Piqué je kvůli Katalánsku ochotný obětovat i MS. Ve španělské reprezentaci klidně skončím, říká

ČTK ČTK
2. 10. 2017 11:45
Jestli je moje podpora nezávislosti Katalánska problém, klidně už nebudu hrát za španělskou reprezentaci. Obránce fotbalové Barcelony Gerard Piqué vzkázal, že je připravený ukončit kariéru ve španělském národním týmu, se kterým se stal mistrem světa i Evropy.
Gerard Piqué v dresu Barcelony
Gerard Piqué v dresu Barcelony | Foto: Reuters

Barcelona - Fotbalista Barcelony Gerard Piqué je připraven skončit ve španělské reprezentaci, pokud jeho podpora samostatnosti Katalánska bude považována za problém. Pro samostatnost hlasoval v nedělním referendu, které se španělská vláda snažila potlačit.

"Myslím si, že mohu pokračovat ve španělské reprezentaci. Pokud si ale někdo myslí, že dělám problémy, klidně opustím národní tým ještě před rokem 2018," prohlásil stoper Barcelony, že je ochotný obětovat i účast na světovém šampionátu v Rusku, které se bude konat příští rok. Bývalý mistr světa a Evropy už v minulosti během zápasů národního týmu slýchával od fanoušků kritiku za svou podporu samostatnosti Katalánska.

V neděli hlasoval pro odtržení 7,5 milionového regionu na severovýchodě Španělska. Referendum však španělská vláda označila za nelegální a snažila se ho potlačit. Policie se i za použití síly pokoušela obsadit hlasovací místnosti, čemuž bránily davy civilistů. Při těchto zásazích utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33 policistů, uvedla agentura AP.

"Ve Španělsku je mnoho lidí, kteří nesouhlasí s tím, co se dnes stalo a kteří věří v demokracii," řekl Piqué.

Během nepokojů musel se spoluhráči z Barcelony nastoupit k utkání španělské ligy proti Las Palmas. Domácí klub žádal odložení zápasu, nakonec se hrálo bez diváků. "Řešili jsme, zda nastoupíme, ale klub řekl, že musíme hrát. Snažili se to odložit, ale nebylo to možné. Byl to pro mě možná nejtěžší zápas," připustil, že se těžko soustředil. "Chtěl jsem vyhrát, ale to bylo dnes to nejméně důležité," dodal po vítězství 3:0.

Gerard Piqué při referendu o nezávislosti Katalánska

"Jsem Katalánec, dnes více než kdy jindy. Cítím hrdost na Katalánce. Obrázky policejní brutality hovoří samy za sebe. My ale žijeme v demokracii. Nechtěl jsem těm obrázkům ani věřit. Tušil jsem, že budou chtít volby zastavit, ale mírovou cestou, jakou jsme šli my. Bylo to nejhorší rozhodnutí Španělska za posledních 40 let a jen to umocní touhu Katalánska se odtrhnout," řekl Piqué.

Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy