Zahraniční ligy: Schick s Hložkem pomohli Leverkusenu, Real dominoval

Aktualizováno 17. 12. 2023 23:10
Fotbalisté Leverkusenu se střídajícími českými útočníky Patrikem Schickem a Adamem Hložkem porazili v 15. kole německé ligy doma 3:0 Frankfurt. Lídr tabulky uspěl po dvou remízách a stále má čtyřbodový náskok na druhý Bayern Mnichov, který zdolal rovněž 3:0 čtvrtý Stuttgart. Obhájci titulu odehráli o jeden zápas méně než Leverkusen.
Patrik Schick.
Patrik Schick. | Foto: Reuters

Leverkusen poslal do vedení po čtvrthodině nejlepší střelec týmu Boniface, jenž prostřelil nejistého gólmana Trappa a zaznamenal devátou trefu v ligovém ročníku. Krátce po změně stan definitivně rozhodli "slepenými" góly Frimpong s Wirtzem, jenž skóroval chytrým lobem.

Schick se dostal do hry v 72. minutě, na gól ze čtvrtečního duelu Evropské ligy proti Molde (5:1) ale nenavázal. Jeho reprezentační kolega Hložek se trefil proti norskému soupeři dokonce dvakrát, ani on se ale dnes po příchodu na hřiště v 82. minutě neprosadil. V nominaci Bayeru byl i náhradní brankář Kovář.

Leverkusen neprohrál 24. soutěžní utkání od začátku sezony a dorovnal německý rekord, který dosud samostatně držel Hamburk z ročníku 1982/83.

Bayern v minulém kole utrpěl debakl 1:5 ve Frankfurtu, tentokrát byl ale v přímém souboji o druhé místo suverénní. Už ve druhé minutě otevřel skóre Kane po Saného přihrávce před prázdnou bránu. Bavorský velkoklub v lize skóroval v 64. domácím utkání v řadě, čímž vyrovnal vlastní rekord soutěže z let 1970 až 1974.

Kane přidal druhý zásah v 55. minutě a 20. gólem ve 14. utkání potvrdil pozici nejlepšího střelce bundesligy. Skóre uzavřel hlavou stoper Kim Min-če.

Freiburg zdolal doma 2:0 Kolín nad Rýnem a třetí výhrou za sebou se posunul na šestou příčku. Hosté hráli od 62. minuty bez vyloučeného Chabota, čehož brzy využil k vítězné brance útočník Gregoritsch, který dal v posledních pěti soutěžních utkáních šest gólů. Pojistku přidal v nastavení Sallai.

Real dominoval a posunul se před Gironu

Fotbalisté Realu Madrid v 17. kole španělské ligy porazili doma 4:1 čtrnáctý Villarreal a nejméně do pondělí se posunuli do čela tabulky. Dosud vedoucí Gironu čeká dohrávka s Alavésem, na "Bílý balet" ztrácí jeden bod.

Real se opět mohl spolehnout na nejlepšího ligového střelce Bellinghama, jenž v 25. minutě poslal hlavou do sítě Modričův centr. Dvacetiletý anglický záložník po letním přestupu z Dortmundu nastřílel v úvodních 15 zápasech v La Lize 13 branek, stejnou bilanci měl po příchodu do Španělska i hvězdný kanonýr Cristiano Ronaldo.

Ještě do pauzy zvýšil náskok favorita Rodrygo. Villarreal vrátil do hry v 54. minutě Moráles, záhy ale zlomil odpor "Žluté ponorky" gólem po krásném sólu Díaz a následně ještě Modrič. Real prodloužil sérii neporazitelnosti na 16 soutěžních zápasů.

Poslední Almería nevyhrála ani na sedmnáctý pokus, na domácím hřišti získala pouze bod s Mallorcou za bezbrankovou remízu. Na předposlední Granadu ztrácí po pátém nerozhodném výsledku tři body.

Svěřenci trenéra Gaizka Garitana si nespravili chuť po vypadnutí ze Španělského poháru, z nějž je vyřadil klub ze čtvrté ligy Barbastro. Posledním soupeřem, kterého v lize zdolali, byla na jaře právě Mallorca. V dalším kole je čeká Barcelona.

Betis se po marné snaze o postup v Evropské lize utkal se San Sebastianem o šesté místo. Zápas skončil rovněž bezbrankovou remízou a podzimní soupeř pražské Sparty z Evropské ligy zůstal sedmý. Klub ze Sevilly si nicméně připsal dvanáctý zápas v řadě, ve kterém bodoval. I předchozí duel těchto klubů v dubnu skončil stejným výsledkem.

Las Palmas nenavázalo na formu z posledních dvou utkání. S osmnáctým Cádizem zaváhalo a remizovalo 1:1. Cádiz uhrál nerozhodný výsledek počtvrté v řadě a nevyhrál už třináct kol. Skóre otevřel v 7. minutě domácí Pejino, který se prosadil poprvé od března. Těsně před koncem srovnal nejlepší střelec hostů Chris Ramos a připsal si pátou trefu v ročníku. Cádiz se díky remíze posunul na šestnácté místo v tabulce před Sevillu a Celtu Vigo.

