Urážel Kamara papeže? Oslavy Rangers vyšetřuje policie, přisadil si i Tvrdík

Sport Sport
17. 5. 2021 19:05
Na sociálních sítích se šíří kontroverzní video z bouřlivých oslav fotbalistů Rangers, kteří si o víkendu pojistili celosezónní neporazitelnost v domácí soutěži. Urážky samotného papeže vyšetřuje skotská policie.
Glen Kamara (vpravo) v derby mezi Rangers a Celticem.
Glen Kamara (vpravo) v derby mezi Rangers a Celticem. | Foto: Reuters

Na záběrech jsou křepčící hráči týmu z Glasgow, mezi nimi i Glen Kamara, tedy fotbalista, který po vzájemném duelu v osmifinále Evropské ligy obvinil slávistického obránce Ondřeje Kúdelu z rasismu.

Slavící fotbalisté zpívají známou píseň Sweet Caroline, ovšem s upraveným textem, v němž se objevuje urážlivé spojení "Fuck the Pope", vycházející z výrazného náboženského kontextu, který je nedílnou součástí rivality mezi Celticem a Rangers.

Fanoušci Celticu jsou katolíci, příznivci Rangers zase protestanti.

"O videu, na kterém hráči Rangers během sobotních oslav údajně používají sektářské výrazy, víme. Nyní vše vyhodnocujeme," uvedla skotská policie v oficiálním prohlášení. Objevují se i názory, že může jít o podvrh.

Záběry hráčů Rangers vulgárně urážejících hlavu katolické církve způsobily ve Skotsku poprask a na sítích to schytává zejména finský reprezentant Kamara, kterého nyní spousta fanoušků označuje za pokrytce.

"Vidím tam Glena Kamaru? To je ten, kdo obvinil někoho z rasismu a pak zpívá rasistické urážky? Pokrytec a rasista," napsal jeden z fanoušků na Twitter.

Video v pondělí sdílel i předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík. "Myslím, že otázku věrohodnosti svědectví (Glena Kamary, pozn. red.) čas celkem názorně objasnil. Svět by byl skvělý, kdyby se vše měřilo stejnými kritérii," napsal.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Moskevská burza se částečně otevřela některým zahraničním investorům

Moskevská burza se v pondělí částečně otevřela zahraničním investorům, kvůli válce na Ukrajině byla pro ně téměř šest měsíců uzavřena. Zatím je možné obchodovat jen s dluhopisy, a to pouze investorům ze zemí, které Moskva nepovažuje za nepřátelské. To znamená, že na moskevskou burzu stále nesmějí investoři ze zemí, které zatěžují ruskou ekonomiku sankcemi, informoval server BBC.

Rusko uzavřelo své trhy v únoru, aby omezilo odliv peněz ze země v době invaze na Ukrajinu. V březnu zahájilo postupné znovuotevírání, které bylo omezeno na dluhopisy vydané ruskou vládou.

V pátečním prohlášení moskevská burza uvedla, že znovu otevře trh s dluhopisy pro nerezidenty ze zemí, které nejsou vůči Rusku nepřátelské, a pro nerezidenty, kde jsou konečnými příjemci ruské právnické nebo fyzické osoby. Mezi tyto země patří pravděpodobně Čína a Turecko. Naopak mezi nepřátelské země, jejichž investoři mají nadále zákaz prodávat ruské cenné papíry, patří členové EU, Kanada či Japonsko. Na tuto skupinu loni připadlo 90 procent investic do Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy