Zahraniční ligy: Salah slavil jubilejní trefu, Bayern se vzpamatovává z debaklu

Aktualizováno 9. 12. 2023 23:07
Fotbalisté Liverpoolu porazili po obratu v závěru Crystal Palace 2:1 a ujali se vedení v anglické lize, protože dosud vedoucí Arsenal prohrál na hřišti Aston Villy 0:1.
Mohamed Salah
Mohamed Salah | Foto: Reuters

Birminghamský celek tři dny po triumfu nad úřadujícími šampiony z Manchesteru City porazil i vicemistra a prodloužil vítěznou sérii na domácím stadionu na 15 zápasů, což je nový klubový rekord. Manchester United doma prohrál s Bournemouthem 0:3 a promarnil příležitost bodově dohnat městské rivaly City, kteří jsou čtvrtí.

Aston Ville zajistil tři body už v sedmé minutě skotský záložník John McGinn a byl to jeho čtvrtý gól v sezoně. "Villans" mají v soutěži na kontě jedenáct vítězství stejně jako Arsenal a Liverpool, na který ztrácejí ze třetí příčky dva body; od londýnského rivala, který neuspěl po čtyřech předchozích výhrách, je dělí jediný bod.

Na triumfu Liverpoolu se jubilejní dvoustou soutěžní brankou v dresu "Reds" podílel egyptský útočník Muhammad Salah. V jižním Londýně sice jako první skórovali před uplynutím hodiny hry domácí zásluhou Matetovy penalty, ale patnáct minut před koncem řádné hrací doby byl po druhé žluté kartě vyloučen Ayew a Salah už za 98 sekund vyrovnal. Gól byl jubilejní dvojnásob, protože znamenal také jeho 150. trefu v anglické lize. V tomto ročníku skóroval Salah pojedenácté a je mezi kanonýry stále druhý za Haalandem z Manchesteru City (14).

Domácí se v oslabení už jen bránili a v první minutě nastavení vystřelil svěřencům Jürgena Kloppa třetí výhru v řadě Elliott.

United doplatili na dobrou formu Bournemouthu, který popáté za sebou bodoval a počtvrté zvítězil. Na Old Trafford vedl od páté minuty, kdy chybu v rozehrávce potrestal Solanke. Ve druhém poločase přidali góly po centrech Taverniera náhradník Billing a Senesi, kteří zpečetili teprve pátou výhru týmu v sezoně.

Podruhé v soutěži se radoval poslední Sheffield, který doma porazil Brentford 1:0. V nastavení prvního poločasu vstřelil premiérový gól v anglické lize McAtee, ve druhém zápase po nástupu do funkce se z první výhry radoval kouč Wilder.

Bayern přišel o neporazitelnost

Bayern Mnichov utrpěl ve Frankfurtu debakl 1:5, přišel o neporazitelnost v německé fotbalové lize a nevyužil možnost jít do čela neúplné tabulky. Účastník Ligy mistrů Union Berlín porazil Mönchengladbach 3:1 a vyhrál poprvé od 26. srpna. Borussia Dortmund hrála od 15. minuty bez vyloučeného Matse Hummelse, Lipsku podlehla 2:3 a na vedoucí Leverkusen ztrácí deset bodů.

Eintracht se proti Bayernu dostal do vedení po 12 minutách. Čaibí trefil břevno, od nějž se míč odrazil k nejlepšímu domácímu střelci Marmúšovi a ten osmým gólem sezony otevřel skóre. Překvapivý vývoj utkání pokračoval v 31. minutě, když Dina Ebimbe obral o míč obránce Kim Min-čeho, prokličkoval se až na malé vápno a se štěstím prostřelil brankáře Neuera.

O pět minut později po špatné rozehrávce Bayernu zvýšil už na 3:0 Larsson, těsně před poločasem zmírnil rozdíl skóre Kimmich. Bavorský celek však na jeho trefu ve druhém dějství nenavázal a naopak už v 50. minutě opět prohrával o tři branky. Druhý gól v zápase vstřelil Dina Ebimbe a o deset minut později upravil na konečných 5:1 Knauff.

Bayern o čtyři nebo více branek naposledy prohrál v říjnu 2021 s Mönchengladbachem 0:5 v Německém poháru. Poslední podobná prohra v bundeslize přišla v listopadu 2019, kdy Bayern padl rovněž ve Frankfurtu stejným výsledkem jako dnes.

Union vedl od 24. minuty díky Vollandově penaltě. V 50. minutě přidal druhou trefu domácích Hollerbach a patnáct minut před koncem zvýšil na 3:0 Kaufmann. O dvě minuty později už jen zmírnil porážku Pléa. Tomáš Čvančara nastoupil v základní sestavě Mönchengladbachu a odehrál 80 minut, Alex Král zůstal v domácím mužstvu náhradníkem.

Hummels byl v utkání Dortmundu s Lipskem po čtvrthodině vyloučen, neboť fauloval unikajícího Opendu. Ve 32. minutě šlo Lipsko do vedení po vlastním gólu Bensebainiho, ale v nastavení prvního poločasu srovnal střídající Süle, jenž na hřišti zaujal Hummelsovo místo.

Devět minut po začátku druhé půle poslal hosty znovu do vedení Baumgartner. V první minutě nastavení zvýšil na 3:1 Poulsen a jeho branka byla nakonec vítěznou, jelikož o dvě minuty později skóroval ještě Füllkrug. Lipsko si tak na čtvrtém místě vytvořilo na pátý Dortmund čtyřbodový náskok, na vedoucí Leverkusen, jenž má navíc zápas k dobru, ztrácí šest bodů.

Václav Černý přihlížel z lavičky domácí prohře svého Wolfsburgu s Freiburgem 0:1.

Real jen remizoval s Betisem

Real Madrid v 16. kole španělské fotbalové ligy remizoval v Seville s Betisem 1:1. Na první místo tabulky se tak může vrátit Girona, která v neděli nastoupí na stadionu třetí Barcelony.

Obě branky zápasu mezi Betisem a Realem padly v druhém poločase. Hosty poslal v 53. minutě do vedení Bellingham, jenž kraluje tabulce střelců s 12 góly. Jeho nejbližší pronásledovatelé Griezmann z Atlética a Mayoral z Getafe dali o tři branky méně. V 66. minutě zachránil domácí ligovou neporazitelnost sedmého Betisu střelou z dálky Ruibal.

Inter se vrátil do čela tabulky

Inter Milán v 15. kole italské fotbalové ligy doma porazil Udine 4:0 a vrátil se do čela tabulky před Juventus, který už v pátek zvítězil nad Neapolí 1:0. Třetí AC Milán prohrál v Bergamu 2:3 a na Inter ztrácí už devět bodů. O první výhře Atalanty po čtyřech zápasech rozhodl v páté nastavené minutě Luis Muriel.

Interu zajistila vítězství vydařená poslední desetiminutovka prvního poločasu. Nejprve ve 37. minutě Calhanoglu proměnil pokutový kop a pak se v rozmezí dvou minut ještě trefili Dimarco a Thuram. Turecký reprezentant má od přestupu do Interu v létě 2021 při penaltách stoprocentní úspěšnost (10/10).

Ve druhém dějství přidal čtvrtý gól "Nerazzuri" Martínez, jenž nadále suverénně kraluje tabulce střelců se 14 zásahy. Druhý Giroud z AC Milán dal o šest branek méně. Argentinský mistr světa navíc dorovnal klubový rekord v počtu gólů za jeden kalendářní rok (28). Dosud jich tolik dali za Inter pouze Christian Vieri v roce 2001 a Diego Milito o 11 let později.

Atalanta šla do vedení zásluhou Lookmana v 38. minutě, ale v závěrečných sekundách prvního poločasu srovnal po rohu hlavou Giroud. V roce 2023 se francouzský útočník tímto způsobem trefil už poosmé. Žádný hráč z pěti nejlepších evropských soutěží hlavou víc gólů nevstřelil, pouze Kane z Bayernu Mnichov jich má na kontě rovněž osm.

Atalanta se nenechala gólem do šatny zaskočit a do druhého poločasu nastoupila s vervou. Odměnou jí byl Lookmanův druhý gól v 55. minutě. "Rossoneri" ale podruhé dokázali srovnat krok, v 80. minutě se prosadil střídající Jovič.

Ve třetí minutě nastavení byl po druhé žluté kartě vyloučen kapitán AC Calabria a o dvě minuty později šlo Bergamo do vedení potřetí. Na Murielovu branku už hosté odpověď nenašli. Atalanta je v tabulce šestá se ztrátou jednoho bodu na čtvrtý AS Řím, který má utkání k dobru.

Anglická fotbalová liga - 16. kolo:

Crystal Palace - Liverpool 1:2 (57. Mateta z pen. - 76. Salah, 90.+1 Elliott), Brighton - Burnley 1:1 (77. Adingra - 45. Odobert), Manchester United - Bournemouth 0:3 (5. Solanke, 69. Billing, 74. Senesi), Sheffield United - Brentford 1:0 (45.+1 McAtee), Wolverhampton - Nottingham 1:1 (32. Cunha - 14. Toffolo), Aston Villa - Arsenal 1:0 (7. McGinn).

Německá fotbalová liga - 14. kolo:

Brémy - Augsburg 2:0 (39. Stark, 65. Ducksch), Eintracht Frankfurt - Bayern Mnichov 5:1 (31. a 50. Dina Ebimbe, 12. Marmúš, 36. Larsson, 60. Knauff - 44. Kimmich), Heidenheim - Darmstadt 3:2 (69. a 71. Mainka, 42. Schöppner - 52. Skarke, 60. vlastní Maloney), Union Berlín - Mönchengladbach 3:1 (22. Volland z pen., 50. Hollerbach, 75. Kaufmann - 77. Pléa), Wolfsburg - Freiburg 0:1 (74. Gregoritsch), Dortmund - Lipsko 2:3 (45.+6 Süle, 90.+3 Füllkrug - 32. vlastní Bensebaini, 54. Baumgartner, 90.+1 Poulsen).

Španělská fotbalová liga - 16. kolo:

Alavés - Las Palmas 0:1 (31. Rodríguez), Betis Sevilla - Real Madrid 1:1 (66. Ruibal - 53. Bellingham), Villarreal - San Sebastian 0:3 (38. Merino, 41. Zubimendi, 45.+4 Kubo), Mallorca - FC Sevilla 1:0 (11. Larin).

Italská fotbalová liga - 15. kolo:

Hellas Verona - Lazio Řím 1:1 (70. Henry - 23. Zaccagni), Bergamo - AC Milán 3:2 (38. a 55. Lookman, 90.+5 Muriel - 45.+3 Giroud, 80. Jovič), Inter Milán - Udine 4:0 (37. Calhanoglu z pen., 42. Dimarco, 45. Thuram, 84. Martínez).

1. Inter Milán 15 12 2 1 37:7 38
2. Juventus Turín 15 11 3 1 23:9 36
3. AC Milán 15 9 2 4 26:18 29
4. AS Řím 14 7 3 4 27:16 24
5. Neapol 15 7 3 5 26:18 24
6. Bergamo 15 7 2 6 24:18 23
7. Fiorentina 14 7 2 5 23:17 23
8. Boloňa 14 5 7 2 16:11 22