavia dohrávala v exhibičním tempu a vychutnávala si nejvyšší vítězství nad odvěkým rivalem v moderní éře.

Sparta - Slavia 4:4 (16. 3. 2001)

Nevídanou gólovou nadílku přineslo derby v roce 2001. Domácí Spartě nestačilo na výhru ani dvougólové vedení. V červenobílém dresu totiž tehdy řádila slávistická ikona Pavel Kuka, jenž v rozmezí pětadvaceti minut nasázel hattrick.

Sparta vedla po prvním poločase  po gólech Jiřího Jarošíka a Marka Kincla 2:0. Po změně stran přišly dva vyrovnávací góly z kopačky Kuky, na které však vzápětí odpověděl vedoucím gólem Josef Obajdin. Za čtvrt hodiny však Kuka završil vyrovnávacím gólem hattrick.

Po gólu Radima Holuba z 82. minuty se už pomalu začínala na Letné slavit výhra. Jenže v devadesáté minutě zachránil remízu pro Slavii střídající Kuchař.

Sparta - Slavia 1:2 (13. 5. 2002)

Přestože oba týmy patří každou sezonu k nejlepším na domácí scéně, nestává se tak často, že by se Sparta se Slavií střetávaly v domácím poháru. Ač je Sparta v derby v posledních letech jednoznačně  úspěšnější, v poháru se v roce 2002 radovala z výhry Slavia. A protože tehdy bylo derby zároveň finále soutěže, znamenalo vítězství pro Slavii zisk Poháru ČMFS.

Hrdinou červenobílých se stal útočník Tomáš Došek, jenž brankou ve druhé a sedmnácté minutě v podstatě zápas rozhodl. Jiří Novotný v prvním poločase jen korigoval na konečných 1:2.

Sparta - Slavia 1:0 (23. 4. 2007)

Zatím poslední derby sice nenabídlo mnoho branek, ale atmosférou a symbolikou to byl zápas, který dlouho neměl na domácí scéně obdoby.

Zápas byl dlouho dopředu beznadějně vyprodaný. Kvůli nákupu lístků si lidé brali volno z práce. Hru slávistů na jaře opěvovali snad všichni experti. Ofenzivní hrou si Vlček a spol získali i srdce nezaujatých fandů. Hra navíc korespondovala i s výsledky a slávisté dlouho okupovali první příčku tabulky. Jenže před derby se dostavila herní i výsledková krize.

To Sparta byla vnímána přesně opačně. Trenér Bílek Spartu sice výsledkově pozvedl, ale na herním projevu mužstva nechal málokdo nit suchou. Právě před derby se ale  letenští dotáhli na špičku a i když už byli během sezony několikrát odepisování pro boj o titul, v derby měli jedinečnou šanci vrátit se do hry o ligové prvenství.

Sparta toužila vyhrát derby pro zesnulou klubovou legendu Andreje Kvašňáka a od prvních minut v zápase dominovala. Slávisté byli jako kouzla zbavení. Zaslouženou výhru pro Spartu nakonec brankou ve druhé půli vystřelil bývalý slávista Pavel Horváth.