Barák nastoupil do druhé půle

Lídr italské fotbalové ligy Inter Milán v 16. kole vyhrál 2:0 na hřišti Lazia Řím a navýšil náskok na druhý Juventus Turín na čtyři body. AC Milán zvítězil nad Monzou 3:0 a upevnil si třetí místo. Na vedoucího městského rivala ztrácí devět bodů.

Inter ukončil sérii, během které v posledních pěti vzájemných duelech s Laziem pokaždé vyhrál domácí celek. Skóre otevřel ve 40. minutě po rychlém brejku Martínez, s 15 góly suverénně nejlepší střelec Serie A. Argentinský mistr světa z minulého roku dal v aktuálním ligovém ročníku devátou branku venku, čímž už dorovnal své výkony z posledních dvou sezon.

Pojistku přidal ve druhé půli křižnou střelou Thuram. Domácí dohrávali závěr bez vyloučeného Lazzariho. "Nerazzurri" neprohráli 15. soutěžní zápas v řadě.

AC Milán je jedním z možných soupeřů Sparty v jarním úvodním kole vyřazovací části Evropské ligy, o čemž rozhodne pondělní los. Proti Monze poslal favorita už ve třetí minutě do vedení Nizozemec Reijnders, před poločasem zvýšil osmnáctiletý srbský obránce Simič a v závěru pojistil výhru Švýcar Okafor.

Fiorentina s českým záložníkem Barákem porazila Veronu 1:0. Barák nastoupil do druhého poločasu, v němž také padla jediná branka utkání: v 79. minutě se trefil argentinský útočník Beltran, pro kterého to byl druhý gól v prosinci i v sezoně.

Verona v lize nevyhrála od 26. srpna, kdy porazila AS Řím 2:1. Její největší šanci měl už ve třetí minutě bosenský fotbalista Djurič, který neproměnil pokutový kop.

Udine přišlo o dvoubrankové vedení a se Sassuolem remizovalo 2:2. Hvězdou zápasu byl italský útočník Berardi, druhý nejlepší střelec Serie A. Ten se trefil dvakrát, v obou případech z penalty, a na kontě má již devět zásahů v sezoně, z toho pět z pokutových kopů. Udine hrálo od 59. minuty v deseti, klub oslabil vyloučený argentinský záložník Payero.

Pařížané přišli o vítěznou sérii

Fotbalisté Paris St. Germain v 16. kole francouzské ligy remizovali 1:1 na hřišti Lille a po osmi utkáních nevyhráli. Obhájce titulu poslal do vedení v 66. minutě z penalty hvězdný kanonýr Kylian Mbappé, v závěru nastaveného času ale srovnal střídající Jonathan David. PSG má v čele tabulky pětibodový náskok na druhé Nice.

Brest zvítězil v Nantes 2:0 a je na páté pozici o skóre za Lille. Svěřenci trenéra Roye bodovali v pátém zápase za sebou.

Marseille zdolala doma 2:1 poslední Clermont a vyhrála počtvrté za sebou. Vítěznou branku si připsal krátce před pauzou záložník Harit. Celek z druhého největšího francouzského města je po nepovedeném úvodu sezony už na šestém místě.

Německá fotbalová liga - 15. kolo:

Freiburg - Kolín nad Rýnem 2:0 (72. Gregoritsch, 90.+5 Sallai), Leverkusen - Eintracht Frankfurt 3:0 (14. Boniface, 52. Frimpong, 57. Wirtz), Bayern Mnichov - Stuttgart 3:0 (2. a 55. Kane, 63. Kim Min-če).

Španělská fotbalová liga - 17. kolo:

Almería - Mallorca 0:0, San Sebastian - Betis Sevilla 0:0, Las Palmas - Cádiz 1:1 (7. Pejino - 83. Ramos), Real Madrid - Villarreal 4:1 (25. Bellingham, 37. Rodrygo, 64. Díaz, 68. Modrič - 54. Moráles).

Italská fotbalová liga - 16. kolo:

AC Milán - Monza 3:0 (3. Reijnders, 41. Simič, 76. Okafor), Fiorentina - Hellas Verona 1:0 (79. Beltran), Udine - Sassuolo 2:2 (36. Lucca, 55. Pereyra - 75. a 88. obě z pen. Berardi), Boloňa - AS Řím 2:0 (37. Moro, 49. vlastní Kristensen), Lazio Řím - Inter Milán 0:2 (40. Martínez, 66. Thuram).

1. Inter Milán 16 13 2 1 39:7 41
2. Juventus Turín 16 11 4 1 24:10 37
3. AC Milán 16 10 2 4 29:18 32
4. Boloňa 16 7 7 2 20:12 28
5. Neapol 16 8 3 5 28:19 27
6. Fiorentina 16 8 3 5 25:18 27
7. AS Řím 16 7 4 5 28:19 25
8. Bergamo 15 7 2 6 24:18 23