Šokující záběry. Hvězdy Arsenalu na divokém večírku inhalovaly nebezpečný plyn

Rudolf Černík
7. 12. 2018 7:38
Anglii šokovaly záznamy z kamery v luxusním klubu, které zachytily, jak fotbalisté Arsenalu hazardovali s oxidem dusným.
Matteo Guendouzi
Matteo Guendouzi | Foto: Reuters

O divokém večírku, ke kterému mělo dojít v srpnu jen pár dní před začátkem nové sezony, informoval britský deník The Sun. Na záběrech průmyslové kamery, které list zveřejnil, je vidět, jak někteří fotbalisté "Kanonýrů" včetně největších hvězd - Pierra-Emericka Aubameyanga, Alexandra Lacazetteho, Mesuta Özila, Seada Kolašinace či teprve devatenáctiletého Mattea Guendouziho inhalují z balonků naplněných oxidem dusným.

Jeho vdechování působí stavy veselosti, při vyšších dávkách může ovšem způsobovat útlum až anestetický spánek. Dlouhodobé nebo intenzivní vdechování však může vést i k zástavě dýchání nebo přílišnému útlumu srdeční činnosti, případně až k zástavě srdce s následkem smrti.

Podle očitých svědků bylo chování hráčů Arsenalu až děsivé. "Byli úplně mimo. Někteří vypadali, že omdlévají. Özil si dal velkou dávku a vypadalo to, že ztrácí vědomí, v křesle se sesunul. Kudrnatý mladík (Guendouzi) si také dal a účinky byly ještě horší. Nadechl se plynu, omdlel a zhroutil se na pohovku," popisoval svědek večírku. Záběry jeho popis potvrzují.

Držení oxidu dusného není ve Velké Británii trestné, v Anglii a Walesu se však nesmí prodávat lidem do osmnácti let právě kvůli rizikům spojeným s jeho inhalováním. 

Záběry z párty, na které tekly proudem luxusní značky vodky, koňaků a šampaňského, ukazují, že se ho účastnili i další hráči, například Shkodran Mustafi či Henrik Mchitarjan, ti však nebyli na záznamu mezi uživateli oxidu dusného.

Podle Sunu bylo na večírek do klubu v londýnském West Endu pozváno i na sedmdesát žen, všichni účastníci museli při vstupu odevzdat mobilní telefony.

Počínání hvězd Arsenalu, v jehož kádru je i český brankář Petr Čech, rozdělilo fanoušky. "Koho to zajímá, důležité je, že jsme dvacet zápasů neprohráli," zmiňuje na Twitteru jeden z nich s přezdívkou Ashleigh úspěšnou sérii týmu. "Nesnáším Arsenal, ale copak je to nelegální? A sezona ani neodstartovala, takže žádný příběh," přidává další.

"Nechutné chování lidí, kteří by měli být vzory. Co si můj synovec Kevin pomyslí, až je takhle uvidí? Je mu osm, je to největší fanda Arsenalu, nechci aby byl časem na drogách," odpovídá diskutující Nico McCord.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy