Zahraniční ligy: Souček s Coufalem nezabránili čtyřgólové porážce West Hamu

22. 10. 2023 18:04
Fotbalisté Aston Villy v devátém kole anglické ligy porazili West Ham 4:1, dvěma brankami přispěl k jedenáctému domácímu vítězství v řadě Douglas Luiz. Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem nastoupili v základní sestavě hostů, Coufal odehrál celé utkání a Souček byl vystřídán v 67. minutě.
Tomáš Souček v utkání s Aston Villou
Tomáš Souček v utkání s Aston Villou | Foto: Reuters

Brazilský záložník Douglas Luiz otevřel skóre po půl hodině hry, kdy zpoza vápna tvrdou ranou prostřelil brankáře Areolu, a v 51. minutě vedení zdvojnásobil z penalty. O pět minut později snížil Bowen. S jeho střelou by brankář Martínez nejspíše neměl problém, kdyby mu obránce Torres míč netečoval do protipohybu. West Ham poté zvýšil aktivitu, ale vyrovnání nepřišlo. Naopak v 74. minutě se po rychlém brejku prosadil Watkins a v závěru přidal čtvrtý gól domácích střídající Bailey.

Aston Villa neprohrála pět posledních ligových zápasů a posunula se na páté místo. "Kladiváři" podruhé za sebou nezvítězili a jsou devátí.

Anglická fotbalová liga - 9. kolo: Aston Villa - West Ham 4:1 (30. a 51. z pen. Douglas Luiz, 74. Watkins, 89. Bailey - 56. Bowen).

Německo

Kolín nad Rýnem si připsal první vítězství v sezoně německé fotbalové ligy, v derby doma porazil Mönchengladbach s Tomášem Čvančarou 3:1. Český reprezentant nastoupil v základní sestavě poprvé od zápasu s Bayernem Mnichov, který se hrál 2. září, a po 79 minutách střídal.

Domácí šli do vedení v deváté minutě, kdy po Koného ruce proměnil penaltu Kainz. Kolín v prvním poločase dominoval, ale druhou branku nepřidal. Mönchengladbach srovnal po přestávce z první střely, která směřovala na branku. Po rohu se hlavou trefil Elvedi. "Hříbata" se v sezoně prosadila po rohovém kopu už počtvrté.

V 70. minutě dostal po kontrole videorozhodčího červenou kartu za hrubý zákrok hostující Koné. Za pět minut brankář Nicolas při snaze vyboxovat centrovaný míč udeřil do obličeje útočníka Waldschmidta a rozhodčí Aytekin nařídil další penaltu. Kapitán Kainz ji napoprvé neproměnil, ale Nicolas opustil brankovou čáru dříve, než kopl do míče, a pokutový kop se opakoval. Kainz se napodruhé už nemýlil, v nastavení přidal pojistku Waldschmidt.

Kolín je po prvním tříbodovém zisku v sezoně na 16. místě. Mönchengladbach podruhé za sebou nevyhrál a je dvanáctý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo: Kolín nad Rýnem - Mönchengladbach 3:1 (9. a 76. obě z pen. Kainz, 90.+1 Waldschmidt - 64. Elvedi), Heidenheim - Augsburg 2:5 (17. Kleindienst, 18. Beste - 29. Tietz, 41. Pedersen, 42. Demirovič, 64. Uduokhai, 87. Rexhbecaj z pen.).

Itálie

Fotbalisté AS Řím se naladili na čtvrteční utkání skupiny Evropské ligy proti pražské Slavii domácím ligovým vítězstvím 1:0 nad Monzou. Šlágr devátého kola Serie A mezi AC Milán a Juventusem Turín skončil výhrou hostů 1:0. Rozhodl bývalý hráč AC Manuel Locatelli.

Římští svěřenci trenéra Josého Mourinha proti Monze využili více než poločas trvající přesilovku a gólem v 90. minutě vydřeli výhru 1:0. Tři body jim zajistil po dvou nastřelených tyčích v druhém poločase až v samém závěru střídající El Shaarawy. Monza inkasovala po třech udržených čistých kontech, k čemuž přispělo i vyloučení D'Ambrosia v 41. minutě.

V samém závěru dostal červenou kartu také Mourinho, který k soupeřově lavičce dělal posměšná plačtivá gesta. "Nebylo to nic urážlivého. Bylo to proto, že v minulé sezoně o nás někteří talentovaní lidé, ale bez zkušeností, ošklivě mluvili. Dneska se předváděli u postranní čáry a snažili se dostat rozhodčího pod tlak," řekl slavný portugalský kouč televizní stanici Sky Sport Italia.

"Abych byl upřímný, Monza je dobrý tým a nezasloužili si dnes prohrát," doplnil Mourinho. Domácí "Giallorossi" zvítězili potřetí za sebou a poskočili v tabulce na sedmé místo.

AC Milán musel stejně jako Monza hrát dlouho v oslabení, ve 40. minutě byl vyloučen Thiaw. Dvaadvacetiletý německý obránce stáhl útočníka hostů Keana, který by jinak postupoval sám na branku.

Juventus využil přesilovku v 63. minutě, kdy Locatelliho střelu tečoval do vlastní sítě Krunič, který byl na hřišti pouhé tři minuty. Gól byl nicméně připsán nynějšímu záložníkovi "Staré dámy", který se tak zvládl prosadit v dresu AC Milán do sítě Juventusu i naopak.

Novým lídrem tabulky je díky výhře Juventusu Inter Milán s 22 body. Druhý AC Milán má o bod méně a třetí Juventus ztrácí na čelo dva body. Milánští "Rossoneri" prohráli po čtyřech výhrách v řadě, Juventus proti AC v lize uspěl poprvé od 6. ledna 2021.

První asistenci v dresu Cagliari si připsal český fotbalista Jankto. Jeho tým remizoval na hřišti Salernitany 2:2 a zůstal bez výhry poslední. Všechny čtyři branky padly až v závěrečné čtvrthodině, domácí dokázali dvakrát vyrovnat, podruhé z penalty v nastaveném čase.

Italská fotbalová liga - 9. kolo: AS Řím - Monza 1:0 (90. El Shaarawy), Boloňa - Frosinone 2:1 (19. Ferguson, 22. De Silvestri - 63. Soulé z pen.), Salernitana - Cagliari 2:2 (86. a 90.+4 z pen. Dia - 79. Luvumbo, 88. Viola), Bergamo - FC Janov 2:0 (68. Lookman, 90.+5 Ederson), AC Milán - Juventus Turín 0:1 (63. Locatelli).

Španělsko

Barcelona v 10. kole španělské ligy doma zvítězila nad Athleticem Bilbao 1:0 díky brance sedmnáctiletého debutanta Marca Guiua. V tabulce se posunula na třetí místo, má o bod méně než první Real Madrid a druhá Girona.

Katalánci nastoupili bez zraněných De Jonga, Pedriho a Lewandowského, přesto v zápase dominovali a v desáté minutě trefil Joao Felix břevno. Navzdory tlaku však svěřenci Xaviho Hernándeze rozhodli zápas až deset minut před koncem, kdy se po minutě na hřišti prosadil debutující Guiu.

V sobotu katalánský velkoklub zavítá na Santiago Bernabeu, kde sehraje slavné "El Clásico", derby s Realem Madrid.

Španělská fotbalová liga - 10. kolo: Las Palmas - Vallecano 0:1 (90.+1 Bebe z pen.), Girona - Almería 5:2 (39. a 43. Dovbyk, 37. Martín, 71. Savio, 85. Stuani - 2. a 24. Leo Baptistao), Villarreal - Alavés 1:1 (65. Moreno z pen. - 48. Samu), FC Barcelona - Bilbao 1:0 (80. Guiu).

1. Real Madrid 10 8 1 1 21:7 25
2. Girona 10 8 1 1 24:13 25
3. FC Barcelona 10 7 3 0 22:10 24
4. Atlético Madrid 9 7 1 1 23:8 22
5. San Sebastian 10 5 3 2 18:12 18
6. Bilbao 10 5 2 3 16:10 17
7. Vallecano 10 4 4 2 12:13 16
8. Betis Sevilla 10 3 5 2 12:14 14